Skocz do zawartości

[pytanie] CL a taktowanie - wpływ na wydajność


Gość User190

Rekomendowane odpowiedzi

Gość User190

Hejka,

mam pytanie jak w temacie. Jak czytać czasy opóźnień w stosunku do taktowania pamięci? DDR3 mają dużo większe opóźnienia, ale są wyżej taktowane. Jakie to ma znaczenie dla prędkości pracy i wydajności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Gość User190

Więc jaki to ma wpływ na działanie RAMu? I jk to się ma do taktowania kości?

 

CAS - skrót od Column Address Strobe albo czasami Column Address Select, które to oba adresy odnoszą się do fizycznego miejsca ulokowania pamięci w tablicy kondensatorów użytych w dynamicznej pamięci o bezpośrednim dostępie do modułów (DRAM).

CAS latency (CL) oznacza czas (w numerze cykli określonych impulsów) jaki upływa od wysłania przez kontroler pamięci żądania odczytu miejsca pamięci (memory location) a przesłaniem odczytanych danych dalej (output pins).

Im niższe CAS latency pamięci, tym szybciej powinna ona działać.

 

Z tego wynika mi, że zwiększając częstotliwość taktowania dwukrotnie zmniejszamy CL dwukrotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zachowamy CL na stałym poziomie (ileś taktów) to owszem, czas ulegnie skróceniu. Niestety pamięci nie wytrzymują niskich CL na wysokich częstotliwościach (dlatego DDR3 mają większe CL niż DDR2). Jeśli będziesz robił sobie testy w 3D Marku to może zyskasz ileś punktów mając pamięci z niskimi CL, ale w czasach renderowania tego nie zauważysz. Mimo wszystko największe znaczenie dla prędkości renderowania ma procesor. Pamięć służy tylko do przechowywania danych. Przy renderowaniu w czasie rzeczywistym może by to miało jakieś znaczenie, ale dla klasycznego - żadne. Zadbaj więc o to, żeby pamięci było dużo (renderer nie będzie wtedy korzystał z dysku), a nie żeby były super-szybkie bo procesor i tak ma to gdzieś :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Odnośnie ilości to tyle to ja wiem ;) Nie patrzę na RAM pod kątem wyłącznie renderów. Dzięki za potwierdzenie tego o prędkości taktowania i CLkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności