Skocz do zawartości

Klauzula lojalnościowa


grubas

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

czy ktoś z Was, szanowni koledzy i koleżanki może mi podpowiedzieć czy mam zacząć szukać prawnika? :)

 

W skrócie wygląda to tak:

pracuję od dłuższego czasu dla pracowni architektonicznej, od pół roku pracujemy nad katalogiem domów.

Kilka dni temu oznajmiłem, że chciałbym zmienić zasady naszej współpracy. Chcę założyć własną firmę z takich i owakich powodów. Póki co mogę nadal pracować dla państwa jako podwykonawca itd itp. Wszystko było już uzgodnione aż jakaś mądra głowa wpadła na pomysł, że, cytuję:

będę musiał podpisać klauzulę lojalności i nie będę mógł robić dla nikogo domków do katalogu bo oni będą ponosić z tego tytułu straty.

 

Wydaje mi się to niedorzeczne, więc wolałbym się dowiedzieć jak najwięcej w tym temacie zanim wznowię rozmowy.

Będę wdzięczny jeżeli ktoś z Was mnie oświeci jak to z tymi lojalkami jest.

 

Pozdrawiam

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Wydaje mi się, że to tylko kwestia kasy. Jeśli opłaca Ci się taką umowę podpisać to nie ma problemu. Muszą sobie zdawać sprawę, że to dla Ciebie ograniczenie potencjalnych zarobków i trzeba Ci to zrekompensować. Lisy, Wojewódzkie, itd też mają popodpisywane lojalki i źle na tym nie wychodzą. Oni będą mieli Ciebie na wyłączność a ty money, money, money...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam tutaj, może przyda się komuś w podobnej sytuacji:

 

Kodeks Pracy o zakazie konkurencji

Zakaz konkurencji został opisany w Kodeksie Pracy w artykułach:

 

Art. 1011. § 1. W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji).

§ 2. Pracodawca, który poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie, może dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach rozdziału I w dziale piątym.

 

Art. 1012. § 1. Przepis art. 1011 § 1 stosuje się odpowiednio, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie określa się także okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy, z zastrzeżeniem przepisów § 2 i 3.

§ 2. Zakaz konkurencji, o którym mowa w § 1, przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki została zawarta umowa przewidziana w tym przepisie, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz lub niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

§ 3. Odszkodowanie, o którym mowa w § 1, nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.

 

Art. 1013. Umowy, o których mowa w art. 1011 § 1 i w art. 1012 § 1, wymagają pod rygorem nieważności formy pisemnej.

 

Art. 1014. Przepisy rozdziału nie naruszają zakazu konkurencji przewidzianego w odrębnych przepisach.

 

 

http://www.mlodyprzedsiebiorca.pl/akademia-modego-przedsibiorcy/prawo/153-kodeks-pracy-o-zakazie-konkurencji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności