Skocz do zawartości

DPI - Rozdzielczośc na potrzeby druku, problem.


Herodot

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od jakiegoś czasu zagwostkę, gdyż muszę przygotowywać materiały na potrzeby druku. Ponieważ chciałem zrobić to wreszcie do początku do końca, potrzebuje pomocy w temacie rozdzielczości rastrów.

Tworzę nowy dokument w PSCS3 i po pierwsze ustawiam mu rozdzielczość DPI na 600. I teraz pytanie, czy wystarczy wkleić do niego zdjęcie z osobnego pliku jako nową warstwę, aby uzyskało ono nową rozdzielczość? Bo - teoretycznie - te zdjęcia mają 72 DPI i bardzo duże rozmiary. Skądinąd wklejając je do dokumentu o wysokiej rozdzielczość nie widać aby się specjalnie skalowały, a przecież na chłopski rozum powinny się zmniejszyć gdzieś tak 4 krotnie z okładem. I jeszcze jedno. Powiedzmy, że chcę przygotować prospekt A4. Wybierając szablon A4 (lub ustawiając ręcznie centymetry) oraz rozdzielczość 600 DPI otrzymuję obraz, który nie zmieścił by mi się nawet na stole, nie mówiąc o monitorze :-) Przy ustawianiu pikseli taki problem nie pojawia się. Co właściwie trzeba zrobić jeśli chodzi o przygotowania pliku aby drukarnia przyjęła projekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

jesli wkleisz do rysunku 600 dpi rysunek 72 dpi to odpowiednio bedzie on mniejszy , jesli ustawisz sobie w nowym rysunku skale na cm i a4 600 dpi to CI stworzy ospowiedni format , po sprawdzeniu rodzielki poznasz ze jest duzy .

A najlepiej zadzwonic do drukarni i zapytac jakie preferuja formaty i rozdzielczosci oraz dpi , profil kolorow ( rgb czy cmyk ) . z tego co wiem to 600 dpi to o wiele za duzo , drukowalem na 300 dpi i to i tak bylo za duzo ( tak mowili w drukarni ) , czesto drukuja na 200 dpi i nie widac roznicy ...

Ja wole operowac i przygotowywac formatki w corelu , wg mnie latwiej sie to robi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2448 x 1804 Pixels (4.42 MPixels) - taką informację podaje chociażby Irfan View.

Ja wole operowac i przygotowywac formatki w corelu , wg mnie latwiej sie to robi .

Mam też do dyspozycji Corela 12, z tym, że projekt ma być w PS3. A - delikatnie mówiąc - bardzo mnie Corel rozczarował łącznie ze swoim PhotoEditem i praktycznie nic w nim sensownego nie umiem zrobić (może to moja ułomność). W PS potrafię przygotować całkiem przyzwoite efekty, kształty i napisy. Czy Tobie chodzi o przygotowanie tylko części materiałów?

A co do 300dpi - tak, może być 300 dpi spokojnie. Więc załóżmy niech to będzie robota na 300dpi.

edit: (co do preferencji drukarzato właśnie wystarczy 300 i kolory CMYK)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wole w corelu ustawiac formatki , jesli odczytam sobei rozdzielczosci i inne dane ktore uzyskam przez eksport formatu do np jpg w konkretnej DPI i rozdzielce .. potem moge ta wiedze przelozyc np na PS od 5 - cs3 a nawet 9 ( jesli wyjdzie :) )

 

co do 300 dpi czy 600 to tylko mozesz przyszlsociowo zobaczyc - moze bedziesz potrzebowal wiekszy format kiedys drukowac lub tylko fragment pracy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej. Czyli rozumiem, że wygodnie jest robić tak: otwieram dokument w Corelu; eksportuję go do jpga albo tifa ustawiając uprzednio jakość na 300dpi po czym tworzę nowy dokument w PS o jakości 300 dpi i wstawiam przerobiony dokument w Corelu jako warstwę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robie tak :

mam narzucone np a4 w 300 dpi

robie w corelu ramke a4 . daje export do jpg w 300 dpi .

powstaje jpg o rzadanych parametrach

teraz moge otworzyc tego jpg np w PS - juz mam ustawiona wielkosc - moge teraz dzialac w PS wiedzac ze juz mam 300 dpi - a4

potem kwestia druku - czy dasz sobie rade ustawic cmyki czy rgb w PS .. czy zapisac to jako TIFF i przerzucic do corela i tam zmienic , lub tu /tam zapisac do rzadanego formatu wydruku - np PDF ....

 

 

a to co napisales wyzej - nie robisz nowego dokumentu w PS o jakosci 300 tylko otwierasz JPG ktory zrobiles w corelu lub jesli umeisz sobie to ustawic w PS to robisz to bez uzywania corela ale przeciez masz z tym problem .

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej. Chyba załapałem. Jutro się za to wezmę uważnie przeczytawszy jeszcze raz co napisałeś. Ofkors zrozumiałem, że gdy już mam JPG A4/ 300dpi nie muszę nic zmieniać w rozmiarze w PS, bo rozmiar już mi się zrobił. Pozostaje jeszcze kwestia tych kolorów. I powiedz mi jeszcze - czemu A4 300dpi w centymetrach to taki gigant co się nie mieści na monitorze?

PS. Dziękuję za pomoc i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo to 300 dpi wiec sie nei miesci :) ciesz sie ze to tylko a4 :) robilem formaty 50 x 70 :) na szczescie w 150 czy 200 dpi ..

 

co do kolorow to wole na koncu edytowac w corelu , w PS nigdy nei jestem pewien czy zostalo zrobione czy nie , a w corelu od razu widze jak sa brzydkie kolory

( dobra spadam z roboty _ powodzenia )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herodot :

 

Zrob to tak : utworz w PS dokument a4 o rozdzielczosci 300dpi, odrazu przy tworzeniu dokumentu masz tez mozliwosc ustalenia palety kolorow na CMYK.

 

Pracuj tylko w CMYKU - od razu bedziesz widzial jakich kolorow mozesz uzywac i nie bedzie pozniej niepotrzebnych rozczarowan po odebraniu pracy z drukarni.

 

Do utworzonego przez Ciebie dokumentu nawrzucaj fotek najwyzszej rozdzielczosci jaka tylko mozesz i nie przejmuj sie tym ze sa one za duze przeskaluj je tylko do odpowiadajacej tobie wielkosci. Po ukonczeniu juz projektu otworz sobie ten dokument jeszcze w powiekszeniu 100 procent i sprawdz czy jakosc fotek i innych detali folderu Cie zadowala jesli tak to zapisz dany dokument w tiffie badz w pdf'e w HIgh Quality Print, jezeli bedzesz mial jeszcze cos nie tak to powiedza ci o tym w drukarni przed drukiem.

 

Przygotowuje prace dla drukarn dochodzace nawet do 100m biezacych, da sie to zrobic nie nie jest to wielka trudnosc wierz mi .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deeking - zastanawiam sie nad tym ze jak robisz od razu w cmyku to przeciez ( przynajmniej tak jest w corelu ) kolory w cmyku sa inne , blade , czarny to nie czarny tylko jakis szary - jak tutaj dobrze odwzorowac kolory ? a wyprzedzajac - czy robiac tak w PS ( kolory w cmyk od poczatku nowego dokumentu ) zmieniane one sa czy pozostaja widoczne tjny nienaruszone ? - wlasnie dlatego przygotowuje w corelu finalnie do druku bo tam wiem ze mi zmienilo - jest zmiana RGB na CMYK - przy obiekcie obrazka , a takze zmiena koloru tego obrazka na blady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej. Więc mam dwa sposoby, z czego już wypróbowałem drugi. Ustawienie A4 300dpi dało mi na monitorze 19 cali 25% całego rozmiaru, żeby zmieściło się wszystko na ekranie. I teraz pytanko. Rozumiem, że cały projekt mam robić w zmniejszeniu i chwilowo zapomnieć o tym, że nie mam przed nosem 100%? I jeszcze jedno. Czemu kartka papieru, która wyraźnie mieści się na monitorze musi być rozłożona na taką ilość pixeli, że nagle rozrasta się do wielkiej płaszyczny? Czy taki jest wymóg dokładnego operowania na obszarze A4, że nie może to być wielkości ...ekhm... papieru w Wordzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

delf77:

 

Corel przede wszystkim jest do wektorow a PS do grafiki rastrowej. PS bardzo dobrze obsluguje palete CMYK - Corel ma z tym problemy jesli chodzi o bitmapy.

Wole widziec jakie kolory mam dostepne i wtedy nawet jesli sie tak zdarzy ze kolory sa blade, mozesz wtedy nadac im wiekszy kontrast lub podbic jak Ci sie podoba, ale masz pewnosc ze przy wydruku bedzie wygladalo mniej wiecej identycznie.(zalezy to jeszcze od jako-takiej kalibracji monitora). Tworzac dokument w CMYK od poczatku do konca pracujesz na kolorach w palecie CMYK w palecie jakiej drukuja maszyny drukarskie. RGB jest paleta o wiekszej przestrzeni barwnej niz CMYK dlatego jest taka roznica przy zamianie z RGB na CMYK i niektore kolory poprostu nie wychodza, jak pisalem wole byc pewny ze kolory ktore mam na ekranie na pewno wyjda w druku, dlatego pracuje w CMYK jesli chodzi o przygotowanie pracy do druku.

Herodot:

 

Tak naprawde to ta kartka miesci ci sie na ekranie monitora jak w wordzie :) tylko ze jest to powiekszenie rzedu 25% Kazdy piksel na ekranie ma swoja wielkosc i wg wymogow przygotowania prac do druku jest tych pikseli tyle ze nie mieszcza sie na ekranie. Monitor przed ktorym siedzisz tez ma swoje ograniczenia i aby pomiescic te wszystkie piksele i zobaczyc je wszystkie na raz wymyslono skalowanie obiektu. Mozesz dowolnie skalowac swoja prace zeby jak najdokladniej porozmieszczac elementy. Ale zeby do konca byc pewny jakosci zawsze sprawdzaj przy 100% powiekszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności