Skocz do zawartości

Dlaczego Linux Mint jest tak chujowy w porównaniu z Ubuntu?


EthicallyChallenged

Rekomendowane odpowiedzi

Wybaczcie clickbait w tytule wątku. Chciabym zapoznać się z Linuxem i wybrałem Mint jako punkt pierwszego kontaktu. Robię to na osobnej maszynie (laptopie) żeby na spokojnie to sobie ogarniać. Niestety sprawa się rypła już przy instalce. Przy bootowaniu z pendrive'a dzieje się coś takiego:

image.thumb.png.a68983e05bb6f8309e0c237fbb1ff54c.png

Jestem w stanie uruchomić instalkę w compatibility mode i zainstalować system, ale potem już nie da rady go uruchomić.

Z mojego szukania na necie wynika, że problem tkwi w karcie graficznej (Nvidia RTX 2060). Da się w ogóle to zrobić z tą kartą? Guru na youtubie mówi że lepiej mieć kartę AMD bo z taką jest łatwiej, ale nie uśmiecha mi się wymieniać laptopa jeśli jest jakaś droga z tego bagna.

Zainstalowałem potem Ubuntu żeby porównać, i w tym przypadku wszystko działa, system się normalnie instaluje i odpala, ale wolałbym Mint. 

Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek sugestie, rady, wskazówki, cokolwiek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jest kilka kwestii. Spróbuj do nagrania obrazu na pena tego softu https://www.balena.io/etcher/ . Jak już bootujesz to jako UEFI, nie jako zwykł pen. Jak nie pomoże i będzie ten sam błąd miał noveau, tzn. że sterownik graficzny Ci się sypie. Karty Nvidia działają bardzo dobrze na linuxie, tyle tylko, że oryginalne sterowniki nvidia nie są zazwyczaj domyślnie instalowane z distro. Na Suse Tumbleweed, też nie są, ale system po instalacji startuje bez problemu. Jedną z pierwszych rzeczy jaką robię po postawieniu systemu to właśnie instalacja sterów Nvidia. Możesz spróbować odpalić system z dodatkowym wpisem w systemie rozruchowym (na suse jest grub2) w postaci --nomodeset. Tu jest jakiś poradnik do minta https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/boot_options.html

Pomyśl o Suse (używam wersji tumbleweed - ciągłe wsparcie aktualizacji), korzystam z niego do potrzeb 3D kilkanaście lat, może Ci przypadnie do gustu, bardzo dojrzały i stabilny system, wolę środowisko KDE niż Gnome. Przechodziłem różne dystrybucje, ale jednak Suse jest nr 1. Red hat jest fajny do większych firm, VFX, ale swoje kosztuje. CentOS się skończył. Tyle wstępu 🙂

Edytowane przez alex3d
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, tak, problem jest właśnie w sterowniku. Doszedłem do tego jak go zmienić na ten od nvidii, ale z poziomu pendrivea, potem trzeba zrestartować i z dysku już się nie bootuje bo stery wracają do tych starych. Można to podobno zmienić z Grub zmieniając ustawienia i w ten sposób dokopać się do tych sterowników od nvidii. Może spróbuję w przyszłości jak już się dowiem co to jest ten Grub.

Problem rozwiązałem prowizorycznie-olałem Mint i zainstalowałem Pop!os i działa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności