Skocz do zawartości

Problem z oświetleniem


Nastolatek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam spory problem z oświetleniem sceny. Otóż chciałem wykonać pokój wypoczynkowy. Jako że dopiero zaczynam zabawę w 3ds maxa, nie liczę że mi się uda. Ale przejdźmy do rzeczy.

 

Kładę jeden box o grubości 1 jednostki, jako podłogę. Robię kopię i przesuwam do góry żeby mieć sufit. To obudowuję ładnie boxami jako ścianami.

 

Sprawdzam na maxymalnym przybliżeniu czy wszystkie boxy się łączą. Mają się łaczyć, ale ani trochę na siebię nachodzić.

 

Tworzę nowe światło, biorąc ustawienia z tutków z tej strony, i u mnie jest ZUPEŁNIE co innego. Zanim stworzę jakiekolwiek okno, gdy dam jakiekolwiek źródło światła umieszczone poza "pokojem" ściany jakby.. Są ciut przezroczyste (oczywiście cienie na vraya włączone). Nie chodzi że całe przezroczyste, ale najbardziej w kantach i lekko na bokach.

 

Najlepiej będzie jak umieszczę screena:

7f93ce3bdf4fd6c8.jpg

 

I dodam że przy rendrowaniu tej sceny źrodło światła było ODWRÓCONE od całego obiektu:

ccab3fcfebd14401.jpg

 

No dobra, to jeden błąd, teraz drugi. Ustawiłem tak jak w tutorialu odbijanie światła, ale gdy daję by źródło światła (screen wyżej) patrzyło przez okno osiągam zgoła inne efekty. Otóż mimo połyskliwej podłogi światło patrzy.. I to wszystko. Nie odbija się nigdzie. Teraz nie chce mi się już rendrować bo późna godzina. Ale dam jeszcze moje ustawienia.

 

Ustawienia źródła światła:

24f6275c02dafc2f.jpg

285b4aebf383ed63.jpg

 

Ustawienia VRaya:

49b98c8b7332be98.jpg

 

Proszę o wytłumaczenie jak największemu laikowi. Bawię się 3ds max od 2 dni, w tym od jakiś 12 godzin VRayem (wcześniej mentalem, ale nie wychodziło mi kompletnie NIC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

no to łał. taki fajny jesteś...

bawisz się maxem od 48 h, zaś vrayem od 12h. co daje w przeliczeniu około 1/40 vizki...

 

weź se chłopie usiądź i poszperaj w ustawieniach.

przejrzyj Light Contest na tym forum. tam znajdziesz masę odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmniejsz Blur GI do zera to sie pozbyjesz tych jaśniejszych narożników

 

poza tym naprawde przemyśl to co robisz bo jeszcze nikt nie startował chyba z tym tak wcześnie. Oświetlanie wnętrz to nie zabawka z pluszakiem, do tego dochodzi sie miesiącami/rokami przy odpowiednim zapleczu z wiedzy maxa i vraya.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności