Skocz do zawartości

Architektura średniowieczna


ninja_shuriken

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiedziałem w jakim dziale o to zapytać. Użnałem, że tu będzie najlepiej ponieważ znacie się na architekturze to udzielicie pomocy, za którą będę wdzięczny.

 

No więc mam problem.

Nie wiem jaki to dokładnie styl, ale chyba gotycki.

Moje pytanie brzmi - o ile cm jest dłuższa i szersza część tych budynków??

 

Screeny:

http://static.computergames.ro/cg/assassin/images2/drakensang/drakensang002.jpg

I tu:

Konstrukcja na dole i domek na dole po prawej stronie:

http://www.igshistoryonline.co.uk/Images/Medieval%20Town.jpg

Czy wzdłuż i wszerz piętro jest większa niż dół? I obu kierunkach szerokość i długość wystaje na jednakową "długość"?

 

Tak na oko myślałem, ze budynek wzdłuż wystaje jakieś 40 - 50 cm (i są do tego drewniane podpory), a w szerz wydaje mi się, że zacznie mniej, 20 cm? a może tyle samo co wzdłuż?

Te informacje są mi bardzo potrzebne.

 

I czy w średniowieczu te belki drewniane (jako główna konstrukcja), te w kątach ścian są widoczne zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz domu? czy tylko ze strony zewnętrzej je widać, a w środku budynku nie widać w kątach drewnianych belek (czy jak to nazwać)??

 

W tamtych czasach okna nie miały szyb?? miały tylko drewniane okiennice?

Bo jak wiadomo w grach (w niemal każdej są szyby), ale np. w gothicu chaty nie mają szyb...

 

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję. To dla mnie bardzo ważne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To jest tzw. styl FANTASY :) Z rzeczywistością ma niewiele wspólnego.

 

Jeśli to do gry to możesz sobie założyć że wystaje ile chcesz ;)

 

W grach architektura jest totalnym miszmaszem i do tej pory nie widziałem nigdzie miasta chociaż trochę podobnego do średniowiecznego wzorca.

 

Szyby w oknach były ale jako że szkło było drogie to pozwolić sobie mogli na nie jedynie bogatsi. Zreszta zależy o jaki okres średniowiecza Ci chodzi - trwało przecież prawie 1000lat :) na początku nie było nawet okien :)

Biedniejśi używali bardziej oganicznych wytworów w stylu rybiego pęcherza czy innej kiszki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi :)

szczególnie za tą z linkiem do "muru pruskiego" w życiu nie wpadłbym, że to się tak nazywa :D

 

Wczoraj w TV widziałem jak omawiali jakąś grę, a w niej akurat pokazali wnętrze jakiegoś budynku i w kącie pomieszczenia była wzpierajaca "belka" (czy jak to się zwie) więc chyba mogę tego użyć.

 

No to w końcu mogę zająć się robieniem budynków w maxie (do gry), we wnętrzu jeszcze jakieś schody umieścić, kominek =]

Oby ta gra mmorpg nam wyszla (amatorski team). Będzie można kupić dom i postawić go w wolnym miejscu, kupić do niego stoly, krzesła, skrzynie i też postawić w pomieszczeniu. Możliwe, ze domek gracza będzie miał tabliczkę, klikniesz na nią i w menu wybierzesz opcję np. "add friend" i dodasz kumpla, który ma prawo wejść do domu. Ehh zobacyzmy co z tego wyjdzie ^^

Jeśli chcecie mi dać jakieś porady do grafiki to chętnie wyslucham.

 

Jeszcz raz dziękuję za pomoc

 

/edit

Pruski mur, rodzaj ściany szkieletowej wypełnionej murem z cegły. Jego konstrukcja drewniana jest widoczna, często impregnowana i może być traktowana jako element dekoracyjny. Mur pruski znany jest od średniowiecza.

 

Z zewnątrz widoczne te "krzyże, kratki" z konstrukcji tak, a wewnątrz też, czy raczej nie?

Jak było w realu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno temu jak chcialem zrobić jakąś dziwną chatę do gry to http://img179.imageshack.us/img179/1710/oldhousevu7.jpg

:P

wtedy zero wiedzy o czymkolwiek (maxa niestety nie znam zbyt dobrze bo w życiu poświęciłem mu 3 tygodnie)

 

/edit

yhmm :confused:

A o ile cm ma odstawać górna część piętra w domkach jak na screenie Medieval town... tym bajkowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o matko...styl fantasy nie istnialby gdyby nie realne konstrukcje - to, o co pytasz to faktycznie mur pruski, ale nie tylko - pytasz rowniez o konstrukcje ryglowa (dol). Poczytaj w podrecznikach do architektury - na przyklad w Style w Architekturze Kocha cos powinno byc. Dodatkowo pytasz o zabudowe BARDZO charakterystyczna dla Slaska (wiem, wiem - wszytscy mowia o fantasy, a ja tu ze Slaskiem wyskakuje) - bylo kilka opracowan dla tego okresu na slasku...ale zeby z nazwisk...hmm...nie pamietam, lata temu to bylo - sprobuj cos Suchodolskiego, moze on cos tam skreslin na ten temat...? Raczej polecam biblioteke, niz internet do tych opracowan. Wiele wartosciowych opracowan tego typu pisane byly lata temu przez molow ksiazkowych interesujacych sie danym regionem, wiec sa to raczej niszowe naklady. W necie pewnie znajdziesz wiecej miedzynarodowych przykladow - szukajcie a znajdziecie.

 

A propo odstawania - to definiuje dlugosc belki drewnianej (o stropy ceramiczne ich nie podejrzewaj) i jej ugiecia plus wydluzone o to ile moga podeprzec ewentualne miecze. Jak dasz 3 metry to nie bedzie wygladalo specjalnie podejrzanie, nie sadze, by wyciagali to dalej bez dodatkowych konstrukcji oprocz mieczy i ewentualnych slupow z pseudoarkadkami z Twojej ilustracji. Enjoy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chodzi o schody w środku - to drewniane - jak sobie niby wyobrażasz kamienne ;) pokaż więcej budyneczków co je robisz :) - aha i taka rada - niektórzy już to nazwali stylem fantasy ale się sprawdza w grach - staraj się podkoloryzować wszystko - np. takie potężne belki drewniane daj - to dobrze wyglada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pruski mur nie jest wypełniony cegłą tylko gliną, a na dachach zawsze strzecha. Wiem bo niedaleko mnie taka stara chata stoi. W środku to nie wiem dokładnie ale raczej nie widać belek, wszystko jest pomalowane wapnem, a w kuchni wielki piec z okapem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności