Skocz do zawartości

Mental ray a normal mapy


Tomala

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przeszukałem forum i nie znalazłem rozwiązania mojego problemu. Otóż wypaliłem sobie normala w zmapperze i w maxie przy standardowym rendererze działa jak należy ale jak zmienię renderera na mental raya to normal mapa wcale nie działa tzn. na renderach nie widać szczegółów wypalonych na normalce. Wie ktoś może czym to jest spowodowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Witam, u mnie na pierwszej z brzegu normal mapie:

normal_map.jpg

wszystko działa tak jak powinno (rezultat renderowany mental ray`em i scanline`em jest identyczny).

Załaduj nowy materiał "Standard", do slotu Bump wrzuć shader "Normal Bump" (zmień Amount z 30 na 100, żeby efekt był bardziej widoczny) i w "Normal" umieść mapkę, która jest w moim poście, a następnie przypisz do obiektu, zrenderuj pod mental`em i scanline`em i napisz czy wyszło to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz uzyskać takie same efekty renderując obiekt z normal mapą mental ray`em i scanline`m musisz ustawić dokładnie "1,0" w shader`rze "Normal Bump" dla mapy "Normal", ponieważ mental ray nie reaguje na zmianę tego parametru (tylko scanline), dlatego ustawiając (jak na screen`ach) "12,1" dla mapy "Normal" podbiłeś tylko wartość dla scanline`a, a mental ray renderował dalej wartość "1,0". Dlatego jak pisałem w poprzednim poście podnieś wartość Amount w zakładce Maps dla pola Bump ze standardowych 30 do 100, a jeżeli będzie taka potrzeba i więcej.

 

Edit: obrazki:

normal_map_test.jpg

 

To powinno wyjaśnić wszystko.

 

Edit_2: Dobrze, że już wiesz o co chodzi. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg_jg dzięki ja tak robiłem na początku ale w tej mojej scenie miałem jeszcze w additional bump ustawioną taką mapkę która tak jakby zamazywała normala i przez to jak podnosiłem wartość kanału bump to też nie mogłem zobaczyś różnicy ale teraz już wiem. Trochę się wygłupiłem z tym postem ale wyjaśniłeś mi dokładnie dzięki bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności