Skocz do zawartości

szary83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowną Brać.

Nadszedł ten moment, aby odesłać mój  sprzęt na zasłużoną emeryturę i zastąpić go nowym. Z obecnego kompa na pewno zostawię kartę graficzną gtx 980ti i dyski. Zastanawiam się jeszcze czy podobnie nie zrobić z obudową i chłodzeniem. To jedna ze spraw, w której proszę o pomoc, podpowiedź, poradę, ale do tego jeszcze dojdę poniżej.

Pracuję w 3ds maxie z vrayem, sporadycznie z corona. Ostatnio sporo też działam z phoenixFD i robie przymiarki do tyflowa. Tu pytanie jaki procesor będzie najlepszym rozwiązaniem, intel (i9 9940x, i9 9960x możliwe że w bardzo dobrej cenie) czy jednak amd (ryzen 9 3900x, 3950x threadripper 2950x). Oczywiście przejrzałem różne wątki, artykuły, filmy i za pewne otrzymam prawdopodobnie jedyną słuszną na tę chwilę odpowiedź...AMD! 🙂 Ja zawsze byłem mocno za intelem i jakoś nie mogłem obdarzyć zaufaniem produktów amd. Jednak wobec tego co aktualnie się dzieje w procesorach, zaczynam się łamać czy nie spróbować i nie przejść na drugą stronę. Czy na tą chwilę nie ma żadnych logicznych podstaw aby budować kompa na intelach? Nie ma opcji, że w którymkolwiek z wyżej wymienionych softów będą sobie radzić lepiej? A może pojawiły się już jakieś pierwsze oznaki niedoskonałości amd? Czy praca na kompach z procesorami zarówno od intela jak i amd ma jakikolwiek negatywny wpływ na renderowanie sieciowe?

Bardzo pouczający i ciekawy jest jeden z wątków na tym forum.

W zasadzie, jeśli ostatecznie się przełamię i zdecyduję się na amd to mógłbym złożyć podobny zestaw, tylko bez dysków i ewentualnie z innym procesorem. Te które biorę pod uwagę wypisałem wyżej w nawiasach. Ostateczny wybór będzie zależny od tego co i za ile się złoży. Chcę też wsadzić 128 gb ramu. Mam tylko kilka pytań.

Tak jak nie ufałem procesorom amd, to z różnych powodów również mam wątpliwość co do płyt głównych Gigabyte. W wątku podanym powyżej nikt nie porusza tematu płyty głównej. Czy można śmiało brać ten model? Czy lepiej wziąć coś od asusa lub msi za trochę większą cenę? Możecie coś polecić? Czy są pasujące płyty z 8 bankami pamięci?

Kolejne pytanie czy Noctua nh-d15, którą obecnie posiadam wystarczy do schłodzenia wszystkich wymienionych wyżej procesorów? Czy lepiej pójść w chłodzenie wodne jak np kraken x72? Jeśli chłodzenie do wymiany to oczywiście obudowa rónież, ale jak noctua będzie mogła zostać to czy moja aktualna obudowa, czyli Cooler Master k280 się nada, czy to kompletny badziew w tym wypadku?

Na koniec dodam, że na nowego kompa chciałbym wydać 8-10 tyś.

dzięki

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

hej

widzę ze nikt ci na razie nie odpisał więc może ja zacznę .

1. W tym momencie najlepsze stosunek wydajnosć /cena  ma AMD - AM4 . I tak w  w operacjach obciążających wszystkie rdzenie ( rendering ) jest to duża przewaga  a w wykorzystujących  mniej rdzeni  powiedzmy że remis ze wskazaniem na AMD

2. Piszesz że chciałbyś docelowo mieć 128 GB ddr4 ...  sytuacja się troche komplikuje . Płyta pod podstawkę am4 (3950x) posiada tylko 4 sloty więc pamieci musiałyby być 32 GB ddr4 udimm. Są już takie ( posiadamy je i my) ale 128 gb w postaci 32 GB dimm jest trochę droższe od 128 GB w postaci 16 GB dimm. Trudniej też je dostać i być pewnym kompatybilności.

Dodatkowo płyta am4 ( procesor 3950x) oferuje tryb Dual channel podczas gdy podstawka i9 oraz TR4 Quad. Ale przyznaję że  w praktyce ta różnica jest niespecjalnie widoczna.

Threadipper 2950x zapewniłby tę sama wygodę w przypadku pamięci  ( podstawka TR4) ale przy zbliżonej cenie do 3950x ( i droższej płycie głównej )  jest zauważalnie mniej wydajny.

I9- 9960 również zapewnia  podobnie jak threadripper swobodę w wyborze pamięci ( również pamięć w trybie Quad channel) ale jest z kolei zdecydowanie droższy od 3950x.

Moja rada ? stawiałbym przy twoim budzecie na 3950x.

3. Co do chłodzenia to w przypadku 3950x  oraz I9 Noctua NH-D15  wystarczy  🙂  . Sprawdż kiedy ją kupowałeś i czy  masz w komplecie Mounting-kit  do AM4

Jezeli wybierzesz threadrippera będziesz musiał kupić nowe chłodzenie TX4.

Kilka uwag na koniec... nie piszesz czy dużo renderujesz i ogólnie czy składak ma  spełniać wymagania do pracy prof ( zarobkowej) . Jeżeli tak to rozważ czy na tyle ufasz swoim umiejętnościom i wiedzy aby samemu składać zestaw. Właściwe dobranie komponentów czasem potrafi być wyzwaniem.  Jest dużo  firm które robią to zawodowo i dają solidną gwarancję na dostarczany sprzęt. Oczywiście , to kosztuje. Ale przerwy  w przypadku awarii narzędzia pracy są dużo kosztowniejsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!

1. W zasadzie innej odpowiedzi się nie spodziewałem 🙂

2. Tak dokładnie. Zdaję sobie sprawę z tego co piszesz. Dlatego też zapytałem czy ma ktoś jakieś info o płytach am4 z 8 slotami pamięci. Czyli rozumiem, że nie jest dziwnym to, że nic nie znalazłem bo zwyczajnie takich płyt nie ma. Pytanie czy dana płyta poradzi sobie lepiej/gorzej z pamięcią 4x32 od innej? Czy ta Gigabyte x570 aours elite będzie wystarczająca?

Twoja rada chyba bardzo mnie przekonuje, tym bardziej, że sam już najmocniej nastawiałem się aby pójść w 3950x

3. Chłodzenie kupiłem jakoś 2,5 roku temu i będę musiał dokupić zestaw montażowy do am4.

Renderuję / liczę całkiem sporo. Od jakiegoś czasu nie ma nocki żeby się coś się nie liczyło. Praca prof. Moje umiejętności i wiedza jako takie są 🙂 Nie jestem super znawcą sprzętu ale co nie co wiem i ogarniam (chyba?). Radzę sobie z wymianą czy zamontowaniem różnych podzespołów (jeszcze nigdy nie było żadnej awarii :-D). a przy zmontowaniu całej budy od zera to zazwyczaj pomaga mi ziomeczek o wysokich umiejętnościach 😉 Nie wykluczam jednak tego, że w końcu skorzystam z usług jednej z takich firm, ale to też nigdy nie wiesz na kogo trafisz i co Ci będą chcieli wcisnąć. Dlatego zgłaszam się tutaj aby poszerzyć swą wiedzę aby ewentualnie wiedzieć na co zwracać uwagę 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności