Skocz do zawartości

Składanie żaluzji harmonijkowej


d.b

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Proszę szanownych forumowiczów o pomoc w następującej sprawie.

Wyobraźcie sobie żaluzję, która wygląda jak papierowa harmonijka, którą postawiona pionowo, czyli w taki sposób, że można ją składać i rozkładać tylko w płaszczyźnie poziomej.

W pozycji wyjściowej (maksymalnego rozłożenia) każda ze ścianek harmonijki jest pod kątem prostym do drugiej. W jaki sposób zrobić tak aby złożyć tą harmonijkę, tak aby składała się równomiernie - czyli aby wszystkie kąty miedzy ściankami równocześnie malały. Dodatkowo, jak zrobić tak aby żaluzja ta składała sie nie tylko po linii prostej, ale też po łuku - będzie ustalona konkretna ścieżka.

 

P.s.

Oczywiście jeżeli będzie się to odbywało po łuku to kąty miedzy ściankami będą rożne ze względu na taka sama długość ścianek. Chodzi mi po prostu o to jak uchwycić wszystkie "różki" harmonijki, tak aby je do siebie zbliżyć.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez d.b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

W wersji pierwszej zrobisz to w pięć minut za pomocą morphera. W drugiej jeśli dobrze rozumiem ma być efekt rozkładanego wachlarza więc musisz powyginać odpowiednio te żaluzje np. za pomocą modyfikatora Twist, co zajmie Ci dodatkowo jedną minutę i parę chwil na dopasowani (podociąganie do siebie części).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waza, dziękuję za szybką odpowiedź.

Rzeczywiście morpher działa, ale tylko wtedy kiedy składam prosta harmonijkę. Dla lepszego wyjaśnienia wklejam obrazki. Chodzi o to żeby harmonijka kiedy składana jest po łuku trzymała się pomiędzy tymi dwiema żółtymi liniami, kiedy używam morphera to w pewnym sensie idzie ona na skróty :P.

 

Punkt wyjściowy:

 

punkt0.jpg

 

Punkt pośredni:

 

punkt1d.jpg

 

Punktem docelowym są brązowe linie (złożona harmonijka).

Edytowane przez d.b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć. mam pytanie do tego wątku. Czy ten efekt, który tutaj otrzymałeś działa naturalnie? tzn czy ta plisa - jeśli to o tą żaluzję chodzi - składa się np jadąc od dołu i najpierw składa się dół i stopniowo reszta? chciałbym właśnie zrobić żaluzję ale średnio mam pomysł jak zrobić taki efekt żeby się NIE składała równomiernie. Mam nadzieje, że chociaż trochę jasno wyrażam o co mi chodzi. Bo na obrazkach powyżej widzę, że to złożenie jest równomierne - a tak się żaluzje nie zachowują :)

 

EDIT: w sumie to znalazłem jakiś wątek na ten temat. może tam coś będzie.

Edytowane przez marcinW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności