Skocz do zawartości

kato555

Members
  • Liczba zawartości

    36
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez kato555

  1. Dzięki za link. W przyszłości na pewno się przyda. Niestety mam ograniczony czas. Sporo czasu zajęło by mi teraz wymodelowanie tego tak jak na filmie. Dlatego interesuje mnie czy z tym co zrobiłem inną metoda da się jeszcze coś zrobić.
  2. Witam Wymodelowałem wieże czołgową ze splajnów obrysowanych na wręgach z Małego Modelarza i nałożyłem na to mod Surface. Teraz chciałbym zrobić w nim jakieś wyciągnięcia, otwory, itp. Użyłem mod Editable Poly. Moim oczom ukazał się widok jak na załączniku. Czy jest jakieś polecenie, które automatycznie połączy wszystkie te punkty czy muszę zrobić to ręcznie? Bez tego chyba nie da się zrobić jakichkolwiek modyfikacji w bryle.
  3. kato555

    Iron/Cast iron materiał

    Dzięki za odpowiedzi. W Bump wrzuciłem Nois z ustawieniem Size na 1. W Reflection wrzuciłem Reflect/Refract. Bump i reflection ustawiłem na 30%. Światła i render ustawione wg http://www.secondpicture.com/tutorials/3d/clay_render_in_3ds_max.html. Shader Blinn. Tło zmienione na białe w panelu Rendering/Envinronment. Nie wiem tylko o co chodzi z tym Gloss. Opcja w parametrach Shadera czy chodzi może o mapę Glossiness? Tylko jaki materiał w to wrzucić. Kombinowałem z tymi parametrami ale za każdym razem ciemny szary robił się jasny. Może trzeba zmienić ustawienia światła? Wyszło mi coś takiego. Dalekie od oryginału :D.
  4. Witam Czy ma ktoś namiary na jakieś tutoriale lub wie jak zrobić materiały jak w temacie? Nie wiem czy przy przypadkiem Kliment Woroszyłow nie używa tego rodzaju malowania w swoich pracach. Co prawda w sieci są w miarę dobre tekstury. Jednak jeżeli już znajdzie się naprawdę dobrej jakości okazuje się że jest mało przystępna ze względu na zaimplementowane jakieś rozmyte logo czy inne pierdoły. Poniżej przedstawiam zdjęcie z próbki.
  5. Świetny model. Widać włożony ogrom pracy. Podejrzewam że co niektórzy dostali niekontrolowanych spazmów oglądając ten model :D. Nieźle wygląda w szarym kolorze. Tak na marginesie to szary matowy?
  6. Odświeżam wątek ze względu na mały pytanie. Mam inny problem niż bibistar z tym tutkiem oraz podobnym z Wszystko mi wychodzi, ładne kształty, cienie oprócz całej białej sceny. Facio w linku w 4:05 minucie robi render i alleluja wcześniejszy szary Plane staje się biały jak otoczenie. Wie ktoś co trzeba jeszcze zaznaczyć/odznaczyć aby uzyskać końcowy efekt jak w tych tutkach?
  7. Dzięki za porady. Może jakoś to ogarnę. Z tego co widzę NURBS to temat rzeka. Niestety panie kranz nie ma lekko :D. Bryła ma podobne powierzchnie jak wspomniana wieża do T-72. Byłbym wdzięczny jeżeli ktoś by zamieścił jakieś info odnośnie literatury ( wystarczy autor i nazwa książki) czy tutków w których na prostych lub złożonych przykładach opisane jest działanie NURBS. Mam trochę namiarów. Niestety są to zwięzłe i lakoniczny opisy. Małe pytanko. Wręgi muszą mieć wspólne punkty przecięć aby zadziałało nakładanie powierzchni, np w przypadku przecinania się wręg?
  8. Witam Ma ktoś dostęp do tutoriali lub może zaprezentować coś na temat modelowania półsferycznych kształtów np odlew wieży czołgu T-72? Czy w maxie jest możliwość konstruowania modeli jak np w modelarstwie kartonowym? Tworzę bluprinty z wręgami usytuowanymi w odpowiednich miejscach wg planów. Na każdym bluprincie modeluje zarys wręgi. Następnie nakładam na to powierzchnię tworzącą kształt modelu.
  9. Witam Mam wymodelowane czołgowe koło napędowe na które składa się kilka wzajemnie przenikających się modeli ( obręcz, rdzeń koła, śrubki itp). Czy po użyciu funkcji Attach i sprowadzeniu tych elementów do jednej bryły trzeba je scalać ( łączyć krawędzie, vertexy)?
  10. Witam Wszyscy piszą tutaj o problemach z wydajnością komputera przy renderowaniu, ja natomiast mam problem w odwrotna stronę. Wszystko jest ok dopóki na wykonane elementy nie nałożę któregoś z modyfikatorów wygładzania siatki ( elementów jest sporo, m.in. części podwozia i ogniw z gąsienic). Zaczyna się klatkowanie. Masakrą jest sam obrót modelu. Jest co prawda funkcja optymalizacji elementów modelu. Jednak z tego co zauważyłem mogę uprościć siatkę modelu tylko o 1/4 krawędzi aby uzyskać w miarę dobre krawędzie po wygładzeniu. Ktos miał podobny problem lub wie jak temu zaradzić? Może to ma znaczenie, może nie, cały model robiony jest na jednej warstwie ( Kiedyś gdzieś czytałem żeby dzielić model na grupy pod rożnymi warstwami). Poniżej podaje elementy z mojego komputera: Intel Core i7 CPU 920@ 2.67GHz 6GB ramu Radzio HD 6800 Series Winda 7
  11. Witam Jak w temacie czy jest jakaś znacząca różnica jeżeli chodzi o użycie którejś z tych funkcji podczas wygładzania modelu? Osobiście podczas pracy jako podglądu efektu modelowania używam Use nurbs subdivision ( w panelu Editable Poly zakładka Subdivision Surface). Która z tych opcji wygładzania dedykowana jest jako finalny modyfikator modelu? Opcja Use nurbs subdivision ma tę zaletę że po ponownym wczytaniu pliku nadal jest edytowalny w odróżnieniu od Smooth czy Turbosmooth. Próbowałem modyfikować bryłę ( dodając kolejne wyjęcia) po dodaniu modyfikatorów smooth i klops. Żeby wygładzić nowe kształty trzeba znowu użyć tego parametru co prowadzi do drastycznego zagęszczenia siatki na elementach na których już wcześniej użyłem tego modyfikatora. Makabra :).
  12. No i poległem w boju panie mafida :). Za chiny ludowe nie mogę uzyskać takiej siatki na kuli jak na tym obrazku.
  13. Witam Do zobrazowania moich pytań posłużę się zdjęciem z tej zagranicznego forum o Maxie http://www.3dmaxforum.net/attachment.php?attachmentid=12563&d=1180702132. Mam wymodelowane np koło nośne które składa się z osobno zamodelowanej obręczy, śrub i części wewnetrznej z rdzeniem ( nie wiem jak to nazwać, felga :)?). Elementy te usytuuje w odpowiednich miejscach tak aby było to zgodne np z obrazkiem referencyjnym. Teraz chce je zgrupowac w jeden element abym mógł przesuwać go jako jedne obiekt, bez żmudnego zaznaczania poszczególnych elementów, w celu jednoczesnego przesunięcia ich ( operacje Boolowskie nie wchodzą tutaj w grę). Mając taki zgrupowany element dobrze by było skopiować go wielokrotnie, tak aby skopiowane elementy od razu znajdowały się w jednakowej odległości od siebie. Coś na kształt szyku : liniowego tak jak na załączonym zdjęciu usytuowane są koła nośne czy szyk kołowy tak jak usytuowane są śruby na kołach. Czy można tworzyć coś na kształt grup złożonych, edytowalnego drzewka w menu? Np główna grupa model ze wszystkimi elementami i podgrupy np koła ze swoimi elementami, wieża +włazy+elementy dodatkowe. Jak później edytować pojedyńcze elementy w takich grupach w celu dodania krawędzi, powierzchni czy wyciągnięć. Mam nadzieję że w miare obrazowo przedstawiłem problemiki :D. Pozdrawiam
  14. Dzięki za odzew. Jeżeli dobrze zrozumiałem chodziło o przeróbkę siatki jak na rys http://img835.imageshack.us/img835/5544/23866116.jpg. Tylko że po zastosowaniu wygładzania znowu jest malutki defekt :) http://img849.imageshack.us/img849/6228/98025274.jpg
  15. Witam Po zastosowaniu funkcji wygładzania powierzchni okazało się że na czaszy utworzyły się dziwne powierzchnie http://img405.imageshack.us/img405/6789/62255490.jpg. Wie ktoś jak to usunąć lub jak modelować żeby na przyszłość uniknąć podobnych kwiatków? Dodatkowo zdjęcia z siatką http://img849.imageshack.us/img849/1378/60209763.jpg http://img69.imageshack.us/img69/5617/11355053.jpg.
  16. kato555

    Śmieci bollowskie

    Byłbym zobowiązany jeżeli ktoś chciałby zerknąć na plik z modelem widocznym na zdjęciach z pierwszej wiadomości i sprawdzić jaka może być przyczyna że zostają ściany (których nie powinno być) po użyciu spawania Boolowskiego.
  17. kato555

    chamfer Max

    Stary temat, ale mam ten sam problem nie mogę rozgryźć jak zrobić zaokrąglenia bez tych trójkątów. Praktycznie w każdym programie do modelowania jest to robione prawidłowo, Maya czy Inventor. Niestety nie w maxie, tu zawsze najprostsze rzeczy muszą przyprawiać o ból głowy :).
  18. kato555

    Śmieci bollowskie

    Jest jakiś sposób na zagęszczanie siatki bez żmudnej zabawy z rozcinaniem ścian?
  19. Nie mam już zdrowia do zabawy w spawanie elementów. Po kolejnej radosnej zabawie funkcją Collapse wyszły takie kwiatki http://images46.fotosik.pl/1472/1454face508b831e.jpg jakieś trójkątne ściany. O tyle to jest dziwne iż w momencie kiedy zespawałem niebieski kształt ( w drugim linku) z tym wystającym z niego cylinderkiem wszystko było ok. Dopiero zespawanie z głównym modelem pokazało trójkątne ściany. Zacząłem się bawić w rozcinanie ścian http://images41.fotosik.pl/1460/556295e3924ddf7c.jpg i efekt zaczynał być zadowalający. Tylko co zrobić z tym zatrzęsieniem trójkątów na niebieskim obiekcie? mało tego kiedy zrobiłem obiekt przezroczysty Alt+X okazało się iż obiekty nie zespawały się tak jak to powinno wyglądać. Wewnątrz modelu pozostały ściany które powinny zniknąć po zespawaniu obu obiektów http://images42.fotosik.pl/300/18d28f1bee7e1206.jpg. Ma ktoś jaką rade oprócz modelowania od nowa ?
  20. Dzięki za info. PO zespawaniu obiektów jak na rys. Wywaliłem obie nakładające się ściany. Zaznaczyłem Border w Edit. Poly i zaślepiłem.
  21. Mam mały problem z narzędzi Collapse. Zrobiłem sobie przykładowa bryłę z wyciągniętą pochyłą ścianą oraz walec. Za pomocą narzędzia Normal Align i po wpisaniu odpowiednich wartości wyrównałem walec do pochyłej ściany tak aby podstawa walca pokrywała się z pochyłą ścianą drugiej bryły. Następnie narzędziem Collapse zespawałem oba elementy poprzez zastosowanie opcji Union . Następnie radośnie edytowałem obiekt w Editable Poly i na dzień dobry pojawił się kłopocik. Po zaznaczeniu Polygon i kliknięciu na niby zespawanych płaszczyznach okazało się dalej są traktowane jako osobne. Nie jest to wielki problem bo można usunąć niewygodne płaszczyzny i po zaznaczeniu Border zaślepić opcją Cap. Moje pytanie jest takie czy jest możliwość uniknięcia tej sytuacji po wykonaniu scalania brył jak na załączonym linku bez zabawy w usuwanie ścian i zaślepiania? http://images40.fotosik.pl/1473/d3df776050b1c229.jpg
  22. Bridge raczej odpada bo wynik odejmowania nie jest kształtem nadającym się do tej operacji. P.S. Zamieszczam link do zdjęcia modelu. Dodatkowo proszę o adres mail jeżeli ktoś chciałby przeanalizować model w maxie. http://img580.imageshack.us/img580/4199/43568215.jpg
  23. Witam Mam problem z wynikiem operacji odejmowania w menu Boolean. Zamiast siatki wynikowej odejmowania, jest dziura. Sprawdzałem modyfikatorem STL check obecność niepołączonych obiektów i wynik jest jeden nie ma żadnych błędów. Nie wiem co jest grane. Nie wiem czy to ważne czy nie, ale nadmienię iż model bryły wykony za pomocą kształtowania Plane, scalania Vertexów i operacji odbicia lustrzanego ( nie pamiętam jak się nazywała ale to nie ta z górnego paska menu). Rok temu był zamieszczony podobny temat który chyba nie został rozwiązany ze względu na brak odpowiedzi od autora wątku. Może ktoś zetknął się z ty problemem i pomoże?
  24. Super model. Teraz jeszcze tylko wrzucić tekstury i pozamiatane. Ma pytanie czy wszystkie dodatkowe elementy jak śrubki, pokrywy czy elementy wypukłe np na kadłubie czy kołach to modelowałeś bezpośrednio na płaszczyznach kadłuba? Czy też może robiłeś jej jako osobne części i później po odpowiednim dopasowaniu względem obrazków referencyjnych tworzyłeś cześć wspólna z kadłubem? Jak uzyskać taki render ? Wszystko jest na szaro, ładnie bez żadnych "kantów". To samo dotyczy renderu z siatką.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności