Skocz do zawartości

ustawianie napiecia (pamiec)


Gość Chrupek3D

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Chrupek3D

Panowie podpowiedzcie mi jak i gdzie ustawic napiecia pamieci.

 

Mialem razem z Kingstonami Patrioty, ale je wyjalem. Facet w serwisie ustawil mi napiecia 1.8v dla obu typow pamieci. Patrioty lazily na 800MHZ a Kingstony na 1066MHZ, wiec kombinowal.

Teraz zostaly mi kingstony, wiec podejrzewam, ze napiecie musi byc na 2.3V - tak pisze na pamieciach.

 

plyta: Gigabyte GA P35 DS4

pamieci: Kingston HyperX DDR2 4GB (2x2GB) 1066MHz

 

ad: pamieci wyswietlaja sie jako silngle channel i sa w slotach obok siebie.

 

bios1p.jpg

 

 

 

bios2h.jpg

 

 

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość Chrupek3D

ustawialem "DDR2 OverVoltage Control" na rozne sposoby... system sie laduje, ale... wytrzymuje raz 10min, raz 30 minut :/

 

Zmienilem zasilacz na 700W, zaraz po serwisie i wszystko smigalo jakies 2 tyg... i ni z tego i z owego... sruuuu i zwiechy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

to moze ktos mi powie jak mam to ustrojstwo ustawic, bo mi robota stygnie, a nie mam zamiaru wracac do tego serwisanta... zreszta w lutym kupuje nowy komputer.

 

sorka, ze takie krzywe, ale musialem byc szybszy niz blue screen

 

pamieci:

Kingston HyperX DDR2 2x2GB 1066MHz

 

plyta:

GIGABYTE GA-P35-DS4

 

boott.jpg

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema dobrze trafiłeś, bo mam w domu b. podobną płytę(DS3R też z P35) i praktycznie te same pamięci w podkreconym kompie. :) Więc spróbuję CI pomóc..

 

Więc tak

 

W BIOS System Memory Multi... zmieniasz z Auto na ręczne by uzyskać na sztywno 800 (ja mam 1000Mhz i stabilnie ale pierw 800 ustaw)

Dalej w pozycji DRAM Timings Selectable zmieniasz z Auto na Manual i wszystkie pozycje w Standard Timing Control ustawiasz na sztywno takie wartośći jakie są podane z lewej strony, jedziesz teraz niżej i w DDR2 Overvoltage control robisz +0.30V (to typowe z tymi pamieciami bo nie chca na standardowych napieciach chodzic w pelni stabilnie to trzeba zawsze podbijać troszkę. To wszystko.

Zapisujesz i wychodzisz z BIosu, restart i zobacz jak teraz...

 

Dodam ze u mnie przy tych ustawieniach chodzi stabilnie na 1000Mhz i z ustawionym Perfomrance Enhance na Extreme (zmniejszone czasy dostepu znacznie i szybkość zapisu i odczytu RAMu)

 

Jeszcze PCI Express Freq. ustaw na 100Mhz

 

Daj znac jak u Ciebie po tym działa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

od 10 minut na razie spokoj, wiec jest szansa :-)

dzieki Ci bardzo za pomoc, jesli teraz sie wykrzaczy to juz pasuje i bede pracowal na laptoku, bo do reszty nerwy sobie zszargam :/

 

jeszcze raz dzieki za pomoc... takich ludzi nam potrzeba :-)

 

ps. dziabnol sie po 15 minutach :D

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 10 minut na razie spokoj, wiec jest szansa :-)

dzieki Ci bardzo za pomoc, jesli teraz sie wykrzaczy to juz pasuje i bede pracowal na laptoku, bo do reszty nerwy sobie zszargam :/

 

jeszcze raz dzieki za pomoc... takich ludzi nam potrzeba :-)

 

ps. dziabnol sie po 15 minutach :D

 

 

 

HMM> ciekawe... jak sie wywalił tym razem.. to Tak. te płyty maja tzw. v-dropa.. LoadLine calibration jeśli masz możliwość zmienić z Auto na Enabled to tak zrób w BIOSie.

 

TU coś jest nie tak.. Wspomniałeś ze te pamięci są w slotach obok siebie? Już mi sie wydawało ze tak nie powinno być. Przeważnie tryb DUal Channel na tych płytach to zostawiało sie jeden slot wolny...az sciągnałem instrukcje do Twojej płyty i faktycznie tak jak w całej serri tych płyt.. Musisz przezłoćyć jedną kośc do slotu DDRII3 Czyli 3ci slot od procesora licząc. A pierwszy moduł w pierwszym slocie - DDRII1 . One powinny być tego samego koloru te sloty. Wtedy płyta aktywuje pełny tryb DualChannel. Pierwszy moduł też polecam wyjąc , i jeszcze raz włożyć dociskajać dobrze raz z jednej raz z drugiej strony by ładnie zaskoczyły zapinki. Daj znac jak po tej operacji. i czy w końcu pisze przy starcie Dual Channel. TO 3 minuty roboty. I łatwo te moduły pamięci wchodzą w te sloty.

 

PS. przydałoby sie jeszcze zdjęcie z działu monitoringu napięc z BIOSu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

a nie, teraz juz mialem pamieci w slotach 1 i 3... powiem Ci, ze te pamieci cholernie gorace sa. Z takim ustawieniem jak na obrazku, pochodzilo mi to z 30min. po czym na tym samym ustawieniu sa teraz zwiechy co chwile. Cos tu musi byc trefne :/

 

a pamieci sa w dual interleaved...

 

bootap.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, myslałem ze pisałes o tych Kingstonach ze sa w tym samym slocie bo zaraz po wymienieniu nazyw o tym wspomniałeś ;) .. A więc tak. zmieniłes ustawienie na Extreme, ale ja wspomniałem z eu mnie jest z tym stabillnie, a zwiekszenie tego parametru zwieksza wymagania od podsystemu pamieci, wiec zmienianie tego w tym momencie dochodzenia do stabilnosci u Ciebie nie jest najlepszym pomysłem. Polecam powrócić na ten czas na ustawienie Standard (Performance Enhance). Jakiej firmy zasilacz?

 

Ok , Jesli są w Dualu (masz dobry tryb) - to polecam zmienić je przesunąć o jeden slot oraz zamienić kolejnością. CZyli pierwsyz moduł o jeden dalej i drugi tak samo w czwarty wpiąć. Z tego co pamietam one nie miały radiatorów i sie moga troche grzać. Możliwe jest ze kórać jest uszkodzona. ABy to sprawdzić mozesz uzyć wbudowanego w Winodws 7/Vista narzedzie do diagnostyki pamięci..

 

 

 

"

  1. Otwórz narzędzie Diagnostyka pamięci, klikając przycisk Start4f6cbd09-148c-4dd8-b1f2-48f232a2fd33.png, klikając kolejno polecenia Panel sterowania, System i konserwacja, Narzędzia administracyjne, a następnie klikając polecenie Narzędzie diagnostyczne pamięci.* 18abb370-ac1e-4b6b-b663-e028a75bf05b.png Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub potwierdź.
  2. Wybierz jedną z dwóch opcji dotyczących momentu uruchomienia narzędzia Diagnostyka pamięci:
    • Można uruchomić ponownie komputer i natychmiast uruchomić narzędzie.
    • Można uruchomić ponownie komputer i później uruchomić narzędzie."

Edytowane przez MaxymilianMax
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

testowanie pamieci w xp64 jest gdzies gleboko ukryte i nie moge tego namierzyc ;)

Memtest startuje z USB, ale moj dziwaczny komp nie chce startowac z USB...

 

zasilacz kupilem nowy, bo to bylo tak... dostalem z serwisu komputer, ktory mial sie juz nie wieszac. Po dwoch godzinach zrobil bummm, wiec pomyslalem, ze zmienie zasilacz na mocniejszy. Kupilem jakiegos I-tec'a 700W i po podlaczeniu, ani jednej zwiechy... i tak okolo 2 tygodnie. Nagle z zadnej wazniejszej przyczyny, zaczal sie wieszac notorycznie :/

 

Wracajac do ustawien to zwiekszylem FSB Overvoltage i jak na razie dziala okolo godziny bez zwiechy. Wczoraj renderowal na Maxwellu, Arionie i Indigo i nic mu sie nie dzialo... wieszal sie np. po wejsciu w Firefoxa :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa XP64.. niezbyt pewny to system ;) i nie ma tego testu RAMu o jakim wspominałem...

 

Z racji systemu moze wywalać si ejakiś sterownik. i aby sie tego dowiedzieć co sie dzieje nalezy wyłączyć restart kompa zaraz po blue screenie. Ay to zrobić nalezy wejść we właściwości systemu(prawy klawisz na Mój Komp. i Właściwości) Zakładka Zaawansowane> #ci od góry przycisk Ustawienia i odznacz pole "Automatycznie uruchom ponownie" I OK.. Teraz Blue Screen będzie przy awarii nie znikał :) . DObrze jakbyś zrobił jemu fotkę i tu wrzucił gdy sie pojawi.

 

Lodadline Callibratonion też ustawiłeś na Enable? BO to niweluje tego V-Dropa jako tako. Zasilacz wydaje sie dobrej klasy więc to raczej nie jego wina.

Pamięci są tam gdzie były w slotach 1 i 3? Oraz czy dalej wiesza sie po wejściu do przeglądarki?

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

tak, Lodadline Callibratonion ustawilem na enable, a pamieci przelozylem do slotu 2 i 4.

Odpukac, na razie jakies 2 godzinki jest stabilnie, wchodze wszedzie i we wszystko, ale wiesz... do czasu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, Lodadline Callibratonion ustawilem na enable, a pamieci przelozylem do slotu 2 i 4.

Odpukac, na razie jakies 2 godzinki jest stabilnie, wchodze wszedzie i we wszystko, ale wiesz... do czasu ;)

 

A to super.. to oznaka ze te własnie poprawki mają tu swój skutek w końcu. Nie ma co zakładać ze to tylko do czasu... może faktyczne być coś z jednym z modułów pamieci nie tak ale to moze wyjśc znowu póżniej lub praktycznie nigdy.

 

To teraz jak juz sie udało osiagnąc stabilność jako taką. TO możesz spróbować tak jak ja ustawić pamięci na 1000Mhz (lub zbliżoną wartość - nie 1066 a raczej z przedziału 960- 1020Mhz ) i ustawić Performance Enhance na Extreme (przy podwyższonym napięciu 0.30V oczywiście) U mnie stabilne jak skała. i W proównaniu do wydajności pamięci jaka masz teraz można zyskać dzięki tym zmianom nawet ok 30-40% lepsze transfery i czasy dostepu do RAMu co sie odbija na ogólnej szybkości systemu.

 

A o stabilności systemu możesz sie szybko przekonać ściagając programik AIDA64 i odpalając System Stability Test z zaznaczonym Stress System Memory. Jak coś bedzie nie tak to w ciągu paru minut wyjdą błędy, które przy normalnje pracy , renderingu mogłby wyjść dopiero po paru godzinach. Takimi testami często kontroluję stabilność systemu przy podkręcaniu komputerów, bo b. szybko wychodzi czy jest OK czy też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

nie wiem czy dobrze robie, ale AIDA64 System Stability Test z zaznaczonym testem pamieci chodzi juz 40min ;) Chyba sie upije :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

nie, juz niczego nie ruszam, zostawie tak jak jest.

Dziekuje Ci bardzo za poswiecony czas, no i dobre rady... jestes moim prywatnym wujem dobra rada :-)

 

ps. a jak zacznie sie wieszac to i tak nie wazne, zaczalem wierzyc w ludzi i to sie liczy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, juz niczego nie ruszam, zostawie tak jak jest.

Dziekuje Ci bardzo za poswiecony czas, no i dobre rady... jestes moim prywatnym wujem dobra rada :-)

 

ps. a jak zacznie sie wieszac to i tak nie wazne, zaczalem wierzyc w ludzi i to sie liczy;)

 

A miło mi :rolleyes:

 

Szkoda ze nie chcesz juz nic ruszać bo widząc te fotki biosu już mnie ciągneło by to podkręcić i łącznie zysskać te 40-55% więcej wydajności :) Jak coś indzi enie tak zawsze możesz wrócić do tych ustaiweń co teraz. Tym bardziej z ena tej płycie można zapisać ten profil ustawień i w 5 sek przywrócić je . Wspominam o tym bo wpsomniałeś ze nawety na Maxwellu, Indigo na tym renderujesz a to musi trwać mase czasu na tym kompie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

na razie nie renderuje, przymierzam sie ;) W lutym kupuje nowy komputer, a do tego czasu chcialem sobie troche potestowac to i tamto... wstyd sie przyznac, ale na defaultowym matriale Maxwell bije na glowe szybkoscia Ariona i Indigo, czego sie nie spodziewalem :/

Moze Ariona to nie, ale jakis taki zamazany ten Arion... no a Maxwell wypuszcza zylete ;)... i zeby nie bylo, bawilem sie ustawieniami kamery w jednym i drugim.

 

wiesz, lepsze wrogiem dobrego, a i tak "wspolnymi silami... i tego... Towarzyszu" osiagnelismy 200% normy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

z góry przepraszam że odświeżam temat

 

Mam podobny problem jak opisany w tym wątku. Mam pamięci Kingston HyperX Dual Channel 1066 mhz (4x1 GB) oraz płytę główną Asus M3a78-cm.

Za chiny nie mogę ustawić pamięci na taktowanie 1066mhz. Próbowałem zwiększać napięcie do 2,1 - 2,2 V, ustawienia manualne timingow 5-5-5-15, zredukowac HT nic. W biosie jak i w CPUz cały czas widnieja jako 400 mhz (cpuz wskazuje 388 mhz). Zrobiłem nawet upgrade biosu sądząc że to pomoże ale niestety nie pomogło :/. Bios widzi pamięci jako dual-channel.

 

Może ktoś ma podobną płytę z rodziny AMD64 z pamięcią 1066 mhz i pomoże ustawić to cholerstwo :/

 

Z góry dziękuje za wszelkie odp

 

dane techniczne:

Asus m3a78-cm

AMD Athlon 64 X2 6000+ 3,1 GHZ, Socket AM2 940

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności