Skocz do zawartości

AMD czy Intel ?


mote

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie !

 

Założyłem ten temat ponieważ nie mogę sobie odpowiedzieć na jedno dosyć łatwe pytanie (tak się tylko wydaje). A pytanie brzmi tak: „Opteron czy Xeon ,które są wydajniejsze ? ”. Chciałbym stworzyć swoją wydają stacje roboczą kompletował ją bym po kolei i dosyć wolno ,bo choruje ostatnio na „pusty portfel”. Na pewno odezwo się zwolennicy AMD jak i INTEL i będą się kłócił o swoje… Ale nie o to chodzi w tej dyskusji… chciałbym wytypować tego najlepszego… I prosiłbym o wasz faworyt i jakąś krótkie uzasadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

nie ma lepszego. kup to, co lubisz bardziej. jest za duzo czynnikow, zeby mowic, ze xeon lepszy od opterona i vice versa. zalezy od programu, ktorego uzywasz, zalezy od konkretnej sceny i jej ustawien, zalezy czy renderujesz stilla czy animacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy polecam P4 - mówimy o pracy w Windowsie...

jeżeli ktoś posiada Opteron'a i pracuje np. na Solarisie... to co innego :)

 

Do windows'a - INTEL

DO systemów 64 bitowych - AMD - co prawda przegrywa wydajnością z ITANIUM,ale przebija go tak ceną że można przeboleć minimalne straty...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy polecam P4 - mówimy o pracy w Windowsie...

jeżeli ktoś posiada Opteron'a i pracuje np. na Solarisie... to co innego :)

 

Do windows'a - INTEL

DO systemów 64 bitowych - AMD - co prawda przegrywa wydajnością z ITANIUM,ale przebija go tak ceną że można przeboleć minimalne straty...:)

 

 

tia, a swistak siedzi i costam costam, nie pamietam..

 

nie nadazam za twoim tokiem myslenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Itanium to przecież mikroprocesor (nie jestem pewien) i cena pewnie komos...

I dlaczego intel dla windows ? bo tego to ja nie rozumiem...

i jak mozesz porównywać AMD do Itanium jak AMD ma całą game procesorów a Itanium to jeden z produktów Intel`a ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Itanium 2 to 64 bitowy procesor - służący do profesjonalnej pracy...(np. serwery)...

 

Dlaczego Intel do Windows'a? - Ponieważ technologia HT którą posiada P4 Presccot (a co P4 posiadal od zawsze ale bylo blokowane:), pozwala mu na szybszą prace - staje się wielowątkowy - czyli w skrócie zaczyna pracować jak maszyna która posiada 2x procesory (widoczne w renderigu)

 

AMD jak narazie nie pozwala na taką prace... by uzyskać taki efekt potrzeba dwóch procesorów, a co do A64 to jak narazie nie ma ani Oprogramowania ani Gotowego Systemu (wpełni, nie licze wersji BETA)... więc nie możemy mówić o zastosowaniu 64 bitach.

 

Inaczej sprawa ma się w Systemach 64 biotwych gdzie A64 jest obsługiwany - np. Solaris (od wersji 9) - gdzie wygrywa on bitwe z P4... To samo robi Opteron...

 

Biorąc pod uwage testy wydajnościowe... Intel wygrywa w Środowisku Windows...

 

Sorki nie chcialem napisać że przyrównuje AMD do Itanium- tylko że Opteron'a do Itanium :P

 

Tak więc na dzień dzisiejszy Polecam Intel'a - chyba że ktoś korzysta z innego systemu operacyjnego niż Windows - to polecam AMD...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli w skrócie zaczyna pracować jak maszyna która posiada 2x procesory (widoczne w renderigu)

 

eechh, w mega-giga-tera-skrocie. skrot tak wielki, ze nieprawdziwy. to, ze winda czy jakis soft pokazuje dwa cpu, ani troche nie znaczy, ze ht=2cpu... ht to zupelnie inna bajka, radze o tym troche poczytac na pierwszym lepszym serwisie o sprzecie.

 

co do tego, ze intel wygrywa w windowsie to jakies brednie zupelne. co to znaczy, ze wygrywa w windowsie? mowisz jakby winda to byl jakis benchmark. ile roznych windowsowskich programow czy gier tyle roznych wynikow. raz ten lepszy raz temten (chociaz daje sie zauwazyc pewna prawidlowosc, ze (w wielkim uproszczeniu) p4 jest ciut lepszy w wielu progsach, gdzie licza sie mhz'e typu kodowanie, renderowanie, a athlony troche lepsze w grach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dirty... Wiem co to Wielowatkowość ... - wielowątkowść dają conajmniej 2 procesory...:) więc można traktować HT jako prace dwóch procesorów... / żeby zobrazować działanie HT:) (mówie o środowisku Windows, oraz CPU AMD oraz INTEL, nie biorę pod uwage żadnych SPARC'ów,MIPS'ów,ALPHA itd.)

 

Co do gier? hmmm... a kogo obchodzą gry? :) - żart...

to zależy gdzie... - Są gry w których wygrywa Intel a są gry gdzie przoduje AMD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem AMD stawia na architekture 64bit niż na Ghz...

Za to Intel na odwrót...

Ja tam już w gry chyba 2 lata nie gram...

Bardziej zalerzy mi na wydajności w grafice... niż na grach :P

I piszesz co najmniej 2 procesory jak ja to przeczytałem to myślałem ,że moc (GHz) zwiększają się dwa razy... A to jest g.wn* prawda...

 

"Czy wiesz, że komputer PC oparty na procesorze Intel® Pentium® 4 z technologią HT może obsługiwać więcej zadań w tym samym czasie? W rzeczywistości technologia Hyper-Threading (lub krótko technologia HT) zapewnia wzrost wydajności oprogramowania do 25%, umożliwiając wykonywanie wielu zadań jednocześnie i gwarantując wysoką wydajność użytkownikom komputerów w domu i w firmie.¹

 

Wyjątkowa radości w domu

Aby mieć więcej czasu na zabawę kosztem zmniejszenia czasu marnowanego na bezproduktywne czekanie, wybierz komputer PC z procesorem Intel® Pentium® 4 obsługującym technologię HT. Przekonaj się, jak technologia Hyper-Threading może wzbogacić Twoje możliwości korzystania z muzyki, wideo lub grania w gry.

 

Wyjątkowa efektywność pracy w firmie

Dzisiaj koniecznością w biznesie jest wykonywanie więcej pracy w krótszym czasie. Ty też możesz to osiągnąć. Dowiedz się więcej, jak technologia Hyper-Threading pomoże Ci bezproblemowo uruchomić jednocześnie aplikacje IT i biznesowe.

 

Aby uzyskać informacje o produkcie

Skorzystaj z danych o produkcie i charakterystyki procesora Intel® Pentium® 4 obsługującego technologię Hyper-Threading.²

 

Technologia HT zwiększa zdolność komputera PC do uruchamiania jednocześnie wielu aplikacji – takich jak granie w gry podczas jednoczesnej konwersji plików z Twoją ulubioną muzyką lub otwieranie ogromnej prezentacji podczas jednoczesnego skanowania w tle wirusów. Nie musisz czekać, aż jedno zadanie się skończy przed rozpoczęciem następnego – Twój komputer jest sprawniejszy, zwiększając przy tym Twoje możliwości.

"

Info z http://www.intel.com/pl/products/ht/hyperthreading.htm

 

Więc enzo nie mówilbym na twoim mniejscu ,że to 2 in 1 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img.gamespot.com/gamespot/images/2005/hardware/previews/amddualcore/amd_screen002.jpg

 

A tutaj taka mała tabela z odpowiednikami AMD i Intel`a...

 

Nie ma tam Opteron`a i Xeon`a myśle ,że są to z takiej samej półki procki.

Ale AMD nie ma chyba żadnej pozycji na ,której mógłby powalczyć z Intelowym Itanium...

 

Edit:

 

Ale nie sumie to AMD Athlon™ MP to chyba konkurencja Itanium ale nie jestem tego pewien...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej niewiele osob z tego forum mialo do czynienia z maszynami wieloprocesorowymi wiec wszystkie wypowiedzi mozesz traktowac jako plotki, mity i legedy :]

przyjzyj sie najlepiej cenom. xeony sa stosunkowo tanie w porownaniu z opertonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy Opteron z serii 100,200 i 800 cenę są do 8 tyś. złotych (http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=16105) (850) a Np. taki Xeon MP (http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=14601) 16tyś. ale tu już płacimy za L3 procesora ciekaw jestem ile kosztuje Itanium 2 z 24MB (znalazłem gdzieś w necie takie dane)... I teraz nasuwa się pytanie jaką pamięć ram dla Xeon DDR2 dla Opteron DDR1, nowa pamięć DDR2 jest szybsza od 1 ,a stacje dla Opteron nie obsługuje 2, więc komputer może trochę stracić na wydajności. Znów jest jeden problem ilość DIMM na płycie… czym więcej tym lepiej ale czy do końca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Athlon MP jest konkurencją dla Xeon'ów - tych starszych...

 

Opteron to konkurencja dla ITANIUM... a tak serio to jeżeli chodzi o Maszyny wielo procesorowe... to ani Intel ani AMD nie mają szans do MIPSÓW :)

 

Xeon'y nie są tanie (chyba że mówimy o ofertach z Allegro, Ebay itd.) - jeżeli chodzi o ceny nowych to wygrywa AMD , jego Opteron w seri 100 kosztuje do około 1600 zł (konfig. pod jeden procesor) w konfigach wieloprocesorowych - cena rośnie ale nie przekracza ceny Xeon'a :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że pisze cie o HT - od prawie roku jestem posiadaczem p4 3.2 HT. wydałem na niego i płyte wtedy 2600 zł.

wystarczyło dołożyć kilka baniek i miałbym 64 - niestety tak sie nie stało

przede wszystkim trzeba pamiętać że HT działa tylko wtedy jesli program to potrafi wykorzystać. np w maksie rendery ładnie obsługują HT lecz sam max już nie. wiele razy zawiodłem się na HT-ku

 

dla przykładu - zrobiłem sobie test na pluginie grow - i przy wynikach zbaraniałem - zapuszczając preview athlon 2700 był szybszy od p4 HT 3.2 o jakieś 30 % do 40 % szybszy

żeby nikt nie uwierzył w te bzdury ze 3.2 HT = 2 x 3.2

 

w każdym razie - jak bym znalazł kupca na płyte i procek sprzedaje dzisiaj i zamieniam na athlona 64

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niechciało mi sie czytać całego postu ale ja radził bym zaczekać na nowe procesory wielordzeniowe, będą szybsze a amd opteron i intel xeon potanieją, na onecie i w gazecie czytałem że jest jakaś nowa firma niepamiętam jaka i oni już zaczeli produkować te wielordzeniowe procesory, najwolniejszy z nich jest taktowany z prędkością 4GHz, amd i intel też zamieżają wypuścić takie procki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IBM już dawno zapowiadało takie procki - i już kilka puściło - nie wiem czy do sprzedaży detalicznej....

 

MIPS - to są procesory, wykorzystywane w stacjach SGI...

 

Co do HT - to jest różnie... ale ja testowałem i jestem za... - miałem obok siebie P4 3.2 E oraz AMD 64 3200+ (cena podobna - wkażdym razie wtedy) a wyniki różne, ale ogółem na korzyść Intel'a...

 

a ta wogóle to jestem posiadaczem AMD - żeby nikt mi nie zarzucał że może jestem jakimś fanem intel'a :) - poprostu po testach przejżałem na oczy...- że jednak AMD odbiega od intel'a...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opteron jest troszke droższy (300 zł) - ale nadrabia to wydajnością :) - chyba każdy kto może wydać na CPU 3100 zł nie będzie miał problemów żeby dopłacić jeszcze 300 zł? hmmm:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jest tak ze amd w czyms lepszy byl, a pozniej intel wydawal cos nowszego, cos (pozornie :) ) lepszego od amd, pozniej znowu amd cos lepszego od intela itd. kolo się zamyka :). Imho AMD: tani, wydajny, wspolgra ze wszystkim, czego moze wymagac przecietny uzytkownik pc. A poza tym amd jako pierwszy wrzucil do procka 64 bity ;).

Ale to tylko moja skromniutenka opinia, ja mam athlonika i jest git... a wybor nalezy do Ciebie :)

 

Pozdrawiam.

Mw4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym amd jako pierwszy wrzucil do procka 64 bity ;).

 

hmmm jesteś pewny?hehe - bo pierwsze procesory 64 bitowe dla ludzi byly juz dostepne w 1996 roku w stacjach SGi(Octane,O2,Indy...) SUN(SPARC) oraz ALPHA... - a jeżeli chodzi o firmy "zwyczajne" to był to jednak INTEL - ze swoim Itanium II :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności