Jump to content

alex3d

Members
 • Content Count

  429
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

alex3d last won the day on December 20 2018

alex3d had the most liked content!

Community Reputation

348 Excellent

About alex3d

 • Rank
  Member

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Houdini jest niedościgniony, o wiele bardziej rozbudowany pod tym względem, ale w blenderze można robić sporo rzeczy proceduralnie (a z czasem będzie można jeszcze więcej, nody itd.) tylko mało osób korzysta z blendera w ten sposób i nie jest to zbyt popularne https://blendersushi.blogspot.com/ Dwa addony: fizycznie poprawna atmosfera, ciekawa alternatywa do HDRI i trochę VFX
 2. @Maciek Jutrzenka Nvidia zrobiła mocne wejście. Z ogólnym budżetem ponad 80 klocków euro miesięcznie Ton może coś fajnego zdziałać. Na wykresie https://fund.blender.org widać proporcje między grantami od firm a indywidualnymi darczyńcami. Robi się coraz ciekawiej.
 3. @Destroyer flipfluids ma potencjał. Miał być jakiś eksperymentalny update addona, ale coś się temat przesuwa w czasie. Force fields bardzo dużo wniosą do tej wtyczki, natomiast najbardziej czekam na możliwość blendowania flipa z ocean modifierem. Z kolei Mantaflow powinna trafić do B2.82, ale w sumie to nie wiem czy można się po niej czegoś spodziewać szczególnego - jest integrowana z blenderem przez Pythona, a nie przez C++, co nie wróży jakiejś wydajności/prędkości szczególnej. Z całym szacunkiem dla takich osób jak Nils Thuerey i Sebastián Barschkis, ale Mantaflow wydaje się być jakimś przestarzałym projektem.
 4. Podsumowanie Google Summer of Code 2019 https://code.blender.org/2019/09/google-summer-of-code-2019/ Siedem projektów, które wskoczą do Blendera 2.81/2.82 lub trochę później. Outliner Improvements Improve Cycles/EEVEE for Procedural Content Creation Core Support of Virtual Reality Headsets through OpenXR Bevel Custom Profiles Intel Embree BVH for GPU Cloth Simulator Improvement Continued Development on LANPR Engine Pogawędka dwójki grafików z Tangent Animation o łączeniu Blendera z Substance: Niedługo w addonie Flip Fluids pojawi się obsługa force fields (chociaż bardziej czekam na integrację z ocean modifier, wcześniej zrobią miksowanie fluidów, minie pewnie kilka miesięcy jeszcze)
 5. @Maciek Jutrzenka, późno? To jest świeży temat sprzed paru dni (zmiany w kodzie zaczęły pojawiać się od 4 września). Jedni wolą Dolphina inni Nautilusa, nie dogodzisz wszystkim, natomiast są takie fundamentalne kwestie jak ergonomia, których się nie przeskoczy. Jeśli nowa przeglądarka ma ładnie (minimalistycznie) wyglądać to spoko, ale jak ulepszeniem ma być to, że trzeba klikać parę razy po całym ekranie, zamiast wcisnąć jedną ikonę to dla mnie jest to lipa i nieprzemyślane rozwiązanie. Poza tym, Blender ma pilniejsze potrzeby niż redesign przeglądarki plików. Jakby ktoś chciał dodać jakieś uwagi to tu jest najodpowiedniejsze miejsce: https://developer.blender.org/T69652 (File Browser GUI: Planned Changes for 2.81)
 6. @Maciek Jutrzenka nie jest to wcale klarowne. Ta nowa przeglądarka przypomina mi taką, jakby była wyciągnięta z jakiegoś prostego file managera na distro linuxa, który jest zaprojektowany dla "debili", którzy tylko mają umieć klikać na strzałki w lewo, prawo i do góry i trzeba im zostawić nie więcej niż 3 opcje do wyboru. Taki minimalizm może być na smartfonie, a nie w programie do 3D. @Maciek Jutrzenka chcesz używać blendera na telefonie :)? Podobna sytuacja jest w głównych ustawieniach, gdzie jest małe menu z trzech kresek - czyżby w erze 4K brakowało miejsca na przycisk zapisz ustawienia? Wątpię, żeby te zmiany weszły w takiej postaci. Przy ikonach masz jeden klik i już. Trzeba będzie dorzucić swoje trzy grosze tu https://devtalk.blender.org/t/lets-talk-a-bit-about-the-new-file-browser-2-81/9489 i tu https://developer.blender.org/rBee8f69c96cba62b083fb089432cddd0bce5d08e1
 7. Ikon do filtrowania w file broswer. Włącz sobie 2.8 i porównaj ze zrzutem, który podlinkowałem. Wygląda biednie, Ikony były szybsze w obsłudze. Chyba, że będzie to konfigurowalne, ale nie widzę, żeby było.
 8. Całe mnóstwo zmian w tym tygodniu. Musiałbym przeklnąć, ale jeśli nie da się tych ikon przywrócić/ustawić to spartolili przeglądarkę plików (oczywiście jest to build 2.81 i wszystko się może zmienić). Sporo innych zmian na plus. https://devtalk.blender.org/t/9-september-2019/9398
 9. @Traitor jak napiszesz w następnym poście @Maciek Jutrzenka, zamiast blenderowcy to dla mnie jest ok 🙂 Możecie sobie toczyć boje do znudzenia.
 10. @Traitor, nie wzbudza to we mnie emocji, ale w kwestii prawdy to jest w tym hipokryzja, z jeden strony narzekasz na poziom forum, a z drugiej sam się zachowujesz podobnie. Uważam się za blenderowca, choć nie jest to jedyny soft, którego używam/używałem. Blenderowcy to znacznie szersza grupa niż tę parę osób, które wdają się w takie głupie dyskusje na max3d.pl blender vs max vs maya itd. Kieruj swoje pretensje (nawet jak słuszne) bardziej personalnie. Przed Blenderem jeszcze daleka droga, także nie trzeba się stresować, że jest lepszy od maxa itd. @gryzon słusznie prawisz. Brakuje konkurencji. Takie projekty jak XSI, Lightwave, Naiad Arnold...albo zostały wchłoniete przez monopol albo nie były w stanie z nim dalej konkurować i odpadły na jakimś etapie rozwoju. To już w XIX wieku było lepsze prawo antymonopolowe niż dzisiaj. Jest ktoś kogo można jeszcze podkupić? Byłoby więcej nowości, chociaż przez moment.
 11. Zaktualizowany do B 2.8 addon optiloops https://github.com/vilemduha/optiloops W jakimś eksperymentalnym buildzie z graphicall używałem voxel remeshera jako modyfikatora (nawet z włączonym dyntopo 🙂), w zwykłych buildach 2.81 jeszcze tego nie widzę - jest tylko statyczna opcja remesh. Co do workflow to wbrew temu co pisze Pablo nie byłbym taki w 100% pewny, że Dyntopo ma iść do kosza zupełnie. Edit: ok sprawdziłem, w masterze 2.81 nie ma jeszcze voxel remeshera jako modyfikatora. Voxel remesher jako modyfikator (live remesh) nie będzie działał z dyntopo.
 12. @makak wygląda fajnie, póki co Eevee robi mi za podgląd Cyclesa, ale ma speeda. Jednak jakieś pęknięcie nastąpiło. Czas na Japończyków. Khara Studio/Project Studio Q (Evangelion itd.) przestawia się na blendzia. W takich klimatach japońskich na styku 2D/3D grease pencil przyspieszy im robotę. https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=en&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=en&u=https://japanese.engadget.com/2019/08/14/blender-khara/%3Fguccounter%3D1 14
 13. Ostatnio szwendałem się po jakichś muzeach/galeriach - ciężko byłoby coś takiego pyknąć w marmurze 🙂 Mega robota, czuć trwogę, tkaniny też miodzio. Jakby była taka postać w "Warlords 3" to by miała Fear + 10 🙂 Jeśli chodzi o krytyczne oko to w Hapunie zastanawia mnie trochę kształt, układ, mało zróżnicowana skala piór - może to kwestia kąta ujęcia, ale mają jakąś powtarzalność i trochę odstają od reszty stylistyki - takie mało po przejściach. - wytłumacz się jakoś z tego 🙂
 14. @mandragora robi się ciekawie - w parę tygodni blender zyska tyle narzędzi w sculptcie co przez ostatnich parę lat. Addon do fotogrametrii: Ktoś używał już armorpaint ? Chyba się skuszę i ściągnę sprawdzić jak/czy to działa. https://armorpaint.org/download.html Taki lepszy bridge dla krzywych:
 15. @makak są trzy opcje albo chcesz uporządkować siatkę w ładne trójkąty/quady w ramach tych vertexów/edge-ów, które masz teraz albo inaczej poprowadzić topologię (np. knife, fajną opcją jest też w blenderze vertex connect https://docs.blender.org/manual/en/latest/modeling/meshes/editing/subdividing/vertex_connect.html) albo zrobić N-gony. Spróbuj z Fill Beauty, tzn. w 2.8 to się nazywa Beauty faces i sprawdź czy nie masz zdublowanych vertexów. Osobna kwestia to triangles to quads. Jeśli chodzi o N-gony to nie mam blendera teraz pod ręką, ale tryb edycji (vertex, edge, face), w którym jesteś przy robieniu N-gonów też może mieć czasem wpływ na sposób ich tworzenia - gdybyś był w trybie face to nie powinno Ci wypełniać dziur po takim zwykłym "F" ( chyba, że masz podwójne vertexy) - ewentualnie zamiast jednego podejścia można to zrobić w kilku krokach. Z tego co widać siatka jest płaska, wiec zrobienie z tego N-gonów nie powinno być grzechem 😁 https://docs.blender.org/manual/en/latest/modeling/meshes/editing/faces.html Na marginesie blenderowy Bmesh nie ma obsługi dziur w N-gonie jako takim (na poziomie face), tak jak np. jest w Sketchupie. W blenderze musisz mieć połączenie krawędziami z dziurą, tak jak na Twoim zrzucie. Blender dość długo nie miał N-gonów, więc niektóre narzędzia i techniki starych blenderowców są czasem takim podejściem nie n-gonowym 🙂
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy