Skocz do zawartości

Panzer Corner WW2


SBT77

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem. Pomyślałem obserwując ludzi pracujących w 3d, że są tutaj fani pojazdów pancernych z czasów drugiej wojny światowej. Może temat wypali i ktoś będzie chciał pociągnąć rozmowy w tej tematyce. Zapraszam do wypowiadania się.

Zaznaczam, że nie jestem znawcą tematu, raczej kimś kogo dopiero co wciągnęła tematyka i chciałby się co nieco dowiedzieć.

 

Może ja rzucę jakiś temat na początek. Trochę nietypowo, ale nurtuje mnie ostatnio kwestia porównania czołgów z późniejszego okresu II wojny światowej (głównie czołgi M4 Sherman, T34/85, PzKpfw V Panther, PzKpfw VI Tiger, PzKpfw VI Ausf. B Königstiger) pod względem pewnej cechy, która właściwie porównywalna nie jest. Mianowicie chodzi o łatwość prowadzenia, szybkość nauczenia się obsługi itd.

 

W wielu miejscach na sieci spotykam się z twierdzeniem jakoby T34 był najprostszy w obsłudze, że zdarzały się załogi tego czołgu wyruszające w bój po kilkugodzinnym przeszkoleniu (!)... Trafiłem nawet na opis z czasów bitwy pod Stalingradem gdzie nowo wyprodukowane czołgi obsadzano obsługą fabryki...

 

Nie siedziałem nigdy w czołgu, jedyne co mam do dyspozycji to materiały z sieci. Niestety z tego co mogę dopatrzyć się na filmach i zdjęciach wyłania mi się zupełnie odwrotny obraz - chociaż może jest to obraz zupełnie fałszywy. Wnętrze T34 wręcz odstrasza, troszkę lepiej wygląda sprawa z Shermanem, a niemieckie zabawki wyglądają w środku na ergonomiczne, uporządkowane i logiczne. Może to tylko tak wygląda, w rzeczywistości jest inaczej.

 

Zastanawiam się też, jak to możliwe, że powstańcom w czasie powstania warszawskiego udało się sprawnie posługiwać zdobycznymi pantherami i hetzerem, bo nie wydaje mi się, żeby Niemcy pozwalali im przedtem prowadzić swoje czołgi. Jak to się ma do tych długotrwałych szkoleń załóg niemieckich pojazdów opancerzonych ?

 

Może ktoś się wypowie w temacie, zapraszam.

 

PS. Oczywiście temat nie ma na celu promowania żadnej ideologii, więc nie rozmawiamy o ideologi i polityce, tylko o maszynach. Wszyscy wiemy, że ci byli źli, a ci dobrzy ;) Skupmy się na kwestiach technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 0
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności