Jump to content
Sign in to follow this  
VGT

Dlaczego nałożony na spline'y modyfikator 'surface' nie działa?

Recommended Posts

Pytanie:

 

Dlaczego nałożony na spline\'y modyfikator \'surface\' nie działa?

 

Może być kilka przyczyn:

 

Odp1: Wszystkie spline'y powinny być połączone w jeden obiekt. Aby połączyć wszystkie linie, należy zaznaczyć dowolny ze spline'ów, następnie wcisnąć 'attach' i po kolei wskazywać kolejne spline'y. Aby w przyszłości uniknąć tego problemu, możesz kolejne linie dodawać za pomocą 'create line' (dostępne w tej samej zakładce, co 'attach' ), lub w zakładce create/shapes odznaczyć opcję: 'start new shape'.

 

Odp2: Płaszczyzna zostanie nałożona tylko na taką grupę spline'ów która tworzy czworokąt (najlepiej) lub trójkąt (stosować z umiarem - może być źródłem błędów). Ważne jest także, że samo "skrzyżowanie" linii nie oznacza, że surface zinterpretuje to, jako narożnik czworokąta/trójkąta. Na każdym takim "skrzyżowaniu" należy na obydwu liniach stworzyć vertexy za pomocą narzędzia break lub refine.

 

Odp3: vertexy znajdujące się na "skrzyżowaniach" linii muszą znajdować się w jednym punkcie przestrzeni. Aby to osiągnąć, musisz skorzystać z narzędzi 'weld' lub 'fuse'.

Pierwsze łączy dwa wierzchołki będące początkiem / końcem spline'a w jeden wierzchołek, jednak muszą one być dostatecznie blisko siebie (regulacja parametrem tuż obok przycisku 'weld' ).

Drugie narzędzie dwa lub więcej wierzchołków (nie ma ograniczeń) zsuwa (ale nie łączy) w jedno miejsce w przestrzeni sceny.

Nie ma znaczenia, z którego narzędzia skorzystasz / będziesz korzystał.

 

Odp4: Jeżeli model sprawia wrażenie "wywróconego na lewą stronę" (po nałożeniu surface widoczna jest wewnętrzna strona bryły), wystarczy w opcjach modyfikacji 'surface' zaznaczyć / odznaczyć (zależnie od wcześniejszego stanu) opcję 'flip normals'. Jeżeli sytuacja komplikuje się bardziej, tzn. część modelu wygląda prawidłowo, część jest odwrócona, wtedy rozwiązaniem sprawiającym najmniej problemów będzie nałożenie na obiekt materiału z zaznaczoną opcją '2-sided', lub we właściwościach obiektu (propeties) odznaczenie opcji 'backface cull' (to rozwiązanie jest tylko dla viewport'ów, nie ma wpływu na rendering).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy