Skocz do zawartości

POSZUKIWANE: RHINOCEROS - modelowanie interiora tutorial


bambosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy ktoś z użytkowników forum natkną się może na jakiś prosty tutorial (od podstaw) odnośnie tworzenia interiora w rhinocerosie ?

 

Jestem w tym sofcie zielony (siedzialem zawsze w maxie) a muszę przygotować projekt.

 

Obecnie opanowałem Sweep i revolve ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki,

 

napewno poprzegladam. W szczególności chodzmi mi o wycięcie dziur na drzwi i okna, w maxie bez problemu sobie to wymodeluje ale tutaj... jedyny sposob jaki przyszedł mi do głowy to boolean xD.

 

Jeszcze raz dzieki wielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rhino generalnie stosuje sie 3 metody wycinania: split, trim i boolean. Kazda z nich jest "profesjonalna" Nie rozumiem o co ci chodzi z tym rzutem prostokata a podloga.

PS. nie ma czegos takiego jak 100% dobry sposob...jesli nie wyjdzie jednym to probujesz nastepnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można na przynajmniej dwa sposoby:

- robisz obrys pomieszczenia po wewnetrznych krawędziach ścian i

- korzystająć z narzędzia płyta (sorki ale pracuję na polskiej wersji) określasz najpierw grubość ściany a następnie jej wysokość -> robisz obrys drzwi -> wysiągasz z tego obrysu bryłę (bryła->wyciągnij krzywą planarną) nie płytszą niż szerokość ściany i działasz booleanem

sposób drugi:

- wyciągasz powierzchnię (wyciągnij krzywą->prosto), robisz obrys drzwi , za pomocą narzędzia utnij wycinasz za pomocą obrysu w powierzchni otwór, a następnie dajesz z menu powierzchnia ->odsuń powierzchnię tylko daj opcję bryła

no to chyba na tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rano popróbuje, po maxie staram się booleanów unikać. A co do rzutu na ściane i podlogi chodzi mi o to, że jak "krzywo" ustawie prostokąt do wycięcia drzwi w ścianie to możne mi zahaczyć o podłogę i usunąć jej kawałek :).

 

Zobacze rano co i jak ze świeżym umysłem xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do rzutu na ściane i podlogi chodzi mi o to, że jak "krzywo" ustawie prostokąt do wycięcia drzwi w ścianie to możne mi zahaczyć o podłogę i usunąć jej kawałek :).

 

project robi sie w cplane, nie perspective view a split po tym gdzie juz chcesz

Edytowane przez velopl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam c4d(w bardzo wąskim zakresie, kupiłem ją w sierpniu zeszłego roku i jeszcze się nie przestawiłem), hexagona, kiedys był też Autocad (teraz wyparty u mnie przez archicada) i powiem krótko: nie ma powodu aby się obawiać booleanow w rhino (przynajmniej moim zdaniem). Przyznaję że nie pracuję w maxie tak więc nie mam porównania ale w rhino najbardziej podoba mi się precyzja jaka ten program oferuje a także jego prostota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, przeoczenie, tym też się czasem bawię :) (myślę że sk jest świetny ale do wnętrz jednak rhino (nurbs) jest najlepsze + maxwell lub vray (wybrałem to pierwsze bo współpracuje z c4d, rhino, archicadem, i wszystko na jednej licencji)), a propos w wolnym czasie troszkę bawię się rendererami pracującymi wewnątrz sk: su podium oraz znalazłem exporter do yafaraya (tak z ciekawości) myślę że w tych rozwiązaniach kryje się spory potencjał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sktechup mało precyzyjny? bluźnisz :) też kiedyś myślałem ze to jeden z tych "upośledzonych" programów 3d ale całe szczęście się do niego przekonałem.

polecam taki oto filmik. może kogoś przekona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Piotr7979: do renderingu spróbuj Octane, tylko jest warunek, musisz mieć kartę z CUDA:

http://www.refractivesoftware.com/

 

Indyk:

http://www.indigorenderer.com/

 

a i nowy renderer Zed'a jest nie zgorszy, ale jeszcze w wersji beta:

http://max3d.pl/forum/showthread.php?t=77819

 

Jest jeszcze alternatywa dla Rhino... znaczy żadna to alternatywa, ale pobawić się można :-)

http://moi3d.com/

 

porti: ten facet szybciej modeluje niż ja myśle ;) Dzięki za linka, właśnie uczę się sketchupa.

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

octana znam od lutego 2010 roku (tzn mam ale nie uzywam dlatego bo na mojej karcie graficznej -gts250 jest bardzo niestabilny), o indigo się "otarłem" ale ponieważ maxwella mam od wiosny 2008 już postanowiłem przy nim pozostać, o moi też coś słyszałem, to bodajże nowszy projekt autora rhino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rhino ma jedną wadę (dlatego jeszcze uzywam hexagona ktoremu do ideału nieco brakuje ale jakoś mi podpasował) mianowicie mam problem przy konwertowaniu modeli w nim utworzonych do formatów obj, 3ds- chodzi o jakość siatki- ponoć 5 ma to poprawić, co ciekawe plugin maxwellowy konwertuje nurbsy na polygony w całkiem ładny sposób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

ładnie Ci to wyszło, tylko trawa lekko odstaje jakościowo.

Nie wiem, czy perspektywa jest poprawna, bo trochę budynek 'leci' na prawo ;)

Daj displacement na kamienie, albo najlepiej zrób w ZBrushu - efekt będzie nie porównywalny.

 

ps. długo Ci się liczył ten maxwell?

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

16h... to jak dasz displacement to będzie 32h... no dobra -10h ;)

Fryrender jest ze 3 x szybszy od maxwella, no ale ta licencja maxwella... ale się wpakowałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem uwage odnośnie licencji maxwella :(, dla mnie jest fajne to ze moge pracowac na rozych softach i wysylac do niego pliki (dzialam na rhino, archicad, c4d) z tego co wiem fryrender nie pracuje z archicadem (mozna to obejsc poprzez export archicad->c4d). Poza tym nie wiem czy fryrender jest rzeczywiście szybszy od maxwella (ale to moga byc moje braki w wiedzy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

chodzi mi o to, ze skoro kupiłeś maxwella to nie będziesz kupował fryrendera.

Wskocz na stronę random control i sprawdź demko Fra'ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności