Jump to content

edomowy

Members
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

10 Good

About edomowy

 • Rank
  Member
 1. 1. O takim zastosowania 2-2.5 rzeczywiście nie pomyślałem (wydaje się, że wszyscy piszą i mówią właściwie już tylko o ZB 3D) 2. Na czcionkę UI pomstują na wielu forach a monitor to inwestycja z której zdaję sobie sprawę, że mnie nie ominie nie tylko na użytek ZB - do tego dojdzie Wacom Intuos Pro M.
 2. co do tego zakupu nie mam wątpliwości, ale zanim się ostatecznie zdecyduję chciałbym mieć jako takie "naturalne" możliwości nawigacji po programie, menu, przykładowych projektach itp tzn nie wybijać się z pantałyku latając myszą za ikonką scale (czyli zoom ?) albo nie przyswajać kombinacji klawiszy do banalnego zoomowania - to w większości softu robi się od dawno w miarę tak samo ale w ZB jakoś inaczej.
 3. odkopuję temat, dzięki pluginowi MiddleButton_1_6_4R7 można nawigować myszą jak w maxie, blenderze (są dwa gotowe presety) lub ustawić middle button po swojemu: http://max3d.pl/forum/threads/99264-MiddleButton_1_6_4R7-plugin-do-zoom-owania-rolk%C4%85; Dzięki temu pluginowi odżyły moje nadzieje i zapał przyswajania ZBrusha !
 4. Nie chce być źle zrozumiany ale mam sugestię porządkową do moderatora (oczywiście subiektywną): - czy ten "kącik porad" nie powinien zostać zakończony ? 85 stron grochu z kapustą chyba dawno przerosło wielkość kącika i raczej nie zachęca do studiowania tego co w tym wątku jest wypowiadane. Szukajka nie wystarczy jeśli wypowiedzi co chwilę zmieniają obszar zainteresowań pytających i odpowiadających.
 5. Może to zbyteczna informacja dla zaawansowanych userów ZB. Ale mam wrażenie że większość początkujących w ZB wykłada się na elementarzu np. braku zoomowania rolką myszy, bezczynności środkowego klawisza myszy itp (dopóki nie zasiądą na dobre do ZB mając przed sobą tablecik). W każdym bądź razie od kilku tygodni miotałem się pomiędzy ZB a konkurencją bo nie dałem rady oduczyć się (tylko po co się oduczać ?) wieloletnich nawyków korzystania z rolki do zoomowania aż wreszcie znalazłem plugin, o którym zdaje się tu na forum nie wspomniano (sorry jeśli za mało szukałem). Dlatego polecam to co zrobił Denvi (WIELKIE PODZIĘKOWANIA - jeden człowiek pokonał mało istotne ale jednak "osobliwości" ZB !): http://www.zbrushcentral.com/showthread.php?183019-quot-Middle-Button-quot-Plug-in-for-ZBrush-4R6/page6 Ten wątek zaczął się pluginem dla 4R6 ale po drodze pojawiła się wersja do 4R7 (właśnie na w/w stronie).
 6. No właśnie wczoraj się zmobilizowałem i wedle przysłowia pierwsze koty itd, już zaczynam rozróżniać te kółeczka zewnętrzne i wewnętrzne. A tak oftopicowo i z ciekawości zupełnie dwie różne kwestie: 1. Ktoś jeszcze korzysta ze ZBrusha w 2-2.5D - program wyraźnie ukierunkował się na 3D ? 2. Wiem, wiem początki są trudne. Interface (jaki jest) nie interesuje użytkowników, którzy na co dzień wiedzą co do czego itd ale dla początkujących interface jest fundamentem zachęcającym lub zniechęcającym. Pixologic udostępnił w ilości "do zabicia się" opcji zmiany kolorków buttonów ale wielkość czcionki interfacu zablokował. Nie chcę ale muszę specjalnie do ZBrusha zakładać okulary, bo nawet 130%DPI ekranu nie pomaga a więcej DPI nie ma już sensu przy 1920x1080. OK, zamierzam przesiąść się z 17" lapka na monitor - latka lecą i wzrok już nie ten sam.
 7. OK, dziękuję za wyjaśnienia, które poniekąd potwierdziły moje subiektywne obawy. A co do transpose to podejrzewam, że by mi się przydał. Tylko, że ile razy do niego podchodzę to jakbym podchodził do jeża. Niestety muszę się do tego przyznać, jego intuicyjność na mnie nie działa i nie mogę wyczaić niuansów tego ustrojstwa.
 8. Witam użytkowników ZBrusha - to mój pierwszy post na tym forum. Od niedawna próbuję zorientować się możliwościach ZBrusha a zwłaszcza filozofii pracy bazującej na... rzeczywistości - czyli po prostu rzeźbieniu a nie profilowaniu (prowadnicami, profilami itp). Oglądam tutki etc ale ćwiczenia praktyczne w ZBrushu to póki co bardziej raczkowanie aniżeli realna nauka. Nie ukrywam, iż kilkanaście lat doświadczeń w programach inżynierskich nie pomaga mi w rozgryzaniu ZBrusha. O ile przyzwyczajenie z pewnością z czasem dają się przezwyciężać, o tyle wątpliwości jakie mam już teraz co do zaangażowania się w ZBrushu dotyczą jednej kwestii. W zasadzie można tu mówić o ogólnej filozofii programu: jednostek projektu i praktyczne jej używanie w trakcie pracy (rzeźbienia). ZBrushem zacząłem interesować się nie z zamiarem tworzenie modeli figuralnych a raczej tworzenia modeli ornamentów (kamiennych, gipsowych itp). I tu mam podstawową wątpliwość - jaką strategię postępowania przyjmować zamierzając wykonać np ornament choćby ramy do obrazu, która jak wiadomo ma określone gabaryty (szerokość, wysokość, grubość). Nie mogę zorientować się jak te informacje o konkretnych gabarytach wyjściowych ramy zastosować w ZBrushu. Jak w ZBrushu (ZModeler) rozciągnąć część modelu w lewo czy w prawo o określoną ilość jednostek (cm, m...) ? W związku tym: A) czy ZBrush wystarczy do wymodelowania takiej ramy (o zadanych gabarytach) od samego początku ? B) czy może najpierw powinienem skorzystać z innego softu (np Rhino), wymodelować zasadniczą bryłę ramy (o określonych gabarytach), która potem przydekoruję ornamentem w ZBrushu ? Jednym słowem: czy w ZBrushu "przesuwanie/rozciąganie/obracanie..." daje się wykonać z zadeklarowaniem odległości/kąta czy przeciwnie większość tych operacji to działania "z ręki/na oko" (gdyż to wystarcza do działań ogólnie rzecz ujmując: artystycznych) ? PS. Sorry za przydługą treść - swoje wątpliwości chciałem przedstawić w określonym kontekście moich wymagań użytkowych kierowanych do ZBrusha
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy