Skocz do zawartości

Sketchup i spiralna powierzchnia


_Mich@l_

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dręczący mnie problem, udało mi się już za pomocą tutoriali stworzyć spiralę w Sketchupie Pro. Jednak nie jest to do końca tym czego potrzebuję.

Posiadam spiralną linię, odniesienie według której chciałbym stworzyć powierzchnię.

hFso2.png

 

Mój największy sukces to stworzenie powierzchni prostopadle do tej linii oraz za pomocą narzędzia "Follow Me Tool" powieliłem wzdłuż niej ten element. Efektem była powierzchnia, ale zapadająca się do środka, co nie jest tym, czego szukam.

Mam Sketchup Pro 8 licencjonowaną wersję oraz mogę zainstalować Trial'a 3ds Max 2010, bo mam na dysku instalkę i z niego wyeksportować do Sketchupa, jednakże na 3Ds'ie nie znam się prawie w ogóle.

Możecie mi podpowiedzieć jak mogę uzyskać ten efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Określasz z ilu łamanych ma się składać "okrąg" i rysujesz zewnętrzny oraz wewnętrzny

rysujesz odcinek pionowy o długości wysokości jaką chcesz pokonać i dzielisz go na tyle elementów ile masz odcinków w okręgu

wyznaczasz sobie jeden moduł z którego bedzie się składać rampa, czyli musisz uwzględnić to w rzucie i przekroju

powstają 4 krawędzie które zaznaczasz i dajesz sandbox -> from contours czyli masz moduł kompletny ( w formnie płaszczyzny jeśli chcesz coś bardziej skomplikowanego no to musisz porzeźbić)

powielasz go względem punktu centralnego tak aby uzyskać pełen okrąg, a następnie każdy moduł przesuwasz w pionie

może jest na to jakiś skrypt ale chyba szybciej się to zrobi ręcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to krawędź zewnętrzna. Segmentacja jest sztuczna, ręczna, bo chciałem by było gęściej (powierzchnia trapu powinna być płynna).

Szerokość? Wyciągnąłem fragment mojego krzywego trapu i wyszło ~ 35215,6mm . Czyli coś w tym stylu, bo było to odrysowywane z obrazka CAD, którego niestety już nie mam. Praca nie jest moja, pomagam znajomej.

 

Edit: uskok? możesz spróbować go naprawić jak nie będzie to stanowiło większego problemu?

Edytowane przez _Mich@l_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, śliczna siatka wyszła. Dzięki wielkie, teraz mam na czym się oprzeć. Może kiedyś będę mieć wystarczające umiejętności by móc się odwdzięczyć również pomocą w temacie ;)

Z 3ds'em nie było problemu, Sketchup bez problemu zaimportował obiekt. Czas posiedzieć nad tym dalej.

Jeszcze raz więlkie dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności