Skocz do zawartości

Prawo budowlane


Gość daro5555

Rekomendowane odpowiedzi

Gość daro5555

Witam.

W 2012 roku pragnę starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności (agencja reklamowa). Chciałbym wykorzystać lokal który posiadam czyli pomieszczenia piwniczne pod moim domem , piwnica znajduje się na takim samym pziomiej jak teren na zewnątrz ale wysokość jest bardzo niska 2.1 m , i tu jest moje pytanie czy moę na własną rękę obniżyć poziom pomieczczenia przez usunięcie posadzki ,wykopanie na odpowiednią wysokość i wylanie nowej posadzki. Jaka musi to być wysokość i dodam że to jest jakieś 20 m2.

pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

O względach prawnych się nie wypowiem, ale na moja obecna wiedza na temat budownictwa mówi mi, że chyba takie obniżenie posadzki jest właściwie niemożliwe bo:

1)buynek stoi na dobrym gruncie, więc posadzka to 8cm betonu

2)budynek stoi na kiepskim gruncie, więc posadzka to 20 cm zbrojonego betonu (życzę szczęścia z skuwaniem tego)

Poza tym musisz pamiętać o ławie fundamentowej która jest szersza o ok 5 cm od ścian nośnych, której to ruszyć absolutnie nie wolno!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wzgledem prawnym wydaje mi sie ze nie ogranicza tego nic. Zapewne bedziesz musial miec projekt ktorego bedziesz musial sie trzymac podczas budowy i okazac go komus lokalnemu podczas starania sie o pozwolenie na budowe. Polecam lokalny urzad miejski, czy ktokolwiek kto u ciebie zarzadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Owszem są przepisy to regulujące:

"Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz.U. Nr 56, poz. 461 z 2009 r.)

 

Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi

 

§ 72. 1. Wysokość pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna odpowiadać wymaganiom określonym w poniższej tabeli, jeżeli przepisy odrębne, w tym dotyczące pomieszczeń pracy i pomieszczeń służby zdrowia, nie określają innych wymagań:

 

Pomieszczenia do pracy **), nauki i innych celów, w których nie występują czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, przeznaczone na stały lub czasowy pobyt:

a) nie więcej niż 4 osób 2,5m

b) więcej niż 4 osób 3,0m

 

**) Wymagania dotyczące minimalnej wysokości pomieszczeń w zakładach pracy określają przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy."

 

Również prawdopodobnie da się spokojnie obniżyć poziom posadzki. Piszę prawdopodobnie bo tak jest w 99% przypadków jak Twój. Wynika to z faktu, że owszem nie zaleca się schodzenia z posadzką poniżej poziomu posadowienia fundamentów (który to poziom w Polsce to minimum 0,9m poniżej poziomu terenu) i drogie było by schodzenia poniżej tego poziomu. W Twoim przypadku myślę, że spokojnie da się to zrobić o kilkadziesiąt cm (min do wymaganych 2,5m).Zaleca się natomiast prace tego typu robić po konsultacji z fachowcami i zrobieniu ekspertyzy najlepiej konstrukcyjnej.

 

Wydaje mi się że można też ubiegać się o odstępstwo pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

 

Posta veti'ego nie skomentuję (bez urazy), ale wydaje mi się, że nie powinien zabierać głosu w sprawach na których się kompletnie nie zna.

Pozdrawiam

Edytowane przez GramiYoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności