Skocz do zawartości

Mikro renderfarma - prosze o pomoc


hajsssss

Rekomendowane odpowiedzi

Składam sobie właśnie 2 dodatkowe jednostki renderujące żeby przyspieszyć sobie sieciowo rendering w V-ray w Sketchupie. Mam 2 stare komputery Dell OptiPlex GX270 typu Small desktop:

ftp://ftp.dell.com/Manuals/all-products/esuprt_desktop/esuprt_optiplex_desktop/optiplex-gx270_user%27s%20guide_po-pl.pdf

Będę wymieniał w nich płytę główną na ASUS M5A78L-M LE i procesor na AMD FX8320.

Mam trzy pytania:

1. Ile pamięci RAM wsadzić do każdej jednostki? Sketchup jest programem x86 więc obsługuje tylko do 4GB, jednak nie wiem jak to się ma z V-Rayem? Rendering sieciowy nie wymaga nawet otwarcia programu Skechup na jednostkach renderujących, trzeda tylko odpalić V-Ray DR Spawnera. Znowu sam DR Spawner ma już wersje x86 i x64. Nie mam pojęcia ile ten programik potrzebuje ramu, a ja nie chce tam pchać na siłe 16 GB jak może się okazać że wystarczą 4 GB. Wiecie coś na ten temat?

2. W wymienionej obudowie jest fajny mały zasilacz 210 W. Pytanie czy pociągnie on wyżej wymienioną konfigurację? W konfiguratorze Komputronika gdy dodawałem sobie kolejne elementy podana była sugerowana moc zasilacza - sam proc potrzebował 175 W, po dodaniu płyty głównej było 275 W a z dyskiem 315 W. Orientuje się ktoś czy te wartości nie są specjalnie zawyżane żeby kupować silniejsze zasilacze? Tu na forum też zauważyłem trend że niektórzy ludzie by do każdego zestawu wrzucali 630 W. Czy jednak 210 to zdecydowanie za mało?

3. Od płyty głównej do obudowy zostaje 8cm, czy polecacie jakieś chłodzenie tych procków poza stockowym które by się zmieściło? Nie chcę ich kręcić, może jednak stock wystarczy do farmy?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki za odpowiedź.

1. Wersja 64 bit obsłuży więcej niż 4 GB to rozumiem, ale przecież renderuje procesor, więc ile tego ramu optymalnie wsadzić?

2. Rzeczywiście mój zasilacz ma wtyczkę 20 pin ale są przejściówki na 24. Pytanie czy ta moc wystarczy?

3. Tu już nie mam wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. vray pod sketchapa obsługuje rendering 64 bitowy, to ze procek ci renderuje nie znaczy ze pamięć nie pracuje, vray przerzuca do pamięci całą geometrie w scenie w trakcie renderowania albo to robi w całości na starcie albo tylko ta geometrie która w danym momencie renderuje masz to w zakładce System - Default geometry Napisz co zamierzasz renderować to wtedy łatwiej będzie określić ile potrzeba pamięci oczywiście można pracować na małych ilościach ale wtedy nie wszystkie sceny ruszą a te co rusza będą się dłużej renderowały jeśli będą pracowały na granicznej ilości pamięci

 

2. Ten zasilacz nie da sobie rady po prostu komp ci się wyłączy i tyle na nim popracujesz tu masz kalkulator http://www.enermax.outervision.com/PSUEngine lekko zawyżony bo przyjmują zero za 34W, kalkulator podaje ci bieżące zapotrzebowanie na moc, nie jest to szczytowy pobór mocy przy pełnym obciążeniu który będzie wyższy. Pamiętaj ze wydajność zasilaczy nie jest 100% dosyć często to jest około 80% w przypadku pseudo markowych może być nawet na poziomie 60%. Tak polecam zasilacze 630-650W do zestawów roboczych z mocnymi kartami graficznymi dzięki temu ma się stabilny komputer nie wyłączający się przy obciążeniu go pracą W twoim przypadku do samych skrzynek powinno wystarczyć coś z przedziału 450-550W wszytko zależy co chcesz napchać do kompa

 

3. Stockowe chłodzenie to się nadaje do kosza na śmieci w przypadku amd i wielogodzinnej pracy procesora pod pełnym obciążeniem, raz procek będzie ci pracował na skrajnej temperaturze, dwa będziesz miał koło siebie hałaśliwa suszarkę pracującą, do 150 pln możesz kupić kilka całkiem przyzwoitych chłodzeń np Silentiumpc Fortis 1225, Thermalright HR-02 Macho. Przy chłodzeniu duża role odgrywa także obudowa z dobrą cyrkulacja powietrzna. także te obudowy co podjesz możesz spokojnie zostawić na półce jako ładny relikt wcześniejszych czasów Pamiętaj że wsadzasz procesor o TPD 125W czyli jak by nie patrzył niezłą grzałkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowy idą na złom widzę że to nie ma sensu. W takim razie możecie polecić jak najmniejszą skrzynkę żeby upchnąć płytę i procek o którym pisałem plus zasilacz i cooler? Przeglądałem obudowy typu HTPC, ale poza tym że są dosyć drogie to nie kumam o co chodzi tam z zasilaczem, jest kabel z adapterem jak do laptopa. Przydałby się też jak najniższy cooler, znalazłem taki http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Xigmatek_Praeton_wydajny_i_niski_cooler_dla_malych_komputerow-37842.html z tym ze opisano go że wydajny ale z procesorami do 95 W.

BTW, wiecie dlaczego temat z poradnikiem o składaniu zestawów do pracy i renderów już nie działa? Dzięki temu może zmalała by ilość tematów zestaw do kwoty x, renderfarma x, ja z poradnika kiedyś korzystałem i to był strzał w 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności