Jump to content

Textury z przezroczystością w 3d Maxie


M.A.T.T.
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich. Zaglądam na to forum od dłuższego czasu podglądając dorobek zdolnych ludków i w końcu postanowiłem się zarejestrować.

Od dłuższego czasu nurtuje mnie pewna sprawa dotycząca texturowania w Maxie. Chodzi mi o textury z kanałem alpha czyli przezroczystością (jak w photoshopie albo giffie), najczęściej stosowane jako np. naklejki, albo wzorki, tatuaże na skórze itp.

Chodzi o to, źe jeśli mam jakąś bitmapę to aby nie musieć robić takiego wzorka bezpośrednio na bitmapie, można go dodać na model. W Mai jest to typ textury Stencil i obsługuje zarówno bitmapy z kanałem alpha jak i pliki photoshopa, chociaż można ten efekt uzyskać też poprzez maskowanie, ale ponieważ z Mayą się dopiero zapoznaję i raczkuję, to chciałbym spytać czy nie wiecie jak takie textury zrobić w Maxie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

wlasciwie to zeby bylo dobrze to tylko narysowac :) tak jak piszesz, texture taka zrobic, mozesz uzyc jakiegos trybu mieszania, na przyklad material composite, ale to nei tedy droga, o ile pamietam jest teraz jakis ghost painter co cwanie wyswietla pliki z szopa pod maxem, wiec hcyab jzu narzedzia nadayly za checiami :)

Link to comment
Share on other sites

No niby wydawałoby się, że łatwiej, ale w momencie,np. gdybym potrzebował jakiś śiniaków lub zadrapań, które pojawiałyby się stopniowo to musiałbym zrobić po kilka wersji tej samej textury a tak mozna takie "naklejki" chyba i po kilka razy wrzucić na jeden model. Bo owszem do statycznych obrazków z taką texturą to nie ma problemu, bo albo się maluje na bitmapie, albo później w photoshopie. A do animacji potrzebuję właśnie takiego patentu jak ten stencil z Mai, chyba, że ktoś umie się dobrze poslugiwać Body Paintem? Bo mam ale nie mam pojęcia jak się nim ioerować :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy