Skocz do zawartości

staw biodrowy - jak jest połączony z udem i kręgosłupem?


matizlob

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takie nietypowe pytanie, nurtuje mnie jak połączony jest staw biodrowy z kręgosłupem i udami, tzn. niby wiem, przejrzałem wiele książek z anatomii, ale ciągle nie wiem tego, co chciałem się dowiedzieć, już tłumacze.

 

 

Na tym obrazku widać szkielet zrobiony w maksie, na żółto jest kręgosłup, jasny niebieski to kończyny, a ciemny niebieski to biodra. I teraz, jeśli zginamy się jak na obrazku, to czy kręgosłup idzie a biodra zostają w miejscu (tak jak na obrazku), czy powinienem również skręcić biodra? Nie wiem jak wygląda dokładnie to połączenie. Inna sytuacja, jeśli podniose uda, to biodra chyba się nie poruszają, ale już sam zwątpiłem :/

 

 

64908334.jpg

 

 

To samo nurtuje mnie przy skręcie. Dolna kość kręgosłupa, to odcinek lędźwiowy, ale w książkach do anatomii podają, że odcinek lędźwiowy się nie skręca, i teraz, czy powinno być tak jak na obrazku, że mimo wszystko skręcam odcinkiem lędźwiowym, czy powinienem skręcić najpierw biodrami (co spowodowałoby skręcenie również kręgosłupa) - ale wtedy uda musiałbym obracać w przeciwną stronę jeśli chciałbym aby zostały na tej samej pozycji.

 

11837349.jpg

 

 

 

 

Krótko mówiąc, nie wiem na ile ruchome są biodra, czy zginając i skręcając kręgosłup w dolnej części jest to zasługą bioder czy nie. Czy bodra są cały czas w miejscu czy jednak wyginają się. Wcześniej myślałem, że biodra sa jakby takim zaczepem, że zawsze mogą stać w miejscu, a kręgosłup wygina się względem nich i np. uda wyginają się również względem nich.

 

A teraz juz sam nie wiem jakie ruchy mogą wykonywać, jeśli ktoś dobrnął do końca to już bardzo dziękuję, a jeśli ktoś jeszcze zna odpowiedź na to trudne dla mnie pytanie, to będę niesamowicie wdzięczny :)

Edytowane przez matizlob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

np. weźmy pierwszy obrazek - czy jeśli zginam tak postać, biodra (kolor ciemny niebieski) powinny pozostać w miejscu (tak jak na obrazku) czy jednak powinny obrócić się, analogicznie jest z drugim obrazkiem - czy przy rotacji kręgosłupa biodra również powinny się obrócić

mam nadzieję, że udało mi się wytłumaczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że podbiłeś wątek, bo mi jakoś umknął.

 

Poddałem szybkiej analizie zdjęcie z googla i wyszło mi, że przy skłonie miednica jest okręcona względem kości udowej trochę mocniej niż kąt prosty.. w przypadku tej pani, która dotyka głową kolan :)

 

Tak na prawdę to ten kąt wynika z ruchu kości udowej w stawie biodrowym. Kręgosłup jest połączony z miednicą bardzo mocno. Nie ma tam mowy o jakichś przesunięciach czy rotacjach.

 

Moje rady.

Po pierwsze powinieneś rozpatrywać miednicę jako całość.. jako całkiem spory obszar kostny a nie jeden punkt. Po drugie, dużo ważniejsze są wszelkie tkanki okalające, tworzące objętość ciała.. mięśnie brzucha, mięśnie pośladkowe, mięśnie ud... szczególnie przy skręcie w bok w Twoim drugim przykładzie. Miednica może stać prosto, ale mięśnie i tym samym ich przyczepy na pewno będą pracować.

 

Jeśli chcesz to rozpatrywać na tak prostym łączeniu jak u Ciebie, to ja bym się nie bał delikatnych rotacji między dolnym odcinkiem kręgosłupa a miednicą. Byle z wyczuciem ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności