Skocz do zawartości

Dziwne dźwięki po podkręceniu (i5 2500k)


kamilsobotka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

obserwuję już od dłuższego czasu forum. Widzę, że są tu ludzie znający się na rzeczy więc zaryzykuje i zapytam - może otrzymam jakąś radę.

 

i5-2500k + MSI Z77A-G43 + ASUS Geforce GTX 570

 

z 3,4Ghz udało się stabilnie dopchnąć do 4,7Ghz. Wszystko oczywiście super ekstra.

Po jakimś czasie w ramach próby spróbowałem więcej - dotarłem do 5Ghz ale tego już nie potrafiłem w żaden sposób udźwignąć, więc wróciłem do poprzedniej konfiguracji.

 

I tu nastąpił problem - komputer zaczął wydawać dziwne, niespotykane wcześniej lekkie/ciche piski.

Kiedy występują? Przy maksymalnym obciążeniu - NIE. Zazwyczaj przy niewielkim - najwyraźniej to słychać podczas zwykłego poruszania myszką po pulpicie i drobnych operacjach, także przy gierkach.

 

[luźna obserwacja: CPU-Z: dźwięki są słyszalne np. podczas zmiany napięcia na procesorze przy przejściu ze stanu spoczynku (np. z 1,6Ghz na 3,4, czy 4,7)]

 

[edit - kolejna obserwacja - przy zablokowaniu Intel C-State w biosie problemu nie ma, cisza - tylko, że procek wtedy stoi na najwyższym taktowaniu + co jest jeszcze dziwniejsze - napięcia w stanie spoczynku skaczą powyżej 1,4V gdzie przy przeciążeniu w 100% napięcie jest 1,36V...wtf]

 

Co to jest? Nie wiem - próbowałem zlokalizować dźwięk ale przy tej 'częstotliwości' ciężko...

Przekopałem internet, najczęściej wspomniany jest problem "cewek" - tylko czego? Procesora? Karty graficznej?

 

Będę wdzięczny za pomocne słowo - może ktoś też się z tym spotkał.

Pozdrawiam!

Edytowane przez kamilsobotka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

piszczy sekcja zasilania plyty glownej - czesto piszcza tez tak karty graficzne gdy wyswietlana jest wieksza ilosc fps.

 

Nic z tym nie zrobisz, to przypadlosc czesto spotykana. Nie oznacza to ze plyta sie psuje - po prost cewki w sekcji zasilania piszcza lub syczą.

Mam to samo jak dokrece I7 do 5.2Ghz - slychac ciche syczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do pisków to tak jak piszą wyżej. Czesto to słyszałem w roznych komputerach. Co do skaczecego napięcia na procesorze, to normalne, w BIOSie masz ustawione na sztywno zapewne napiecie i ok ale gdy przychodzi obiciążenie płyta ma problem utrzymać je tak jak ustawiłeś. Czasem płyty mają opcje w BIOSie cos jak Line Load Calibration V-Core i podobne nazwy które służą korygowaniu w czasie rzeczywistym napięcia na procku i to pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności