Skocz do zawartości

Teczka 2D - Reydee


Reydee

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim!

 

Od jakiegoś czasu przeglądam tutaj różne teczki (niektóre z zazdrością ;) ) i w końcu stwierdziłam, że czas najwyższy pokazać kilka prac osobom, które się na tym znają. No, ale może najpierw powiem coś o sobie - nazywam się Roksana, mam 20 lat, swego czasu głównie zajmowałam się komiksami, za to kilka lat temu chodziłam na kursy przygotowawcze na egzamin ASP, do którego ostatecznie się nie dostałam (oj tam, trudno :D). W każdym razie chcę dalej rozwijać się w tym kierunku, a że niedawno natknęłam się na to forum, to pomyślałam, że czas dołączyć do tak zacnego grona. :)

 

Na początku chciałabym jednak zaznaczyć, że w sumie nie mam zbyt dużego doświadczenia w kolorach i malowaniu, dlatego z przyjemnością przeczytam Wasze opinie, krytyki i porady. Będę za nie bardzo wdzięczna! :)

 

Najpierw nieco szkiców, później kilka conceptów i na końcu ilustracje:

wLl22eW.jpg

mouth_sketches_by_reydee-d8k0gqc.jpg

monika_by_reydee-d5n1khz.jpg

uaQK89o.jpg

lNpdu9M.jpg

56AlA9R.jpg

ATMTRVr.jpg

EcvOiTY.jpg

 

Pozdrawiam i będę wdzięczna za każdą krytykę. :)

Edytowane przez Reydee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Cześć Roksana,

 

Moim zdaniem powinnaś poćwiczyć szybkie szkice postaci i to regularnie. Postaci na Twoich pracach (szczególnie tych digitalowych, bo ta z modela wygląda całkiem nieźle) są usztywnione jak byś się bała malować albo unikała konstrukcji i szybko przechodziła do detalu, ale nic się nie bój bo jest na to sposób. Tak jak pisałem szybkie szkice postaci czy jak ktoś woli po ang. gesture drawing.

 

Podaję tutaj przykład stronki na której możesz sobie ustawić interwały i co np. 30 sek. zmienia się zdjęcie i rysujesz kolejne.

Nie ma znaczenia czy będziesz ćwiczyła na papierze czy cyfrowo, jak Tobie wygodniej. Ewentualnie jeśli czujesz się jeszcze nie pewnie rysując piórkiem na tablecie a tradycyjnie jest ok to może warto poćwiczyć z tabletem, rysunki na początku będą słabsze ale przy okazji rozluźnisz dłoń.

 

http://artists.pixelovely.com/practice-tools/figure-drawing/

 

Na początek proponuję ustawić sobie 10 minut i stopniowo zmniejszać czas ale dopiero w momencie gdy poczujesz, że tego czasu masz za dużo. W tym ćwiczeniu chodzi o to żeby uchwycić esencję postaci, czyli mówiąc krótko - podwaliny pod późniejszy rysunek. Zobaczysz, że dużo łatwiej będzie Tobie przejść w detal z takiego szkicu niż powoli starać się trafić akurat w idealną linię. Co najważniejsze Twoje postaci nabiorą "życia" i nie będą wyglądały jak drewniane manekiny.

 

Jeśli nie wiesz jak rysować gesture to polecam te dwa filmy od Proko:

 

 

 

Wydaje mi się, że z kolorami sobie poradzisz, cierpliwości do wykańczania (renderowania) chyba też nie brakuję więc moim zdaniem jak na razie priorytetowo konstrukcja postaci, proporcje i anatomia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, prace ogólnie mi się podobają. Mam parę uwag: w rysunku ołówkowym bardzo rzuciła mi się w oczy niezbyt dopracowana stopa, taka bardzo kwadratowa i nierzeczywista. Świetnie radzisz sobie za to z łączeniem kolorów - grafika z wróżką i kartami powala mnie, doskonałe połączenie i mistyczny nastrój. Dziewczyna-robot (ta pierwsza) jest trochę zbyt sztuczna w swoich ruchach. Widać, że nie porusza się, jest statyczna, mimo że powinna oddawać ruch. Popracuj nad tym, ćwicz rysowanie postaci w ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Netrush - Dzięki śliczne za radę, właśnie te usztywnione pozy zazwyczaj są, gdy rysuję na tablecie, na papierze zdecydowanie mam 'luźniejszą' rękę i w sumie nie wiem, z czego to do końca wynika - wydawało mi się, że mam już tablet dość opanowany, nie wiem, może to jakaś psychiczna blokada po prostu. W każdym razie poćwiczyłam nieco gesture drawing cyfrowo, żeby też się odblokować do takiego szkicowania. A co do kolorów, to naprawdę nie spodziewałam się takiej opinii. :D

 

@mlubas - Tak, z tą stopą strasznie się męczyłam z tego, co pamiętam. Ale wydawało mi się, że wygląda nieco lepiej, gdy się patrzy na rysunek, a nie na to zdjęcie, które niestety nie jest zbyt dobrej jakości. I dzięki serdeczne za resztę opinii! Naprawdę zmotywowaliście mnie, chłopaki ;)

 

Wrzucam zatem kilka gesture drawing, na razie jedynie osiem sztuk, które zdążyłam natrzaskać. Jutro powinnam wrzucić jeszcze kilka. Najpierw ustawiłam sobie, jak radził Netrush, na 10 minut, ale czasami starałam się oprócz zachowania proporcji i okazania ruchu, rysować także z gestu:

 

gesture_drawing_by_reydee-d8n8uwj.jpg

 

Próbowałam poćwiczyć sobie jeszcze portrety na fotkach, ot tak, żeby załapać proporcje itp. Skupiłam się głównie na twarzy, nie patrzcie na włosy, nie miałam nawet pojęcia, jak namalować loki. :D

 

jhnNMlJ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, warto też w tym zachować balans, tzn. mimo tego, że ćwiczysz gesture nie zapominaj o tym, że rysujesz / malujesz dla przyjemności i fajnie, że zrobiłaś ten portret, bo nie skupiłaś się tylko na jednej rzeczy. Co tutaj mam na myśli to ćwiczenia takie stricte na podniesienie umiejętności w konkretnej płaszczyźnie (jak gesture / martwa natura itd.) bywają czasami uciążliwe i wiem to z doświadczenia, że na dłuższą metę są nudne ale później bardzo ułatwiają życie. To trochę tak jak z rozgrzewką u sportowców, niby rutyna ale organizm jest przez to wydolniejszy i czasami dzięki temu można uniknąć kontuzji. Analogicznie do tej sytuacji, może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie rysowanie gestu postaci / szkiców dłoni i stóp właśnie na rozgrzewkę, jak uznasz, że już wystarczy to przechodzisz do malowania np. portretu, ilustracji czy cokolwiek co sobie w tym dniu będziesz chciała namalować, coś co sprawi większą przyjemność niż dzień w dzień rysowanie tylko tych gestów. Uczysz się cały czas, przy jednym i przy drugim. Różnica jest tylko taka, że w pierwszym przypadku atakujesz konkretny problem, dzięki czemu szybciej uzupełniasz braki ale jest to monotonne. Natomiast w drugim przypadku uczysz się wszystkiego po trochu + wykorzystujesz umiejętności, które już posiadasz ale jest to znacznie przyjemniejsze. Dlatego myślę, że warto to zbalansować żeby po jakimś czasie całkowicie się nie wypalić, chyba, że jesteś tytanem pracy to tutaj jako inspiracje podam link do starej teczki Alex'a Negrea, który dosłownie rysował gesture na kilogramy ale efekty tego widać teraz na jego pracach i pomyśleć, że taką jedną planszę ogarniał w jeden dzień, nie wiem dokładnie ile czasu to zajmowało.

 

http://crimsondaggers.com/forum/showthread.php?tid=1400

 

Dorzucam jeszcze jedną stronę do gesture, którą sobie kiedyś zapisałem. Jest tam trochę więcej opcji (np. generator twarzy, dłoni i stóp).

 

http://www.quickposes.com/pages/timed

 

Co do tego jak namalować loki. Pamiętaj tylko o kilku rzeczach w momencie jak nie wiesz jak coś namalować i w ogóle nie skupiaj się na tym, że malujesz loki czy twarz tylko, że malujesz bryłę. Patrz gdzie jest światło, gdzie jest cień, gdzie są miękkie przejścia (gradacje), gdzie są ostre krawędzie i czy kontur (obrys elementu) się zgadza, to na początek wystarczy.

 

Co mam na myśli poprzez kontur / obrys / wypełnienie ? Nie wiem czy w polskim języku jest odpowiednik słowa silhouette, być może nawet znam to słowo ale jest na tyle późno, że mój mózg już powoli się wyłącza. Tak czy inaczej, tutaj przykład:

 

http://tnpec.org/girl-silhouette2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, troszkę mnie tu nie było... :)

 

Przez ten czas zrobiłam kilka prac. Niestety mało ćwiczyłam póki co, ale zamierzam się wziąć wkrótce za martwe natury + gesture drawing, o którym pisał Netrush. :)

 

59aede83affe07108ffb8096c469dc77.jpg

 

db75c900b9781312259e5fb975705a3d.jpg

 

 

 

 

Miałam okazję zrobić jeszcze dwa portrety, z których jestem chyba najbardziej zadowolona:

 

f8a9825e3b553c7f5b58fe48a34cbac2.jpg

 

0b7eb61a27782312bf37d21433ca12cc.jpg

 

 

I jeden mały concepcik postaci:

 

449f51f96b35482c44bbc1fe4f4b9873.jpg

 

 

To na razie tyle. Tak jak pisałam, w najbliższym czasie wezmę się raczej za ćwiczenia, bo widzę kilka błędów w pracach.

Edytowane przez Reydee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności