Skocz do zawartości

modelowanie organiczne...NURBS?


podniemnem

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

sam sobie odpowiadam... po obejzeniu i dokladnym zapoznaniu sie z linkami przedstawionymi przez kolege powyzej:). smiem twierdzic ze NURBSy rowniez nadaja sie do modelowania organicznego:). ale wydaje mi sie ze box modeling i tak jest bardeziej efektywny. a jezeli nie to slucham i czekam na argumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. dorzuce moje 3 grosze do koszyczka z NURBSami :-)

konkretnie z perspektywy MAXa (PodKreslam!). Czasem sie przydaja, ale nie jest to najwygodniejsze i najszybsze narzedzie do modelowania... (ale truizm hehe). Osobiscie korzystam z niego (tzn z NURBS) glownie robiac wizualki dla znajomych inzynierow, wciagajac IGSy do MAXa w postaci NURBS. Zauwazylem ciekawa rzecz: jesli NURBS np. z Unigraphicsa nie daje sie wciagnac, mozna go prosto poprawic w SolidWorks'ie. Jest to na tyle proste, ze nie trzeba byc CADowcem :-) Czasem wystarczy otworzyc i zapisac. Wciagaja sie tez szybciej, niz te prosto z UG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiesz ale my tu myslimy raczej nad organika. bo wydaje mi sie ze NURBSy w sprawach typu CAD jednak beda jeczsze gora bardzo dlugo. wiesz... one sa po prostu dokladniejsze. a jak ktos gdzies kiedy wymysli takie NURBSy, w ktorych bedzie mozna lokalnie zageszczac geometrie to biada wam inne techniki modelowania. no tak tylko czy to wtedy beda jeszcze NURBSy :).

ps co ta sa te cale SDS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK :-) Choc mama nadzieje ze kiedys komus sie to info przyda :-)

Z tego co przegladalem tutki to NURBS w Majce sa duzo bardziej "user friendly" niz w Maxie - jest to jedyna funkcja, ktora jak do tej pory potrafila mi skutecznie "wyrabac" Maxa, a jeszcze zdarzajace sie nieciaglosci powierzchni i niuanse np. w rodzaju wierzcholkow w splajnie przeksztalcanym do NURBS czy rodzaju krzywej... brr...

Nadaja sie, ale duzo szybciej organike zrobisz na poly...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cieszy mnie twoja postawa:). NURBSy w MAX to nie NURBSy tylko jakas popelina, jak chcesz wyciagnaj lofta np. ta sa ok ale cos powazniejszego to juz sie masakra robi. glownie chodzi mi o kijowe joinowanie lub blendowanie itp wyliczanie przy pomocy wezlow a nie tak jak jest to np w rhino, ze np 0.1 dlugosci jednej krzywej laczy sie z 0.1 dlugosci drugiej krzywej. nie jest tak w przypadku krzywych punktowych ale sprobuj z takiej punktowej powierzchni cos wymodelowac nie polecam... dzenks za zainteresowanie a ja bede dopiero w niedziele wiec wszelkich cietych ripost:) z mojej strony spodziewaj sie dopiero wtedy.

pozdro

ps co to sa SDS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wlasnie. Kiedys robilem modele kranow (takich z jedna wajcha i mieszaniem). Gladkie przejscia, lagodne luczki etc. Model na NURBS mordowal mnie przez kilka dni, na poly to samo to byla kwestia godzin (choc calosc zajela troche dluzej, bo czlowiekowi od designu zmienialy sie koncepcje). O wlasnie i dochodzimy do meritum: przebuduj model na maxowych NURBSach... hehe... powodzenia. Kup kaftan zapinany na plecach i z b dlugimi rekawami bo sie przyda!

 

No dobra. Dosc tego biadolenia. Reasumujac NURBS maxowy jest bardzo ograniczony. Choc nadzieja etc... moze w wersji 10 poprawia ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SDS: subdivision surfaces

Mozesz zageszczac siatke miejscami - najogolniej. Plus poziomy zageszczenia (HSDS - hierarchical SDS). Dobre do wykonczen w modelu. Zageszczasz siatke miejscowo, a nie cala.

Uzywam editable poly i w zakladce Subdivision Surface --> Use NURMS Subdivision

 

PS. Jezeli napisalem jakas bzdure to zobacz godzine umieszczenia posta :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności