Skocz do zawartości

Problem z 'kręgami' w okół źródła światła


Aethersis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam ostatnio problem, z którym w żaden sposób nie mogę sobie poradzić. Mam małą scenę z bardzo słabym oświetleniem. Jedynym źródłem światła jest świeca, a konkretniej żarówka o jasności 200cd. Problem polega na tym, że na podłożu tworzą się brzydkie cienie w postaci coraz to ciemniejszych kręgów, między którymi nie ma gładkiego przejścia. Efekt ten występuje niezależnie od tego, czy final gather jest włączony, czy też nie. Tak samo shadow samples nie ma na niego żadnego wpływu (używam ray traced shadows). Zwiększenie precyzji final gather, czy też liczby odbić też niczego nie zmienia, bo po prostu pojawia się więcej plamek odbitego światła, scena liczy się kilkanaście razy wolniej, ale pod plamkami i tak widać te przeklęte kręgi. Co ciekawe kręgi znikają gdy scena jest lepiej oświetlona. Na upartego mógłbym zmniejszyć wartość ekspozycji albo dać silniejsze światło, ale wtedy pojawią się przepalenia i zmniejszenie wartości ekspozycji w programie graficznym nic nie da, bo białe plamy zostaną. Wie ktoś może jak sobie poradzić z tym problemem? Poniżej daję 3 obrazki które pokazują dokładnie o co chodzi. W przypadku candle.jpg oraz circles.jpg efekt ten jest najbardziej widoczny - zwłaszcza na lepszym monitorze o wysokim kontraście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Zobacz np jakie tutaj jest brzydactwo, a paleta 48bit. Proszę, może ktoś pomóc? Na prawdę bardzo mi potrzebna wiedza jak się pozbyć tych kręgów... Jestem pewien że ktoś z Was wie jak temu zaradzić.

Edytowane przez Aethersis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności