Witam,
co do ilosci fotonow to zalezy od wygladu renderingu, jezli przy 1mln osiagasz dobre rezulataty, to spróbuj zmniejszyc ich ilosc o polowe i ponownie sprawdzic, czy zmiany sa na tyle widoczne zeby pogorszyc widocznie jakosc.
W polaczeniu z global illum. final gather ma glownie za zadanie usuniecie szumu (plam, ktore moga pojawic sie po interpolacji fotonow, co najczesciej sie z reszta zdaza czesto), wiec mozna uzyc mniejszej ilosci fotonow zeby uzyskac podobne efekty uzywajac gi+fg. fg dodaje rowniez troche bleedingu, odbic (typu diffuse i specular), refrakcji, ogólnie rzecz ujmujac dodaje troche interakcji swiatla z obiektami (podobnie jak gi sa fizycznie poprawne).
Wielkosc fotonow odgrywa kluczowa role w interpolacji fotonow i filtracji.
Pojedyncze fotony tworza okregi, ktore reprezentuja dystrybuowane w scenie swiatlo uderzajace w obiekt. Wielkosc takiej "plamy" jest zalezna od wielkosci fotonow. To czy render bedzie wygladal jakby byl poplamiony zalezy tez od ilosci fotonow branej pod uwage przy obliczeniach (nie emisji ze swiatla). Majac bardzo duzo fotonow o malym promieniu mozna uzyskac dobry wynik, ale trwa to strasznie dlugo. Dlatego zazwyczaj ustawia sie jakis startowy promien przyjmuje sie iles tam fotonow i zaczyna sie sprawdzac jak lepiej wyglada wazna jest tez skala sceny, nie zawsze ustawienia, ktore dawaly dobre rezultaty w jednej scenie beda dobre dla innej sceny.
min i max radius, to troche inna sprawa, odnosi sie jedynie do fg i okresla minimalny i maksymalny promien probkowania dla promieni fg. Rzeczywiscie to 10% procent dla max rad i 10% z max rad dla min rad jest uwazane za standard, ale... nalezy pamietac ze domyslnymi jednostkami miary mr'a sa milimetry! a nie jednostki sceny.
Jeszcze jedno ustawianie bardzo malych promieni powoduje ze fg liczy sie bardzo dlugo, jednalze rezultaty sa lepsze, wiec trzeba isc na kompromis w zaleznosci czego sie chce.
mam nadzieje ze to troche rozjasnia obraz :)
pozdrawiam kapollo