Skocz do zawartości

box modelling + meshsmooth (gładko i ostro)


Shogun

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ludzie!

 

jestem wielkim fanem używania modyfikatora meshsmooth. tapotkałem niestety wielki problem z którym nie mogę sobie poradzić - mianowicie łączenie ostrych krawędzi z zaokrąglonymi - załączam tutaj podgląd siateczki z zaznaczonymi miejscami co gdzie ma być gładkie a gdzie ostre (na tyle na ile oczywiście meshsmooth pozwala.

 

załączam również siateczkę:

 

http://www.sakuzo.com/3d.max

 

był bym wdzięczny jeśli ktoś poradził by/pokazał jak podzielić siatkę, żeby po nałożeniu meshsmootha krawędzie były takie jak sobie założyłem (bardzo proszę bez parametru crease jeśli można, tylko subdivy!)

 

 

podobny problem kiedyś pojawił się przy kańciastych otworach na okna przy obłym kadłubie helikoptera, wtedy się poddałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

można albo modelingiem albo poprzez smoothing groups

 

przy smoothing groups po prostu dajesz tą samą smoothing group tam gdzie ma być gładko, a tam gdzie ma być ostro dajesz różne (jeden poligon może mieć kilka grup)

i w meshsmoothmodifier też wtedy trzeba zaznaczyć że wg. smooghing group ma iść.

 

modelingiem bym zrobiła mniejwięcej tak jak w załączniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, po prostu poprowadź zielone kreski które są na moim rysunku naokoło.

 

Chamferem trudniej utrzymać czworoboczność i trzeba dodawać linie nie tylko na kantach ale też dalej, żeby objekt nie stracił krztałtu, ale też się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe że moje niepowodzenie wynikały z używania Chamfera właśnie... szkoda kurcze że trzeba te linie ręcznie prowadzić... przy bardziej skomplikowanych modelach no może być samobójstwo....

 

dam znak jak mi wyszło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Connect tool raczej sprawdza sie w wiekszosci przypadkow, wiec prowadz te linie wlasnie w ten sposob. Jesli chodzi o chamfer, to faktycznie, trzeba weldowac niektore punkty i mialbys trojkatne face'y gdzieniegdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałeś ring select i potem connect? ring select wybierze ci wszystkie dookoła i nie musisz prowadzić ręcznie, jedyne co to mogą powstać kanty gdzieś z tyłu objektu.

w wingsie potem można jeszcze linię co powstała zrobić slide żeby ją przybliżyć do brzegu, ale chyba w maksie to zbyt dobrze nie działało.

 

edit: można też zrobić zakończenie linii wychodzących z kantu na jakimś gładkim obszarze objektu, ale niekiedy wtedy meshsmooth się brzydko układa.

też same 4-boki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności