Skocz do zawartości

tomm

Members
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi dodane przez tomm

  1. To jak najwierniejsze oddawanie rzeczywistości w 3ds max polega na tym że możemy mówić o perspektywie jedno-, dwu- lub trójpunktowej w zależności od kąta pod jakim obserwujemy obiekt.

    W jednopunktowej perspektywie wszystkie linie pionowe i poziome zostają zachowane. Natomiast linie które są prostopadłe do widza zdają się kierować do jednego punktu zbiegu leżącego na linii horyzontu. Jeżeli chcemy skorzystać z tego typu perspektywy wszystkie płaszczyzny obiektów powinny być prostopadłe lub równoległe względem płaszczyzny okna widokowego (kamery). Wszystkie obiekty znajdujące się powyżej linii horyzontu są widoczne od spodu. Natomiast obiekt znajdujące się poniżej linii horyzontu są widoczne z góry. Obiekty które przecinają linię horyzontu są widoczne tylko z przodu i jednego boku ponieważ górna i dolna część znajduje się poza zasięgiem obserwatora. Obiekt znajdujący się dokładnie naprzeciwko punktu zbiegu będzie widoczny tylko z jednej strony tej którą aktualnie jest zwrócony do widza.

    Jeżeli obiekt nie jest prostopadły i równoległy do widza tzn. patrzymy na jeden z jego wierzchołków to wtedy mamy do czynienia z perspektywą dwupunktową w której tylko linie pionowe pozostają pionowe.

    Trzeci punkt zbiegu pojawia się gdy mamy do czynienia z widokiem z bardzo małej lub dużej wysokości. Spoglądając na wysoki budynek z ukosa jego krawędzie nie tylko zbiegają się w dwóch punktach perspektywy leżących na linii horyzontu ale również w trzecim punkcie który znajduje się powyżej. A więc żadne z linii nie są pionowe lub poziome. Trzeci punkt perspektywy zawsze znajduje się naprzeciwko widza.

    Jedyną opcją kontrolną jest modyfikator Camera Correction który umożliwia w powyższym przykładzie przejście z perspektywy trójpunktowej do perspektywy dwupunktowej.

  2. Jak już masz płaszczyznę na warstwie o właściwości Display: Shaded trzeba jeszcze wejść we właściwości tej płaszczyzny (Object Properties)i w sekcji Display Properties kliknąć przycisk By Object. Etykieta tego przycisku zmieni się na By Layer co oznacza, że dana płaszczyzna będzie dziedziczyć właściwości z warstwy na której się znajduje.

  3. Lepiej zacznij czytać oficjalne pliki pomocy a dla ułatwienia szukaj czegoś konkretnego po polsku w sieci. Moim zdaniem 3ds max 8 Billia nie jest warta 147 złotych. Pozimu tej książki nie da się porównać do Bilblii Photoshop'a. Chociaż stopień złożoności tych programów też jest nieporównywalny. Widocznie 1400 stron to stanowczo za mało na opisanie tak złożonego programu jakim jest 3ds max. Poza tym autor idzie na ilośc a nie jakość (nie lubi zbyt dużo tekstu umieszczać na jednej stronie a przykłady wykorzystania danego narzędzia są zbyt banalne). Jak dla mnie większość zagadnień w tej książce zostało potraktowane za bardzo powierzchownie.

  4. Chodzi o to że jak zmieniam opocje w oknie dialogowym Stroke Preferences i klikam przycisk

    OK w celu ich zatwierdzenie 3ds max 9 wyrzuca mnie do pulpitu wyświetlając komunikat o

    błędzie.

    Aby wyświetlić to okno należy zaznaczyć Stroke w grupie opcji Mouse Control na zakładce

    Viewports okna dialogowego Preference Settings. Następnie w oknie widokowym trzymając

    wciśnięty środkowy przycisk myszy narysować dowolny symbol (np. kształt odwróconej litery L)

    Pojawi się okienko z dwoma przyciskami. Klikamy na Define. Pojawia sie okno dialogowe Define

    Stroke. Na liście Command to Execute odszukujemy i zaznaczamy pozycję Stroke Preferences.

    Klikamy OK. Teraz po narysowaniu właśnie zdefiniowanego stroke powinno się wyświetlić okno

    dialogowe Stroke Preferences.

    Prośba jest taka aby ktoś na swojej dowolnej wersji programu otworzył to okno a następnie

    zamknął. No i oczywiście potwierdził lub zaprzeczył sygnalizowanemu przeze mnie błędowi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności