Skocz do zawartości

Jedna textura i bumpmapa dla wielu obiektów?


Levus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam kilka obiektów w maxie, każdy z oddzielnie przypisaną texturą i bumpmapą.

 

Chodzi teraz o to by wygenerować dla nich texturę (oraz bump) z której wszystkie obiekty mogły by korzystać (taki mix wszystkich użytych map diffuse) (przypisuję tę samą mapę dla każdego z nich a UV-ki już sobie same wybierają z którego miejsca na obrazku mają pobierać obraz.)

 

Czy da się to zrobić za pomocą "render to texture"? Bo recznie składać texturę i potem oddzielnie każdy obiekt jeszcze raz unwrappować dla tej mapy to troche lipa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Troche niedobrze, że nie pomyślałeś o tym problemie PRZED modelowaniem.

Teraz pozostało Ci trochę dłubaniny.

 

1.Attachuj do siebie wszystkie obiekty które chcesz mieć na jednej teksturze.

Stworzy Ci się multimateriał.

2. Daj temu obiektowi unwrapa

3. Teraz klikasz wybór face'ów wg. material Id klikasz Edit.

4. W okienku musisz porozkładać kolejne obiekty tak aby się na siebie nie ponakładały (jeżeli miałeś je już rozłożone to tylko kwestia przeskalowania i umieszczenia w odpowiednim kącie).

przy 6-10 to jeszcze łatwiej nad tym zapanować przy większej ilości to może być koszmar.

5. Po rozłożeniu wszystkiego wypalasz textury (przy lightmapie trójkąty nie powinny się nakładać, ale przy bumpie czy diffusie rózne trójąty mogą oczywiście korzystać ze tego samego miejsca na teksturze).

6. potem możesz z powrotem poodejmować od siebie obiekty za pomocą detach (zaznaczając elementy a nie poszczególne poligony - shortcut 5)

7. Każdy z obiektów będzie miał multimateriał, ale możesz pozamieniać na materiały składowe. Najważniejsze że UVjest rozłożona poprawnie.

8.radzę zapisywać poszczególne UVki do plików bo max czasami coś kaszani i cięzk je odzyskać.

 

dodatkowo UVka z edit poly często nie pasuje do editable mesha, tak też przy exporcie do .3dsa często się ją traci, nie mówiąc o tym że drugi kanał zupełnie olewa :D

 

jeżeli ktoś zna jakiegoś plugina czy skrypt który robi takie rzeczy automatycznie to też chętnie poznam

 

walcz jak lew

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie jestem do konca pewny, ale chyba FR miał taką opcje, że renderował do jednej textury poszczególne ID - układajac je koło siebie.

Nie wiem co na to siatka UVW, ale przy wykorzystaniu material ID nakładanie się siatki UVW nie jest problemem.

 

Podejrzewam że same zwielokrotnienie kanałów UVW powinno rozwiazać problem - jednak oczywiście wymagało by to zastasowanie wielu materiałów mimo takiej samej textury (inne ustawienia uvw chanel w różnych materiałach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdeno, ja jeszcze nie zacząłem modelować:)

 

Po prostu stwierdziłem, że jak budynek będę robić w kawałkach i te kawałki będe oddzielnie mapował (w gre wchodzi model do gry więc tylko diffuse i normale) to będzie łatwiej z unwrapem się dłubać. Pozatem pewne fragmenty modelu będę robił w zbrushu wiec tutaj pojawiłby się pewien problem z exportem i uv-kami.

 

Problem już rozwiązałem w podobny sposób jak Zdeno, mianowicie poprzez rozkładanie uv-ek na jednej mapie.

 

Dzięki Wam bardzo za zainteresowanie i pomoc, lecz mam jeszcze jedno pytanie:

 

Czy da się w oknie Edit UVW zaznaczone elementy skalować numerycznie (powiedzmy zmniejszyć o równo 50%) ??

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak robisz model do giery to doszperaj się czy nie bedziesz potrzebował UVki na innym kanale pod lightmapy.

Cieszę się, że nie zacząłeś jeszcze modelowania bo już oczami wyobraźni widziałem jak się mordujesz z tą dziobaniną.

thx Gomo za tipsa z tym modyfikatorem, bardzo przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności