Jump to content

Model 3D – Prawo autorskie - Podatki


ARRM

Recommended Posts

Witam

Mam taki mały problem natury prawnej

 

Przykładowa sytuacja: wykonuje model budynku (sam model – nie jest to kompletna scena) na postawie dostarczonej dokumentacji (rzuty, elewacje, przekroje), praca odbywa się w ramach UMOWY O DZIEŁO.

 

Czy taki model można uznać za chroniony w myśl Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.)????

 

Jeśli przyjąć że model 3D jest utworem chronionym prawnie, to w rozliczeniu podatkowym koszta uzyskania będą wynosiły 50% - co przekłada się na znacznie mniejszy podatek. Zakładam że treść umowy uwzględnia również przekazanie na rzecz zleceniodawcy zbywalnych praw autorskich.

 

Przeanalizowałem wspomnianą ustawę i kilka innych przepisów ale nie jestem pewien co do mojej interpretacji, a z Urzędem Skarbowym niema żartów.

 

Proszę o uwagi, sugestie , przykłady rozwiązani podobnych sytuacji, akty prawne.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Główna zagwozdka tkwi w tym czy jest to praca twórcza czy nie- to dość trudne do ustalenia i urzędowi w tego typu przypadkach zwykle nie chce się zagłębiać w detale bo tak naprawdę jest to prawie niemożliwe do ustalenia. Jeśli w umowie jest "wykonanie modelu" to IMHO nie będą się czepiać. Gdybyś go robił z drewna byłoby równie kreatywne. Nie jestem prawnikiem także wszystko powyżej jest na podstawie własnej praktyki i tłumaczeń księgowych. Sam odliczam 50 % jako koszty uzyskania przy tego rodzaju zleceniach i przez wszystkie lata nigdy mi się nie doczepili.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy