Skocz do zawartości

Komputery Apple - przesiadka


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam, rozmyślalem jakiś czas temu nad kupnem komputera apple, niestety wybór padł na zwykłego pcta. Nie wiem w sumie czy tego żałuję bo przez rok nie zestarzał się za bardzo - wystarcza mi do pracy.

Ale ponownie myślę o maku, gdyż w moim domu zawita wkrótce laptop, który prawdopodobnie będzie 15' iBookiem G4 1.42GHz 512/60GB + Graf:Radeon 32MB + Combo.

Jeżeli chodzi o mnie to jestem studentem architektury, który dorabia sobie robiąc grafę, głównie 2d - strony+bannery+prezentacje+lekka poligrafia. Ale również potrzebuję 3ds maxa + autoCAD (archiCAD) do wizualek na uczelnię i wkrótce pewnie zarobkowo.

Obecnie mam Ath 3000+, 2GB RAM, Radeon 9800 pro, 200GB

Pytania do was:

1. Czy taki laptop o jakim wspomniałem wyżej byłby w stanie zapewnić mi środowisko do w miarę wygodnej pracy przy poprawianiu projektów na uczelni, robienia projektów np. w czasie pobytów za granicą itp? Kupno laptopa jest uwarunkowane przez osobę która użyje go do pisania tekstów w domu (historyk) i ew. rozwijania swoich zainteresowan z grafiką 2d ;) :P.

2. Do jakiej konfiguracji PC można porównać takiego lapa i czy warto go kupować ?

3. Czy ktoś używał może PowerMaków G5 i może mi doradzić, czy warto go kupić w przeciągu roku, półtorej i do jakiej konfiguracji pc można je porównać? Za ta kasę można sobie już odpalić niezłego PC Itanium..

4. I wogóle możecie podzielić się refleksjami na temat przesiadki z PC do maka?

 

Dzięki za odpowiedzi.

  • Odpowiedzi 30
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Napisano

ja powiem tylko krotko..

jezeli chcesz sie przesiasc na jabluszko to musisz sie niestety pozegnac z maxem a zajac np. Mayą

co do pracy na macu to powiem tylko tyle ze moj kumpel kupil sobie ibooka i z podobnymi parametrami i jest z niego bardzo zadowolony (wykozystuje go do grafiki, poligrafi, obrobki zdiec etc).

jesli chodzi o fachowa opinie to nie do mnie :)

Napisano

O kurcze.. rzeczywiście na stronie producenta nie widnieje informacja o supporcie 3ds'a na maku. A ja myślałem, że autodesk omija tylko support AutoCAD'a. Dobra.. jeżeli w przyszłości czeka mnie przesiadka z 3ds, co jest poważnym problemem, z którego nie zdawałem sobie sprawy, to może zamiast mayi jakiś softimage albo lightwave? Ktoś używał, może wie?

 

Thorgal: dzięki za info o kumplu ;)

Napisano

Na macka jest MODO 103 ktore jest bardzo podobne do LW nawet lepsze :D tylko narazie nie ma renderku, ale mozesz poczekac do marca wtedy wyjdzie modo 201 i bedzie bardzo stabilny i wydajny na jabluszku :)

Pozdr

Napisano

Moja opinia o makach:

Fajny komp, w ładnej obudowie, dosyć wydajny ale... za tą kase mógłbyś mieć dwa razy bardziej wypasionego PCta z dwa razy taką ilością ramu.

 

Stabilność systemu OS X jest przereklamowana. Wpadłem raz do salonu apple, a tam na stole leżał laptop podłączony do netu (na oko model za ok. 5000 zł) no to odpaliłem przeglądarke (Safari), wpisałem http://www.onet.pl i... wyskoczył komunikat że aplikacja popełniła błąd i musi "sie zamknąć". Nooo sorry, ale jak na kompie za 5k po 2 kliknięciach coś sie wiesza, to raczej nie wygląda mi to na super stabilny system. :P

 

Do tego software - jest go raczej mało w porównaniu do PCta i więcej rzeczy jest płatnych, jedyne co jest dobre, to że z systemem operacyjnym dostajesz troche dodatkowego softu (w sumie za tą cene to nie dziwi)... z drugiej strony ten sam (funkcjonalnie) soft na PCta możesz znaleść w internecie jako freeware/shareware.

 

P.S. laptopy apple mają ekran max 14", chyba że coś źle pamiętam.

Napisano

MassTa: przez 6mcy używałem iMaca, (głównie Photoshop) - w życiu mi się nie zawiesił, do tego system działa jak złoto: kilkanaście aplikacji uruchomionych jednocześnie i najwyżej myszka zaczyna tylko szarpać.

zaś co do salonów apple'a: to przychodzą tam ludzie którzy potrafią zawiesić iPoda więc nie dziw się, że laptopy tak działają.

 

PS: laptopy apple'a maja nawet i 17" ekrany :P

 

PS2: software'u na maczki jest sporo, wystarczy tylko poszperać, zaś same komputery raczej nie są przystosowane do celów domowych więc nie wymagaj, żeby nowy Colin McRae na to wyszedł.

 

Pozdrawiam

 

[bTW]

może autodesk po przejęciu mayjki pomysli i o jabłuszkowych userach i wypuści w końcu Maxa na Maca? kto wie co zrobi w tym roku Jobs... :D

Napisano

MassTa: Rozmawiałem dziś z dwoma grafikami na wydziale: 1. Robi wizualki architektury w jakiejś firmie - jeżeli chodzi o wydajność twierdzi, że PowerMaki przewyższają spoko do grafy PC z dwoma Xeonami, które raczej nie są w cenie 8 tys.. ;) 2. Drugi jest prowadzącym przedmioty z grafiki komputerowej i pokrewnych, uzywa maka od kilkunastu lat. Twierdzi, że procki makoskie mnożysz przez 2 i wtedy masz wydajność, powód - testował maka 1,4 Ghz, który wchłaniał dupą Athlona 2,8. Ponoć z ram jest tak samo, działa 2x szybciej. Piszę cały czas, że te osoby tak twierdzą, bo nie mam własnego doświadczenia, ale wiem, że w jakiś tam sposób są autotytetami w tej dziedzinie.

 

Dziś byłem w sklepie i generalnie iBook nie zrobił na mnie wrażenia, ale za to stojący obok PowerMac mnie wgniótł w glebę. Szeroki monit - właściwość której brakuje w większości monitorów. Super opcja jak chcesz mieć przestrzeń do pracy. Możesz wywalić wszystkie toolsy na bok i nie zasłaniają Ci rpzestrzeni do pracy. Ale to inna sprawa, teraz laptop, PowerMak kiedy idziej ;)

 

Z oprogramowaniem i jego dostępnością nie przesadzałbym, bo jest tego tyleże starczy. Chyba, że ktoś chce pograć w gry;) Jest maja, jest archicad, może max bedzie (już od 5tki są zapowiedzi;) ) będzie vray, rhino.. nie jest źle..

 

Dzięki za infosy.

Napisano

MassTA: nie chodzi o szybkość w wykonywaniu operacji logicznych. chodzi tutaj o wydajność a to jest różnica:

wydajność = moc obliczeniowa + przystosowanie pod to programu + stabilność OS.

 

i jeszcze jedno: wiesz czemu Windows nie jest stabilny? heh. a spróbuj napisac idealnie działający sprzetowo system działający jednakowo stabilnie na tyluset klonach IBMowskich PC-tów?

 

co innego MAC OS: co nowsze wydanie komputera Apple to nowy system operacyjny działający na ściśle wytyczonych podzespołach stanowiących najlepsze rozwiązanie przyspieszające pracę komputerów.

 

BTW: dlaczego macmini i jego procesor 1,25 GHz nie posiadają wentylatora i są zwane jako Silent Machines? bo nie potrzebują się przegrzewac wykonując niepotrzebne operacje nawiązując za każdym razem połącznie karta graf. - mainboard, tak jak to robi PC.

 

Ponadto Apple to niesamowity styl i wspaniałe rozwiązania komunikacyjne.

 

BTW2: Ponad 80% użytkowników iPoda wcześniej czy później kupiło Maca.

 

Jednym słowem Apple rox.

Napisano

nie zapominajmy ze poki co apple sa oparte na architekturze prockow RISC a nie CISC jak zwykle PC co zmienia nieco filozofie ich dzialania i pisania pod nie programow ;p

Napisano

sklep.apple.pl działa bez zarzutu.

 

Oglądałem dziś notebooki pc. IBM, ma ceny z kosmosu, inne za te 4,5 tys mają Pentium M z 1,6-1,8 Ghz i 512 RAM. Może z dwa po około 5 tys miały fajniejsze monitory od maka, bo szerokie piętnastki.

Jednak jeżeli chodzi o notebooki to chyba decydującym czynnikiem są tu - rozmiary i waga, gdzie wygrywa mak, support i bezpieczeństwo danych - mak ma niezły system zabezpieczania głowicy przy upadku.

Inna sprawa to masę trików w stylu wyjmowanie baterii w czasie pracy kompa podłączonego do zasilania, nie sądzę, że w PC jest to możliwe.

Ale martwi mnie to, że matryca maka ma tylko 16 m. kolorów.. To chyba trochę mało.

 

Myślę, że jestem zdecydowany na tego maka - iBook, ale poczekam do momentu aż bedzie można kupić maki z intelem. Powinny spaść ceny.

Napisano
MassTA: nie chodzi o szybkość w wykonywaniu operacji logicznych. chodzi tutaj o wydajność a to jest różnica:

wydajność = moc obliczeniowa + przystosowanie pod to programu + stabilność OS.

Tu sie zgodze.

 

i jeszcze jedno: wiesz czemu Windows nie jest stabilny? heh. a spróbuj napisac idealnie działający sprzetowo system działający jednakowo stabilnie na tyluset klonach IBMowskich PC-tów?

Nie jest stabilny? Ostatni raz Windows XP zawiesił mi sie rok temu, jak procka podkręcałem i sie przekonałem że moja płyta główna kompletnie sie do tego nie nadaje - PCI poszło na 40 Mhz, AGP na 80, a ekran zamarł. :P

Od tego czasu możę pare razy sie tylko IE zawiesiło, ale od kiedy zainstalowałem Firefoxa to też już nie jest problemem. Kwestia softwareu - na maca prawie nie ma wirusów, mało amatorów pisze (wadliwe, kiepsko napisane) programy, użytkownicy raczej nie siedzą kombinując co by tutaj podkręcić w procku

 

co innego MAC OS: co nowsze wydanie komputera Apple to nowy system operacyjny działający na ściśle wytyczonych podzespołach stanowiących najlepsze rozwiązanie przyspieszające pracę komputerów.

To jest zaleta? Procka nie wymienisz, bo system operacyjny będzie miał problemy z jego obsługą. A za nowy system Apple każe kase wyłożyć. :P

 

Windows XP, chodzi na kompach od 486, do najnowszych dwurdzeniowych - to jest zaleta.

 

bo nie potrzebują się przegrzewac wykonując niepotrzebne operacje nawiązując za każdym razem połącznie karta graf. - mainboard, tak jak to robi PC.

??? Karta graficzna nic nie wysyła, tymbardziej do płyty głównej. Nawet jeśli coś tam wysyła, to raczej to jest śmiesznie małe i nie wymaga dużo mocy obliczeniowej do obsługi.

 

To że imac mini sie nie przegrzewa jest raczej związane z kiepską kartą graficzną, i oszczędnym procesorem. Jakbyś do PCta wpakował Pentium M + chłodzenie na heatpipe to też by można było to pasywnie chłodzić. Ceną takie rozwiązanie zrównałoby sie z Maciem albo byłoby droższe, bo Pentium M jest do laptopów i przez to cene też ma "laptopową".

 

Ponadto Apple to niesamowity styl i wspaniałe rozwiązania komunikacyjne.

Tu sie zgodze - obudowy mają ładne. :)

 

nie zapominajmy ze poki co apple sa oparte na architekturze prockow RISC a nie CISC jak zwykle PC co zmienia nieco filozofie ich dzialania i pisania pod nie programow ;p

Za dużo filmów oglądasz i strony Apple.com czytasz :P Ostatnim procesorem CISC (i to też nie do końca CISC) był Pentium 1. Od tej pory wszystkie proce na rynku są w architekturze RISC.

 

mak ma niezły system zabezpieczania głowicy przy upadku.

IBMy też to mają. Pare innych firm w niektórych modelach też już wprowadza to rozwiązanie.

 

Ale martwi mnie to, że matryca maka ma tylko 16 m. kolorów.. To chyba trochę mało.

Człowiek (w idealnych warunkach oświetleniowych) rozróżnia 10 milionów barw i odcieni. Inna sprawa, że to 16m to może być bełkot marketingowy, a laptop możę wyświetlać 200000 kolorów a reszte interpolować.

 

 

Co mnie rozwaliło w sklep.apple.pl (dzisiaj działa :P ), to

iMac (Intel)

od 819,67 PLN netto

Myśle sobie wow, pewnie te nowe Maci na jakiś używanych Celeronach będą :P Wchodze i...

Zaliczka na promocyjny iMac 20" 2 GHz Intel Core Duo 512/250GB/SD/AP/BT - PROMOCJA "PIERWSI W POLSCE"

 

Wpłać 1000 zł zaliczki, a nie tylko będziesz jednym z pierwszych użytkowników iMaca z Intelem w Polsce, ale zaoszczędzisz jeszcze ok. 400 złotych! Dopłacasz przy odbiorze tylko 5999 zł brutto! Kliknij w link poniżej po więcej informacji.

Akcja jak w telezakupach "Mango" - "wpłać 1000 złotych, a potem pozwolimy ci dopłacić 6000zł, ale nawet sami nie wiemy kiedy to będzie". :P

 

Żeby wszystko było jasne: do Maców nic nie mam, ale hasła promocyjne jakie tam ludziom wciskają, to jest przegięcie i żerowanie na niewiedzy zwykłych użytkowników.

 

P.S. Sorry za kolosalny post. :P

Napisano
Nie jest stabilny? Ostatni raz Windows XP zawiesił mi sie rok temu, jak procka podkręcałem i sie

 

przekonałem że moja płyta główna kompletnie sie do tego nie nadaje - PCI poszło na 40 Mhz, AGP na 80, a

 

ekran zamarł. :P

Od tego czasu możę pare razy sie tylko IE zawiesiło, ale od kiedy zainstalowałem Firefoxa to też już nie

 

jest problemem. Kwestia softwareu - na maca prawie nie ma wirusów, mało amatorów pisze (wadliwe, kiepsko

 

napisane) programy, użytkownicy raczej nie siedzą kombinując co by tutaj podkręcić w procku

 

heh. i własnie dlatego Mac przewyższa PCty. IE? Firefox? Maca nie używa się jako zabawki do grania,

 

pisania, surfowania, pornooglądania etc. jest to bardzo wydajna maszyna przeznaczona głównie do poligrafii

 

i grafiki.

owszem WinXP jest stabilniejszy niż win98, lecz pamiętaj,że w czasach kiedy bluescreen na win98 robił się

 

srednio raz na tydzień, Macos potrafił pracowac bez zawieszenia nawet i rok.

inna kwestia jest to, że win zawiesza się, nawet podczas ładowania winampa, zas Apple zawiesił mi się podczas

 

otwierania TIFFa 15000x10000 px.

 

 

To jest zaleta? Procka nie wymienisz, bo system operacyjny będzie miał problemy z jego obsługą. A

 

za nowy system Apple każe kase wyłożyć. :P

 

Windows XP, chodzi na kompach od 486, do najnowszych dwurdzeniowych - to jest zaleta.

 

heh. MacOSX natomiast nie pójdzie na APple Powerbook230, antomiast idelanie dopasuje się do G4.

XP? no cóż: pójdzie i na 486 i na P4, ale wydajnośc będzie pośrednia. uniwersalność kosztem wydajności?

 

??? Karta graficzna nic nie wysyła, tymbardziej do płyty głównej. Nawet jeśli coś tam wysyła, to raczej to jest śmiesznie małe i nie wymaga dużo mocy obliczeniowej do obsługi.

 

To że imac mini sie nie przegrzewa jest raczej związane z kiepską kartą graficzną, i oszczędnym procesorem. Jakbyś do PCta wpakował Pentium M + chłodzenie na heatpipe to też by można było to pasywnie chłodzić. Ceną takie rozwiązanie zrównałoby sie z Maciem albo byłoby droższe, bo Pentium M jest do laptopów i przez to cene też ma "laptopową".

 

Nie no oczywiście, że nie wsysyła. Mainboard służy tylko jako podstawka do potrzymywania obudowy i procesora, coby nie wisiał w powietrzu.

Komunikacja pomiędzy podzespołami odbywa się za pomocą procesora. tak? a którędy płyną wszelkie bity? powietrzem?

 

a co ma przegrezwanie do kiepskiej karty graficznej?

BTW: laptopy mają wiatraczki i strsznie się grzeją. macmini stoi i nawet nie wiesz czy żyje. nie ma żadnego wentylatorka bo go nie potrzebuje. ma zasilacz zewnętrzny, zaś procesor nie wymaga dodatkowego chłodzenia.

BTW2: Apple podpisał z intelem umowę o wykorzystywaniu ich procesorów w maczku. mają być montowane zarówno w dużych kompach takich jak G5 jak i macmini. wartości herzowe procka? około 3Ghz.

 

Poza tym całość sprowadza się do jedengo:

PCta kupujesz do zabawy i pracy. maca: wybitnie do pracy. na to jest nastawiona jego architektura i po to się tworzy te komputery. a jesli porównujesz wydajność przeglądając Internet na winxp i macosx to powodzenia życzę.

tak samo ogląda sie internet na Pentium (senks Remedy) 200Mhz. tylko strony sa w rozdz. 800x600.

 

Pozdrawiam

Napisano

Jeżeli chodzi o te kolory w monitorze, to podają irytującą informację - że ma miliony kolorów.. i co ja mam przez to rozumieć? że ma 2 miliony czy 200?! Ale masz różnicę widoczną jak odpalisz w 16 i 32 coś i wchodzi to np. a wydrukach. Mówię to porównując np. sajty na monitorze CRT i Płaskim Sony.. W sumie nie wiem czy tu chodzi o gamę barw, ale róznicę widać w gradientach, odcieniach tego samego koloru itp..

Poprawcie mnie proszę, bo jeszcze daleko mi do profesjonalizmu.

 

Jedyna rzecz, która sprawia że sie zastanawiam przy kupnie ibooka jest jego karta graficzna - brak wiekszej rozdzielczości niż 1024X768.. Nawet na zewnętrznym monitorze.

 

No i te kolorki.. ;)

Napisano

jeśli już wkraczamy w sfery róznic pomiedzy CRT a LCD to jest to materiał nopwy wątek. ja wyznaję jedno: żaden standardowy LCD nie zastąpi CRT. kolory zawsze będą inaczej wyśiwetlane, nasycenie barw odbiega od tych wyświetlanych na CRT. owszem możesz sobie kupić NEC'a 22" ze Spiderem czyli kalibratprem barw ale za tą samą cenę będziesz mieć ze dwie CRT 22".

 

co do 1024x768:

http://www.apple.com.pl/powerbook/specs.html

powerbook G4: 17 cali, rozdzielczość 1680 x 1050, szeroki ekran TFT

ibooki mają max 14" przekątnej a na 14" ekranie 1024x768 to typowy optimal.

większe po prostu stają się nieczytelne.

Napisano

inna kwestia jest to, że win zawiesza się, nawet podczas ładowania winampa,

Chyba jakiś mocno zawirusowany...

 

zas Apple zawiesił mi się podczas

 

otwierania TIFFa 15000x10000 px.

To jednak sie potrafi zawiesić? :)

 

uniwersalność kosztem wydajności?

Kwestia gustu - co kto woli.

 

a co ma przegrezwanie do kiepskiej karty graficznej?

Zobacz sobie jak jest chłodzony Radeon 9550 Gigabyte'a, a jak Geforce 7800 GTX - wnioski możesz sam wyciągnąć.

 

Ten Radeon 9200 co w Macu mini jest, to już nawet ciężko znaleść w sklepach na PCta. OK zgadzam sie że wydajność ma wystarczającą, o ile ktoś nie gra na tym w Quake 4, a skoro tej gry nie ma na Maci, to lepszej karty graficznej nie potrzeba.

 

Pozatym karta graficzna jest ta sama a Macach i PCtach, więc logiczne jest że oba komputery obsługują ją w ten sam sposób (Apple pisze tylko własne sterowniki do nich).

 

BTW: laptopy mają wiatraczki i strsznie się grzeją. macmini stoi i nawet nie wiesz czy żyje. nie ma żadnego wentylatorka bo go nie potrzebuje. ma zasilacz zewnętrzny, zaś procesor nie wymaga dodatkowego chłodzenia.

Noo dobra niech ci będzie. :P

Na siłe mógłbym dać linka http://50x15.amd.com/en-us/sol_tech_pic.aspx ale ten komputer ma zopełnie inne zastosowania (komputer dla ubogich), więc nie musisz tego brać za argument.

 

BTW2: Apple podpisał z intelem umowę o wykorzystywaniu ich procesorów w maczku. mają być montowane zarówno w dużych kompach takich jak G5 jak i macmini. wartości herzowe procka? około 3Ghz.

Nie zastanawia cie dlaczego nagle te procesory G5 które niedawno były o 50-100% szybsze od intela stały sie od niego 2 razy wolniejsze? ;)

 

Co do procka, to na stronie Apple nie znalazłem wzmianki o wersji 3Ghz. Procesory oparte na Core Duo/Solo narazie nie są w stanie przekroczyć 2,5Ghz.

Napisano

Co do G5 to się nie wypowiadam bo zawinił tutaj totalnie Apple i IBM który był producentem G5: obie firmy nie dogadywały się już od 2002 czyli od G4. Apple podpisał umowy z IBM który zadeklarował się podwyższyć wydajność g5 od G4.

w rzeczywistości IBMowi nie opłacało się inwestować w kosztowne technologie i wyprodukowali bubelek zwany G5. Apple zas postanowił dłużej nie czekac i wypuścił na rynek to G5. skutek był taki, że często okazywało się, że G4 było bardziej wydajne od G5.

dlatego Apple podpisał umowy z Intelem, dzięki czemu nowy G5 ma być ultra szybkim prockiem.

 

co do powrównyywania zaś karty graficznej zawartej w PC a Apple:

zauważ że Apple choć ma "biedniejszą" kartę, działa równie szybko przy przetwarzaniu obrazu jak PC z szybsza kartą. weźmy porównanie i wsadźmy Radeona 9550 do maca i PCta, odpalmy PSa i załadujmy dokument: TIFF format A2, 300dpi i pięć warstw.

obydwa kompy mają po 512 MB Ramu i procki PowerMac G4 i Intel Pentium HT z takimi samymi GHzami.

poruszajmy myszką w lewo i prawo... teraz wciśnij i narysuj kreskę przez cały dokument, teraz Merge Linked. i tutaj jest widoczna róznica - podczas pracy. nieważne że jest starsza karta graficzna, czy mniej ma Ghz na procku. ważne, że Mac wykona te opracje o wiele szybciej niż PC.

 

[+]

 

SystemPreferences.png

 

screen z ibooka jakiego używał Jobs

Napisano

tweety moim zdaniem oraz zdaniem fizyki to co mówisz o kartach graficznych w Makach (tak wygląda prawidłowa odmiana w języku polskim - dopuszczalne jest też Mac'ach ;P) i PC nie do końca jest prawdą. Test, który zaproponowałeś nie obciąża karty graficznej w kwestii operacji na tym obiekcie. Karta służy tu tylko do zaprezentowania wyniku nie bierze natomiast udziału w przeliczaniu modyfikacji obiektu (TIFF). Zgadzam się, że ten test wypadnie lepiej na Maku ale to zasługa architektury całego komputera i może po części Photoshop'a, który lubi komputery z jabłuszkiem.

Oczywiście możliwe jest aby ta sama karta pracowała nieco wydajniej w Maku ale z pewnością nie o tyle żeby karta o klasę gorsza dotrzymywała kroku tej lepszej. Chociaż zarówno ja jak i fizyka możemy się mylić bo karta zawsze może powiedzieć "there is no spoon" i przeskoczyć nawet 1900XTX. :D

Napisano

Pentium 4 w laptopie? :) Gdzieś już to widziałem... 3 lata temu też produkowali laptopy z Pentium 4, ale jak ludzie zobaczyli jak szybko to baterie zżera i jak pięknie podgrzewa obudowe laptopa, to przestali je kupować i dlatego Intel wprowadził Centrino.

 

I żeby jeszcze w standardzie dawali to 2GB ramu co miał to bym sie nie czepiał.

Napisano

Jeżeli chodzi o rozdzielczość to generalnie sprawa się ma tak, że jeżeli chce ktoś użyć takiego iBooka to prac graficznych (na potrzeby internetu, prezentacji multimedialnych, zrobienia planszy projektu) to o ile jego wydajność na to pozwoli to już wyświetlacz nie. Więc wypadałoby podłączyć go na zewnętrzny monitor. Ale tu włąsnie jest ten problem, co z tego że będzie większy obraz, jak nie upchniesz nigdzie toolsów itd. Niestety nawet obraz który wyrzucasz na zewnętrzny monit to jest mirror, czyli nie możesz użyć go jako drugiego monitora.

Napisano

Remedy: true man. to było tylko takie porównanie. ale wystarczy spojrzec na taktowanie procka: 1.8 u Maca vs 2.8 PC. na jednym i drugim PSCS2 chodzi tak samo...

 

Gdzieś już to widziałem... 3 lata temu też produkowali laptopy z Pentium 4, ale jak ludzie zobaczyli jak szybko to baterie zżera i jak pięknie podgrzewa obudowe laptopa

 

ech... Pentium 4 był ale w PC. w Apple dopiero będzie a to już zupełnie inna bajka. zupełnie inna architektura sprzetowa, specjalne dostosowania specjalnie dla Apple'a. dość powiedzieć, ze nad samym systemem pod Intela pracowano intenstywnie już od 2001 roku w tajnym labie Apple'a:

 

SpyShot.png

 

Oprócz tego lista rozkazów ASS Intela poszerzy sie o kilka rozkazów rodem z Power Maca G5, co również przyspieszy operacje logiczne.

Oprócz tego procesor ten będzie wykorzystywany w znacznej mierze na zadania użytkownika, nie zaś przez sam system, starający się skutecznie wszystkim zarządzać.

To co staram się do początku wyjaśnić to to, że nie można napisać idealnego systemu operacyjnego nie wiedząc na jakiem sprzęcie zostanie on zbootowany. Przecież istnieją setki i tysiące możliwości podpięcia karty grafiki, karty dźwięku, LAN etc. Specjaliści z Microsoftu owszem napocili się jak mogli by w XP można było wszystko gładko zainstalować, ale już np: ze starszym sprzętem (nie ujętym w wykazie sterów) nie radzi on sobie zbyt dobrze (np: mój stary tablet Wacom UD1212R).

Co innego macosx: od początku wiadomo na jakim sprzęcie zostanie on odpalony i jak ma się zachowywać przy wyrzuceniu TEJ a nie INNEJ karty graficznej, czy TEGO a nie INNEGO podzespołu. Ta specyficzna symbioza pozwala na maksymalne wykorzystanie sprzętu bez nadmiernego rozbudowywania OS o jakieś funkcje koordynujące spójność hardware'u, co tylko zabiera moc jaka np. potrzebujemy do przyspieszenia renderu o te cenne np: 0,5% czyli 2min.

 

A jeśli chodzi o 2GB to jeśli masz kasę to masz i 2GB ramu, ale szczerze to 512 a już zupełnie 1GB powinno styknąć.

 

a zresztą... zawsze powtarzam, że jedyny laptop - prywatny, nie służbowy - jaki mógłby zagościć u mnie na stałe na biureczku to właśnie iBook albo Powerbook...

 

GlowingMacBook.jpg

 

Pozdrawiam

Napisano

Cena 4,5 tysiaka

 

CPU: PowerPC 7447a

CPU Speed: 1.33 GHz

FPU: integrated

Bus Speed: 166 MHz

Data Path: 64 bit

ROM: 1 MB ROM + 3 MB toolbox ROM loaded into RAM

RAM Type: PC2700 DDR

Minimum RAM Speed: 333 MHz

RAM: 512 MB

RAM slots: 2

Maximum RAM: 2 GB

Level 1 Cache: 32 kB data, 32 kB instruction

Level 2 Cache: 512 kB onchip, 1:1

Expansion Slots: 1 PC Card (Type I or II) (see notes)

 

Video

Screen: 15.2" active matrix TFT

Video Card/Chipset: ATI Mobility Radeon 9700 (see notes)

VRAM: 64 MB

Max Resolution: 24 bit 1024x768/1280x854/1440x900

Video Out: DVI, S-Video (see notes)

 

Storage

Hard Drive: 60 GB

ATA Bus: Ultra ATA-100

Optical Drive: 24x/24x/16x/12x CD-RW/DVD-ROM

 

Input/Output

USB: 2 2.0

 

Firewire: 1

Firewire800: 1

Audio Out: 16 bit stereo mini

Audio In: 16 bit stereo mini

Speaker: stereo

Microphone: mono

 

Networking

Modem: 56 kbps

Ethernet: 10/100/1000BaseT

Airport Extreme: included

Bluetooth: internal

 

Miscellaneous

Gestalt ID: 406

Power: 65 Watts

Dimensions: 1.1" H x 13.7" W x 9.5" D

Weight: 5.6 lbs.

w komplecie ładowarka

Komputer w BDB stanie !!!!!!

 

Co sądzicie ?

Napisano

Orientuje się ktoś co to znaczy battery-loadcycles = 81 na 15 miesięcy wieku laptopa? i current capacity status: 94 %?

Wygląda że bateria całkiem w niezłym stanie.

Napisano
Orientuje się ktoś co to znaczy battery-loadcycles = 81 na 15 miesięcy wieku laptopa? i current capacity status: 94 %?

Wygląda że bateria całkiem w niezłym stanie.

Load cycles to poproctu liczba cykli ładowania, czyli ile razy bateria była podładowywana. Baterie LI-ION wytrzymują około 500 cykli ładowania, potem mogą zacząć tracić pojemność.

 

Max Resolution: 24 bit 1024x768/1280x854/1440x900

To jaka jest w końcu ta max resolution? :P

Napisano

Chodziło mi raczej czy to dużo 81 cykli na 15 miesięcy - powinienem zapytać czy to znaczy, że taka bateria jest mocno zużyta i na ile mogę polegać na tym, że komp pisze mi że ma 94% wytrzymałości baterii.. ale jak piszesz mi żę bateria traci pojemnosć dopiero po 500 cyklach.. to niesamowicie dużo jak na baterię, przynajmniej z tego co widzę na pc.

Napisano

Możesz sobie policzyć - 15 miesięcy x 31 dni / 81 razy ładowana, czyli wychodzi że średnio co 5-6 dni doładowywał, a skoro laptop na zasilaniu bateryjnym wytrzymuje 3, góra 4 godziny (nie wiem ile ten Mac, ale tyle wytrzymują max oszczędne laptopy) z tego można wnioskować że używał go głównie podłączonego do prądu i raczej bardzo mało na bateriach. Albo i wogule mało go używał. :)

 

Jak już napisałem jeśli to jest bateria LI-ION (na 99% powinna być) to jak na 15 miesięcy to jest niewielkie zużycie.

 

current capacity status
to jest raczej aktualny poziom naładowania bateri.

 

edycja:

ale jak piszesz mi żę bateria traci pojemnosć dopiero po 500 cyklach.. to niesamowicie dużo jak na baterię, przynajmniej z tego co widzę na pc.

Typów bateri powszechnie stosowanych jest tylko kilka:

Ni-Cd - najtańsze, ale mają najmnijeszą pojemność i wade w postaci "efektu pamięciowego" (przy niewłaściwym użytkowaniu bateria traci pojemność). Obecnie już sie ich prawie nie stosuje.

Ni-MH - popularne w aparatach cyfrowych, mają niezłą pojemność, niełą żywotność i umiarkowaną cene.

Li-ION - jedne z droższych, mają dużą pojemność, dużą wytrzymałość, ogólnie fajna bateria. Obecnie większość bateri stosowanych w notebookach jest tego typu.

Li-POLY - Prawie to samo co Li-ION, tylko troche lepsza.

 

Obecnie notebooki mają baterie Li-ION, te same co w macach, więc i właściwości mają te same, magąsie różnic co najwyżej pojemnością.

Napisano

Ten mac na stronie producenta ma 4,5 h max żywotności, ale iBooki macoskie mają natomiast 6h w specyfikacji.

 

Po lapa jadę w poniedziałek.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności