Jump to content

Spline'y na polygonie


MagnuM
 Share

Recommended Posts

Witam.

 

1. Robię obudowę do komputera tak jak jest to w jednym z tutoriali na stronie max3d.pl. Nie chciałbym iść tak dokońca na łatwzinę i chciałbym trochę uszczegółowić moją scenę własnymi umiejętnościami, aby się jeszcze czegoś nauczyć.

Potrzebuję z boku obudowy zrobić dziurki na "wywietrznik" (kieruje się wyglądem mojej obudowy). No więc wymyśliłem, że narysuje spline'a w miejscu w którym potrzebuje dziurkę, wyextruduję ją do środka i będzie po problemie. Jednak tak się nie dało, spline tworzy osobno co jest w sumie całkiem logiczne. Chciałbym się dowiedzieć jak połączyć splina do tego polygona (tam jak na załączniku drugim), żeby można go było później wyextrudować pięknie, lub poprostu narysować spline'a na polygonie.

 

2. Drugi problem to taki, że jak już zrobie tą dziurkę, to będę ją potrzebował skopiować, a wiem że opcja kopiowania z shiftem nie wychodzi mi tak jak nalezy, bo robi się kolejny box. Mam nadzieje, że nie muszę każdej dziurki robić od nowa (ręcznie).

 

Pozdrawiam ;]

Link to comment
Share on other sites

1. Compound Objects -> Shape Merge.

2. Zlacz wszystkie splajny-dziurki (attach) w jeden splajn i dopiero Shape Merge.

 

Oki, wsyztsko fajnie, po kilku próbach się udało ;] Trzeba było zrobić jakiegoś spline'a. Zaznaczyć teraz obiekt na którym ma być ten spline jakby dorobiony. Teraz Compound Objects -> ShapeMerge, wcisnąć pick operand i zaznaczyć spline'a. Teraz najważniejsze, zmienić na dole w opcjach tego ShapeMerge z none na Edge. teraz powinno pięknie dodać do obiektu(a właściwie to po jego drugiej stronie takiego spline'a jakiego wcześniej zrobiliśmy. Spline-a można już wyrzucić.

 

Co do punktu drugiego to trochę Cię nie skumałem. Wystarczy jednak zaznaczyć te vertexy które chce się przenieść, wcisnąć shift i przesunąć je, a wsyztsko będzie pięknie tak jak powinno. Czyli jednak kopiowanie z shiftem chodzi dobrze. Oczywiście podczas dakiego kopiowania pokazuje nam się okno do wyboru, czy ma być stworzony nowy obiekt czy dodane do aktualnego elementu, my wybieramy aby dodać do obecnego elementu i jest wszytsko oki ;]

 

P.S. to było dla potomnych ;]

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy