Jump to content

Konkurs na upamiętnienie wizyty Jana Pawła II


claude

Recommended Posts

Witam wszystkich, przedstawiam projekt krzyża którego byłem współrealizatorem. Pomysł nie był mój oprawa plastyczna, wizualizacje tak.

 

Niestety nie zajęliśmy żadnego miejsca w konkursie, liczyłem na to że może docenią nowoczesność i oryginalność podejścia. Dała górę raczej monumentalność i prostota przekazu.

 

Oto nasz projekt w świetle nocnym. Kształt cienia jaki mógł rzucać krzyż stojący podczas mszy papieskiej na placu Piłsudskiego w 1979. We w wgłębieniu znajduje się mnóstwo lamp które imitują znicze które były układane w kształt krzyża po śmierci Jana Pawła II. Są też reflektory które dają mocniejsze światło, sprawiające że Cień krzyża było by widać z daleka. Kolory niebieski i czerwony reflektorów nawiązują do "Jezu Ufam tobie" Wszystko przykryte matowym szkłem.

 

W projekcie zawarte jest trochę symboliki nie rzucającej się na pierwszy rzut oka. Światło padające z nieba pada na ziemie zatrzymując się na krzyżu, tworzy cień na ziemi. Ma to odzwierciedlenie w słowach JP2 "... i odmieni oblicze Ziemi. Tej Ziemi."

 

Nasza Praca:

 

plansza32wl6.jpg

 

A tu I NAGRODA

podobnie wizualizacja w nocy

 

plansza1da6.jpg

 

 

Jakie są wasze opinie. Pozdrawiam

Edited by claude
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Chyba nie jestem najlepsza osoba do oceniania projektow w sprawie JPII, ale nie przemawia do mnie ta "monumentalnosc". Wielki blok betonu z kreskami bardziej kojazy mi sie z budowlami za czasu komuny.

Co do waszego projektu.. hmm... projekt mi sie podoba, jest bardziej subtelny i ma troche wiecej przekazu. Nie podoba mi sie pierwsza plansza, przez te sylwetki bardziej przypomina mi dyskoteke niz miejsce pamieci.

pozdrawiam

mirach

Link to comment
Share on other sites

szczerze: mi się już bardziej podoba zwycięzka praca choć i tak jest banalna do bólu. Nie wiem jakie były założenia konkursu ale upamiętnianie pamięci JP krzyżem jest żałosne - kojarzy się raczej z pomnikiem armii radzieckiej albo żeliwnymi "papierzami" rozsianymi po polskiej prowincji.

 

IMO najbardziej bezczelne w tych projektach jest to, ze postać JPII - postrzegana jako autorytet moralny ponad podziałami religii, wyznań, narodowości, upamiętniany jest symbolem tylko jednej (jedynej słusznej) religii.

Edited by 1084
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy