Skocz do zawartości

Kłopt przy animowaniu modelu.


Gość rumcajss

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rumcajss

Witam.

Jestem nowym użytkownikiem Forum, więc chciałbym przywitać wszystkich użytkowników i serdecznie wszystkich pozdrowić.

 

Generalnie jestem początkującym użytkownikiem 3DS Max. Ponieważ jestem raczej programistą niż grafikiem nieco przeraża mnie ilość opcji dostępnych w programie. W czasie moich "badań" natrafiłem na następujący problem:

 

Wykonałem kształt (spline - jak na załączonym rysunku) w Maxscripcie i chciałbym przy jego pomocy wykonać następującą animację:

Z umieszczonego na scenie obiektu box (o wysokości 1) chciałbym wyciąć mój kształt. Animacja miałaby polegać na tym, że w kolejnych klatkach wycinany byłby kolejny fragment kształtu (w rzeczywistości można byłoby to sobie wyobrazić jak wycinanie gwiazdki z kartki papieru - operacja trwa przez pewien czas).

 

Przypuszczam, że faktyczne rozwiązanie problemu jest proste, jednak mi nastręcza w chwili obecnej sporo kłopotu.

 

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

 

3ds

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

W Compound objects jest coś takiego jak Boolean.. to tutaj możesz tworzyć animowane sekwencje wycinania. Przy zastrzeżeniu, że Booleany pracują na obiektach geometrycznych a nie na splinach.. zatem potrzebujesz co najmniej dwóch obiektów... i do dzieła :)

Problem jest ciut bardziej złożony niż by się można spodziewać, ale mam nadzieję, że trochę naprowadziłem. W razie czego jak gdzieś po drodze utkniesz to pisz śmiało...

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rumcajss

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 

Wytłoczyłem spline na jakąś wysokość, aby mieć dwie bryły, sprawdziłem Bollean, jednak dalej nie umiem sobie poradzić.

Wynika to z faktu, że nie umiem animować operacji. Jest ona skończona w jednym momencie czasu a mi zależałoby na pokazaniu operacji wycinania. Chciałbym żeby wynikiem były dwie bryły: pierwsza z wyciętym "wzorem", druga - wycięty wzór.

 

Przyszedł mi też do głowy inny pomysł. Spline mógłby być trajektorią dla trzeciego obiektu który wykonywałby operację wycinania. Jednak nie wiem czy to jest nawet możliwe.

 

Czy można animować wydłużanie samego obiektu spline?

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności