Skocz do zawartości

Rozbicie i połączenie powierzchni


luki174

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

obecnie w ramach wakacji postanowiłem poszerzyć swoje kompetencje o naukę wizualizacji korytarzy drogowych (jestem studentem Budownictwa) i jako że mam dostęp do Autodesk 3dsMax postanowiłem się w nim nieco "pobawić". Zamodelowałem korytarz w programie Civil (2018) i wrzuciłem go do 3dsMaxa (2018). Jednak tutaj natrafiłem na 2 problemy.

Po pierwsze korytarz (a więc droga+pobocze+rowy) jest jako jedna powierzchnia. I tutaj od razu pytanie: czy jest możliwość w 3dsMaxie rozbicia powierzchni tak, aby otrzymać osobno: jezdnie, rowy i pobocze?
  image.png.051512e0bd9c994c96af2273a4e024bb.png

A drugi problem jest taki, że widoczne są nieciągłości powierzchni korytarza. Czy można więc w jakiś sposób połączyć ze sobą sąsiadujące punkty/krawędzie tak aby były scalone i tworzyły 1 powierzchnie?

image.png.168fdcad975cb4a6d2c2f6253174d44b.png

Z góry dzięki za poświęcony czas i pomoc.

Pozdrawiam

Łukasz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozdzielenia to możesz użyć edit poly tak jak na filmiku poniżej:

z tego co widzę te elementy to są osobne loopy więc możesz zaznaczyć 1 face potem shift + lmb i kolejny obok tak żeby ci zaznaczyło całą ścieżkę i wtedy detach jak na filmiku.
Jeśli chodzi o łączenie to bardzo prosto, wybierasz sobie edycje krawędzi zamiast ścianek, wybierasz 2 krawędzie i bridge, jak poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=_17KTq1i7GU

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, działa!

A Masz może jakąś sprawdzoną stronę/kanał gdzie są tłumaczone podstawowe (na początek) narzędzia w 3dsMaxie, tak aby można było w nim zacząć się posługiwać w miarę sprawnie?

Pozdrawiam

Łukasz

Edytowane przez luki174
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za link.

Jeśli mogę, to zadam Ci jeszcze jedno pytanie. Mianowicie co jeśli np. mam nałożone 2 powierzchnie: korytarz oraz teren (na dole) i te powierzchnie na siebie nachodzą? Czy jest opcja "różnicy" tych 2 powierzchni, aby od terenu odjęty został korytarz i tym samym nie  w drodze nie było siatki(jej elementów) w drodze? Próbowałem to zrobić przy pomocy opcji "polygon" jednak usuwany jest wówczas cały element siatki i powstaje "czarna dziura":

image.thumb.png.b1c3deab8a2101aee801d816482a1bed.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nieco zdeformuje się powierzchnia, ale myślę, że opcja jak najbardziej dobra 😄 Dzięki po raz 3.

Teraz tak sobie pomyślałem, że w sumie z Civila mogę eksportować linie (krawędzie jezdni, terenu itd.) i w sumie nie wiem czy by szybciej wówczas nie poszło (jeśli jest możliwość tworzenia powierzchni między liniami) stworzenie modelu korytarza w 3dsie, co o tym sądzisz? Jest taka opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności