Skocz do zawartości

KACZKA, zadanie z tutoriala - problem beginnera


Gość afro1

Rekomendowane odpowiedzi

Gość afro1

witam :-) wszystkich specjalistów

 

Rhinoceros wpadł mi w ręce jakieś 2 dni temu. Był samouczek po polsku, 3 częściowy.

Pierwszy model, to jakiś zameczek, drugi latarka - przebrnąłem. Trzeci to projekt gumowej kaczki - i tu pojawił się problem. Mimo, że podążam za poleceniami tutoriala krok po kroku, to utknąłem w połowie, podczas tworzenia szyi kaczce :-). Robiłem to już kilkakrotnie od nowa, aż zacząłem zatrzymywać się wcześniej. Teraz nawet nie mogę odkroić dzioba od głowy :/

 

Nie mam pojęcia co może być problemem, wydaje mi się, że wewnątrz modelu jest jakiś model dodatkowy, mniejszy, poprzedni. Na niego podczas polecenia "Przebuduj powierzchnię" (żeby było więcej punktów) nałożył się jakiś dodatkowy i teraz nawet próbując coś zaznaczyć, to mam do wyboru zaznaczenie wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni - wszystko muszę zaznaczać rysując prostokąt zaznaczenia wokoło, żeby polecenie odniosło się do całego obiektu.

Możliwe, że bredzę od rzeczy i problem wynika z mojej głupoty, ale jak już mówiłem, z tym programem mam do czynienia dopiero 2 dni.

 

-- aha, robiąc mogę zaznaczyć "Usuń dane" i wtedy ta wewnętrzna powierzchnia znika, ale tutorial każe to odznaczyć. Nie wiem co z tym zrobić. Próbowałem to grupować, sumować i nic....

 

Proszę o pomoc, jakieś wskazówki, porady przy okazji, żebym się nie zniechęcił jakimś prostym modelem kaczki :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Witaj.

Na początek ogólna uwaga: nie przejmuj się aż tak poleceniami tutoriala. Ważne jest, by uzyskać odpowiedni efekt a nie by ślepo powtarzać kolejne polecenia. Sam przechodziłem przez kaczkę więc wiem jak to było :)

 

A teraz co do twojego problemu. Rzeczywiście zarówno kadłub kaczki jak i jej głowa zostały zduplikowane ( bliźniaki? ;) ). Zajmuja niemal to samo miejsce w przestrzeni i dlatego sam nie wiesz, który właśnie wybrałeś. Nie wiem dlaczego, ale zdarza się to czasami w przypadku wersji 3.0 Rhino, nawet po "zupgradeowaniu" do SR5, zwłaszcza po operacjach split, cut i boolean. W wersji 2.0 takie cuda mi się ni ezdarzały, no ale mamy postęp... W każdym razie zamiast wpadać w depresję po prostu skasuj niepotrzebne powierzchnie i ciesz się kaczuszką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość afro1

dzięki, zrobiłem tę kaczkę, usuwając te powierzchnie pod spodem....fajnie całkiem wyszło. Mam tylko trudności z umieszczeniem reflektora, nie mogę go ustawić pod kątem z góry. W każdej rzutni mogę to zrobić innaczej, ale zawsze w 2 wymiarach tylko, 3 w rzutni perspektywicznej, ale nawet tam nie mogę go dobrze ustawić.

Tutorial mówi: "Po poleceniu Koniec stożka, użyj trybu wznoszenia i dwóch rzutni żeby umieścić koniec stożka tak, żeby światło stożka świeciło na kaczkę z górnej lewej strony" - co to za tryb wznoszenia, jak go włączyć i jak jednocześnie korzystać z dwóch rzutni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz używać angielskiego tutoriala? Tryb wznoszenia to po prostu narzędzie move. Najpierw włącz punkty kontrolne Ctrl points on potem złap za ten kończący stożek i w jednym (left, right, front lub back) oknie przesuń w górę a w oknie top (lub bottom) przesuń w bok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności