Skocz do zawartości

Teczka 2d: Szkice


leondrago

Rekomendowane odpowiedzi

Garść truizmów ode mnie. Wyjaśnienie o co mi chodziło wcześniej. Rysując ze zdjęcia rysuję tak. (znów bazując na focie brata, akurat miałem niedokończony szkic link)

 

1. Biorę ruski ołówek, który jest starszy ode mnie. W nim grafit hb. Ciężko nim zrobić coś trwałego na papierze, więc robi u mnie przy wstępnych szkicach. Wygląda tak:

scan10158rs5.jpg

(skanowaliście kiedyś jakiś przedmiot? :D)

 

2. Pobieram główne proporcje. Do tego używam, jako miarki, czubka ołówka i kciuka. Jak to się robi spokojnie wygooglujesz (to ważne, bez tego dalsza część jest bez sensu). Najpierw wyszukuje proporcje w Pionie. Przy twarzy frontalnie do nas ustawionej możemy od razu machnąć kilka linii więcej. Pierwsza, w połowie głowy (nos), druga w połowie, od nosa do brody (usta). Następnie w poziomie, przy czym staram się wyszukać jakieś miejsce na krawędzi przy jednym z ważnych punktów, które będzie robiło za bazę, punkt pobierania "odległości" do innych części twarzy (im więcej nowych "pewnych" punktów, tym więcej takich baz). W tym wypadku wybrałem jego lewą skroń, obok lewego oka i z tego miejsca mierzę szerokość głowy, aż do ucha (przy okazji widzę na jakiej odległości zaczynają i kończą się oczy, nos, skroń, włosy). Tyle mi wystarczy, bo to akurat proste ułożenie twarzy, ale im trudniej i im bardziej "zakręcone" ujęcie (nie ważne co byś rysował), tym więcej takich pomiarów warto zrobić :)

scan10156cb6.th.jpg

 

3. Gdy mam już kilka podstawowych linii rysuję uproszczony owal głowy. Wyszukuję kolejne części ciała mierząc od tego, co określiłem wcześniej mianem bazy przy okazji tworząc nowe. Po chwili mam już odległości do drugiego oka, końca nosa, końcików ust itd coś na modłę szukania środka linii prostej przy użyciu cyrkla, dwa punkty i jedziesz :D). Tym sposobem biorę podstawowe bryły, resztę załatwia magia stosowania przestrzeni negatywowej (a nie negatywnej! pierwszy lepszy link http://painting.about.com/od/paintingforbeginners/ss/negativespace.htm wygląda sensownie na pierwszy rzut okiem :P). W takim momencie warto spojrzeć na to przez lusterko (ujawnia błędy w czymś co nam się już "opatrzyło") lub odejść dalej od kartki (w każdym, dalszym etapie pracy warto od czasu do czasu tak robić :) ). Po tym punkcie mam już linię włosów, kształt ucha, brwi, usta, położenie nosa itd.

scan10157lh4.th.jpg

 

4. Dopiero wchodzę w jakikolwiek detal, gdy wszystkie części twarzy są na swoim miejscu. Zaznaczam na szybko, gdzie będzie cień. Robię poprawkę na perspektywę jeśli sama się nie zrobiła przy punkcie 3 (głowa jest pochylona w dół, więc uszy będą ponad linią oczu, usta nie będą dokładnie w połowie itd). Daje "faliste" linie. Im więcej umiesz, tym mniej musisz tych kwadratów sadzić i tym częściej jesteś w stanie spłodzić trafną linię bez całej tej zabawy w geometryzację.

scan10152rd5.th.jpg

 

5? Co dalej? Tak przygotowany szkic "turlam" gumką chlebową, jeśli chcę to wypięknić (aby zmniejszyć ilość grafitu na papierze, przez co sam szkic staje się prawie niewidoczny :) ), albo zostawiam, jeśli nie zależy mi na dokładności (większość i tak się zmaże przy dalszym rysowaniu,a lubię dużo kresek :) ). Biorę jakiś ołówek b i jadę z koksem.

 

Nie chce mi się kończyć tego rysunku, więc tutaj zakończę. Dodam tylko, że wybiórczość przy detalu jest bardzo istotna (to przewaga rysunku nad fotografią, że nam łatwiej decydować, co widz ma zobaczyć a czego nie :) ). Nie zawsze poświęcanie zbyt wielu linii na żeby albo włosy działa in plus.

Wcześniejsze, proste szkice zrobiłem na potrzebę tego postu, więc nie oddają w pełni tego jak mi się "tworzy" :) Do punktu 4, z nim włącznie, powinno Ci zejść kilkanaście minut :) Jest późno, wybaczcie błędy, chciałem dobrze :*

 

ps mała prośba do Ciebie ode mnie, wrzucaj od razu całe rysunki w tagach img, a nie jako attachments, niewygodnie się przegląda. Sam dałem thumbnailsy, żeby Ci w teczce nie syfić :)

 

edit.

zupełnie przypadkiem trafiłem na film pasujący do tematu http://davidkassan.com/demo/

acha i fajny blog, dziś dorwany http://www.linesandcolors.com/

Edytowane przez prrrszalony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności