Skocz do zawartości

uv's w maya kilka pytań...


Rekomendowane odpowiedzi

!BUMP MAPPING

mam objekt powiedzmy box...

na scianie jeden chcę umiescic bitmape1 w slocie bumpa...

na scianie drugiej chcę umieścić bitmape2 w slocie bumpa...

i na trzeciej scianie chcę umieścić bitmape1 + bitmape2 w slocie bumpa...

Jak widac chodzi mi o to jak umiescic kilka różnych bitmap na jednym objekcie ... na różnych polygonach...

oraz jak umiescic dwie bitmapy na tych samych polygonach?...

(ja wiem ze obie bitmapy moge polaczyc chocby w ps'e ale gdy sa oddzielnie mam wtedy wieksze panowanie nad nimi!

!!POŻĄDKOWANIE MATERIAŁÓW/BITAMP ITD.

wiec pytanie jest takie mam jeden objekt i na nim znajduje sie kilka bitmap itd i różnych takich czy jest mozliwosc segregowania takich rzeczy powiedzmy w "wirtualny folder" czy cos takiego dla wygody i pożadku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W Maya są tzw. bins - coś w stylu folderów.

Otwierzasz Hypershade'a, klikasz w piewrwszą ikonkę po lewej (ten "checker") i pojawią ci się po lewej stronie dwie zakładki - jedna to będzie bins.

 

Co do tych bitmap, to zaznaczas polygony i przypisujesz im odpowiedni materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś takiego?

Użyłem tutaj trzech materiałów, do których odpowiednio podpiąłem mapy bump, z tym, że do jednego połączyłem te mapy za pomocą color blending (można inaczej, zależy co chcesz osiągnąć - widok tej powstałej mapy masz na środku - tekstura checker1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Maya są tzw. bins - coś w stylu folderów.

Otwierzasz Hypershade'a, klikasz w piewrwszą ikonkę po lewej (ten "checker") i pojawią ci się po lewej stronie dwie zakładki - jedna to będzie bins.

 

Co do tych bitmap, to zaznaczas polygony i przypisujesz im odpowiedni materiał.

 

a jezeli objekt sklada sie z jednego materiału?

 

!!!NIEWIDOCZNA TEXTURA...

nie wiem jak to sie nazywa ale chodzi mi o to jak zrobie napis w bitmapie i kce aby na polygonach byl wyswietlnony tylko ten napis bez tla z tego napisu np. napis "Baldack" na czarno na bialym tle, wrzucam to na polygony i ma zostac tylko napis "Baldack" a biale tło żeby nie bylo widoczne jak to sie robi?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworzysz wtedy obrazek z kanałem Alpha. Maya powinna wtedy obcinać tło.

Jeden materiał? hmm, najlepiej byłoby to zrobić jedną mapą i odpowiednio zmapować obiekt. Można też stworzyć trzy (czy ile tam chcesz) materiały, połaczyć ze sobą wszystkie atrybuty poza bumpem (tak, aby edytując atrybuty jednego zmieniały się także w innych materiałach), a oddzielnie mapy bump podołączać. MOże jest prostszy sposób, ale nie przychodzi mi nic do głowy :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok ale jak to sie ma z implementacja...

czy to sie ustawia w maya zeby np bialego koloru "nie interpretowal" czy np zapisuje sie do jakiegos specjalnego formatu tga czy cos jak to sie robi?...

 

dobra chyba wiem posredni to sie jakos w photoshopoie robi tylko jak:|...

znalazlem tu dwa watki o tym ale niestety nie wiem nadal...help:|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest plik zapisać w formacie TGA (32 bity), można też w TIFF, ale trzeba włączyć przezroczystośc, ale polecam TGA.

Tworzysz sobie file texture Node'a, wsadzasz obrazak i odpowiednio podłączasz:

file1.outColor -> lambert2.color

file1.outTransparency -> lambert2.transparency

transp7ll.th.jpg

 

 

Jeśli chcesz aby biały był przezroczysty można też podłączyć

file1.outColor -> lambert2.transparency

ale wtedy przezroczysty będzie (w pewnym stopniu) każdy kolor prócz czarnego - przezroczystość zależy od wartości V w przestrzeni HSV - biały kolor całkowicie przezroczysty, inne, z mnniejszą wartością V - mniej przezroczyste.

 

JeŚli chcesz mieć tylko biały przezroczysty nie uzywając kanału Alpha (np. w teksturach checker, można zastować node'a condition. Patrz poniżej:

cond8oz.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do konca chodzi mi o to chodzi mi o to bo mam dwie textury jedna to bump a druga to zacieki i te zacieki chcialbym zeby byly widoczne na na tych polygonach ale tlo tych zacieków jest biale tlo ma byc niewidoczne ale sciana ma byc widoczna diffuse ma czerwnoe i takie kce aby pozostalo...:P...itd...a tu mi znika:D tez mi sie to przyda ale nie w tym:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli tak mam bumpa polaczonego do bilna(jak na rysunku)

mam texture zacieków ktora chcę połaczyc (X!) z blin'em(który ma "color" ustawiony na czerwony, jak na rysunku)

co chcę:

zacieki to .tga czyli ma alphe...i chce wsadzic ta texture w blina w taki sposób aby bylo widac te zacieki ale zeby pozostal czerwony bo to co textura ta ma biale tlo:P

jak to zrobic czy sie da wogoole?....

chodzi o to zeby móc sobie panowac nad kolorem...czerwony a to niebieski itd i zeby nie trzeba textury "macac".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ten material/objekt ma miec widoczne zacieki:P...zacieki to zwykla mapa pokazana ma byc na objekcie a bump to bump:P ... troche zamotalem:P...chodzi mi o ta texture zacieków z bumpem sobie poradze:P

[+]

ja poprostu nie wiem gdzie wpiac ta texture z zaciekami;] zeby blin nie tracil swojego koloru np.czerwonego(zebym mógł zmieniac kolor materialu bez potrzeby ingerencji w texture;P)

gdzie wpiac zacieki zeby byly widoczne tylko one a nie tlo tych zacieków:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

layer4xw.th.jpg

Do node'a file wsadzasz teksturę (z zapisanym kanałem alpha - przezroczystość).

Tworzysz sobie odpowiedni shader (tutaj lambert3).

Tworzysz sobie layeredShader, w kompositing flag ustawiasz "Layer Texture".

Przeciągasz file1 środkowym klawiszem myszy nad layeredShader i wybierasz Default (utworzone zostaną dwa połączenia: z outColor i outTransparency)

To samo robisz z lambert3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam objekt(dosyc prosty)zaznaczam 3polygon...nadaje na te 3 polygony blina(wysztko jest prawie ok)rys2. w viewprotach roba sie te polygony przeswitujace(rys2)...w blinie wybieram color i w slot kolora wsadzam plik bmp renderuje a tu nic nie ma a bitmapa powinna byc widoczna na tych trzech polygonach dziwne:|...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no na inne objekty wszystko dobrze dziala...

no chodzi o to ze robie blina na ten polygon to w viewportach robis sie "półprzezroczyste" nadaje bmp w slota color i w renderze nic nie ma powinnien byc:|...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki problem objetk nie jest bardzo skomplikowan, wiec zaznaczam kilkannascie polygonów biore uv's polygons>plane mapping.

wchodze do uv editora no tam sa te zmapowane polygony

wiec w uv editorze biore prawy myszy i uv no i chce pozmieniac ustawienia wertexów tych zmapowanych polygonów(w miedzy czasie nadalem na te polygony blina z bitmapa w slocie color)no i tu jest problem naciskam na jedne vertex no i nagle pokazuje sie cala siatka objetku te zmapowane i niezmapowane powstaje siatka bardzo nieczytelna i ciezka do manipulowania nie wiem gdzie popelniam blad?.......help?...

[+]

to pytanie wyzej nadla aktualne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do konica o to mi chodzi:P...

bo mam powiedzmy objekt 1000 polygonów...na 1-500 nadaje marerial blin z bumpem1, na plygony 501-1000 nadaje material phong z bumpem2 ...

i pytanie brzmi bo jest problem z odnoszeniem sie do poszczegolnych czesci polygonów?...np. chce zmienic cos w mapowanieu polygonow 1-500 ale niestety widze siatke wszystkich jest jakas mozliwsc "warstwowania" czy cos w tym stylu?...

jak sie odnosic do mapowani poszczegolenych materalow polygonow...wiecie o co biega chyba?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to ze te dwa objekty bada mialy różne bitmapy itd...i jest probelm z dopasowywaniem siatek do tych bitmap bo po pierwsze widze cala siatke w uv's editorze oraz ze widze tylko jedna bitmape i to jest problem druga jest jednak inna i tu powstaje problem...nie ma jakiegos innego roziwazania?...bo to z ls mi sie nie podoba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tak mnie glowi:)

jak jest umieszczana textura w uv editorze gdzy sie zastanawiam czy jezeli textura ma wymiary powiedzmy 2048x512 to tam jest taki kwadrat czy ona bedzie odpowiednio dopasowana do tego kwadratu czy bedzie jej "rzeczywisty rozmiar" jezeli to pierwsze to jak zrobic zeby byl jej rzeczywisty rozmiar a nie dopasowanie?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra luz...

ale mam jeszcze jedno pytanie do tego uv sets...biore "create empty uv"

ustawiam ten pusty jako nowy aktywny i "wkladam" do niego odpowiednie polygony...zaznaczam te polygony zadaje im blin czerwony(powiedzmy) w uv editorze w tym slocie pokazuje sie ten blin czerwony...ale gdy w blina w slot bump wloze jakas bitmape to w uv editorze nadal jest widoczny tylko czerwony nie widze tej bitmapy co uniemozliwia mi "zmiany ustawienia siatki" gdyz na "slepo" jest to bardzo trudne...co trzeba wlaczyc?...zeby bylo widac:|....

 

drugie pyt:

robie kilka "create empty uv" no i wkazdym z nich sa jakies polygony danego objektu(tego samego)...no i jest problem bo niby w uv ' setach sa nadane materialy i textury a w rendzerze widac tylko kolor materialu jaki do odpowiednich polygonow w odopowiednich slotach nadalem:|...dlaczego ?...czy to gdzies sie "uruchamia?".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra banalne pytanie:

mam objekt no i jest problem bo sobie go mapuje tzn.

i na różnych czesciach objektu mappuje sobie prze plane mapping

no i sa probelmy z "proporcjami" hehe... jest kiepsko poniewaz wychodzi ze musze wszystkie czesci mapingu recznie dopasowywac i troche lipnie wyglada...

nie ma jakiegos sposobu "auto dopasowania proporci odpowiednich czesci objektu globalnie" wiecie o co biega?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to ze w uv texture editor

mam zmapowany objekt (z n-polygonów) i np. polygonom 1-100nadalem plane mapping polygonom 101-200 nadalem plane mapping itd.

no i gdy biore na ten objekt material z "chekerem"

i objekt wyglada jak zle zmapowany gdzy proporcje objektu w 3d view nie zgadzaja sie z proporcjami jego mappingu z uv texture editora:)...

i reczne dopasowywanie textur jest klopotliwe szczególnie jezeli objektem nie jest czloweiek a np budynek...

[+]

chodzi o te "kwadraciki" i ich probporcje na poszeczególnych polygonach

jestem w stanie na oko je dopasowac ale nigdy nie bedzie idealnie:|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznacz wszystkie facey, które będziesz mapował z jednego kierunku i zastosuj projekcję planarną. Nie zaznaczaj pojedynczo polygonów.

 

Ewentualnie jeśli zaznaczasz pojedynczo zaznacz opcję Keep image ratio w ustawieniach projekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności