Jump to content

Informator o szkole artystycznej w Tarnowie


tymko
 Share

Recommended Posts

Informator o szkole artystycznej w Tarnowie

 

 

Egzaminy wstępne do Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych odbędą się 11 i 12 czerwca 2007 roku

 

Egzaminy do Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego odbędą się 27 i 28 sierpnia

 

 

 

 

 

Zespół Szkół Plastycznych

 

 

 

33 – 100 Tarnów

 

 

 

 

ul. Westwalewicza 6

Tel/fax ( 014 ) 622 21 41

e-mail:[email protected]

www.zsp.tarnow.pl

dyrektor mgr Jolanta Chliszcz

 

W skład Zespołu Szkół Plastycznych wchodzą szkoły artystyczne II stopnia:

 

Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych gdzie podczas 6 letniego cyklu nauki realizowany jest program przedmiotów ogólnokształcących gimnazjum i liceum oraz program przedmiotów artystycznych. Na etapie gimnazjum jest to program ogólnoplastyczny (rysunek i malarstwo, rzeźba, fotografia i film, podstawy projektowania, historia sztuki) a ponadto od kl. IV w wybranej specjalności (reklama wizualna, tkanina artystyczna, meblarstwo artystyczne). Propozycja ta dotyczy absolwentów szkół podstawowych.

 

 

Liceum Plastyczne 4-letnie

kształci w specjalnościach:

Formy użytkowe: - tkactwo artystyczne

- meblarstwo artystyczne

Reklama wizualna

Propozycja ta jest ofertą dla gimnazjalistów.

 

Policealne Zawodowe Studium Plastyczne 2-letnie

kształcące w specjalności:

 

Techniki renowacyjne – renowacja mebli i wyrobów snycerskich.

Propozycja powyższa obejmuje absolwentów szkół średnich.

Po ukończeniu jednej z powyższych szkół absolwent uzyskuje zawód „plastyk” .Program dydaktyczny przedmiotów artystycznych obejmuje szeroki wachlarz zagadnień plastycznych, od studiów z natury poprzez ćwiczenia warsztatowe, projektowanie plastyczne, grafikę komputerową, fotografię i film. Nauce w szkole towarzyszy wiele zdarzeń artystycznych; plenery, wystawy, przeglądy, wycieczki dydaktyczne. Szkoła od wielu lat bierze udział w licznych konkursach z różnych dziedzin sztuk plastycznych, w których uczniowie zdobywają prestiżowe nagrody i stypendia artystyczne. Mamy osiągnięcia w tkaninie artystycznej, malarstwie, rzeźbie, fotografii, historii sztuki. Uczniowie otrzymują stypendia Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne i premiera za najlepsze wyniki.

W pracy towarzyszy uczniowi wyspecjalizowana kadra artystów plastyków, dzięki której młody człowiek może odkryć siebie i rozwinąć własną osobowość.

4-letnie Liceum Plastyczne oferuje atrakcyjne kierunki: reklamę wizualną i formy użytkowe. Reklama wizualna umożliwia uczniom nabycie umiejętności przekładu informacji na język wizualny, przekładu treści o charakterze idei, funkcji wystawienniczej, ekspozycyjnej środkami plastycznymi przy jednoczesnym łączeniu zasad funkcjonalności z walorami estetycznymi. Formy użytkowe –tkanina artystyczna i meblarstwo artystyczne nierozłącznie związane są ze szkołą od początku jej istnienia. Przedmioty artystyczne rysunek i malarstwo, rzeźba, fotografia i film, projektowanie graficzne (w tym grafika komputerowa) mają wzbogacić humanistyczny rozwój człowieka. Istotą kształcenia w naszej szkole jest wychowanie przez sztukę

i proces twórczy, rozwijanie wyobraźni, wrażliwe postrzeganie świata. Szkoła posiada dobrze wyposażoną pracownię komputerową, pracownie artystyczne oraz niedaleko położony internat. Szkoła jest kolebką tarnowskich talentów artystycznych Chlubą Zespołu Szkół Plastycznych jest renesansowy dwór w Jeżowie, pełniący funkcję ośrodka plenerowego i archiwum. Corocznie w maju gości on w swoich murach najzdolniejszych uczniów na Ogólnopolskim Plenerze Malarskim.

Młodzież uczestniczy w europejskich konkursach, jak choćby prestiżowy konkurs w którym często uczestniczą profesjonaliści i studenci wyższych uczelni Plastycznych jakim jest Międzynarodowy Konkurs na Projekt Opakowania „ Young Packe” w Brnie, gdzie nasi uczniowie otrzymali wyróżnienia. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele dostrzegani są podczas ogólnopolskich przeglądów i konkursów. W Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa w Bielsku Białej. (W 1995 Witek Grzegorz i Bartłomiej Bałut otrzymali równorzędne I nagrody). W 1996 i 1998 Tymoteusz Chliszcz otrzymał najwyższą nagrodę: Grand Prix i stypendium Ministra Kultury i Sztuki, W 1999 roku Grand Prix w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Jeżowie zdobył Miłosz Szafrański a Monika Mazur zakwalifikowała się do Międzynarodowego Konkursu Takasaki Art Center College Takasaki International Art Competition for High School Students,

Ostatnie sukcesy uczniów:

I miejsce zespłowo w Makroregionalnym Przeglądzie prac Plastycznych (Ł. Biliński, R. Kuta, M. Stańczyk)

III miejsce w Polsce dla drużyny dziewcząt w Centralnych Zawodach Strzeleckich „O srebrny muszkiet”

VII miejsce w Polsce Izabeli Rzedzickiej w Centralnych eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Historii Sztuki.

Policealne Zawodowe Studium Plastyczne jest jedyną w Polsce szkołą policealną kształcąca w tak unikatowej specjalności, jaką jest renowacja mebli i wyrobów snycerskich. Szkoła przygotowuje profesjonalnych konserwatorów mebli artystycznych. Absolwenci są poszukiwani nie tylko w kraju, ale i za granicą. Mamy podpisaną umowę z Muzeum Narodowym w Krakowie na współpracę w zakresie konserwacji. Nasza szkoła, a szczególnie właśnie Studium od samego początku swego istnienia wykonywało bardzo wiele prac na rzecz środowiska jak choćby konserwacja Sali Lustrzanej w Tarnowie, sztukaterii w salach dworu w Łęgu Tarnowskim i Zbylitowskiej Górze, rzeźb i portali w pałacu Sanguszków w Tarnowie. Słuchacze Studium pracowali również w Krakowie jak choćby przy konserwacji sztukaterii w budynku garnizonowym Klubu Wojskowego. Poza tym wykonywali wiele konserwacji mebli z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Ostatnio młodzież pracowała przy renowacji tarnowskiego ratusza oraz zamku w Krasiczynie. Jednym z najważniejszych zadań naszej szkoły jest przygotowanie młodzieży do aktywnej twórczości prezentacji własnych prac zarówno w kraju jak i za granicą. Od lat prace naszych uczniów eksponowane były w Szwecji, Pradze, Rydze, Wiedniu, Bratysławie.

 

Egzaminy wstępne do Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych odbędą się 11 i 12 czerwca 2007 roku i obejmują

Do OSSP: rysunek (martwa natura), malarstwo (scena rodzajowa), rzeźbę w plastelinie

Do Liceum Plastycznego: rysunek (martwa natura), malarstwo (scena rodzajowa) kompozycję przestrzenną z kartonu, rozmowę kwalifikacyjną z zakresu sztuk pięknych.

 

Egzaminy do Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego odbędą się 27 i 28 sierpnia i obejmują rysunek postaci, kompozycję malarską we wnętrzu historycznym, rzeźbę w glinie oraz wiadomości z historii sztuki w stopniu podstawowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy