Skocz do zawartości

zależności zachodzące między parametrami dwóch kół zębatych


owca

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem czy temat zamieszczam w odpowiednim dziale ale jaki by nie było to i tak mi żaden nie pasuje. mój problem polega na tym że nie wiem jak oblicza się zależności pomiędzy parametrami dwóch kół zębatych. mam taki obrazek:

 

trybywu3.gif

 

a, b, c, d to długości od środka danego trybu do końca ząbka lub do rowka. x i y określają ilość ząbków danego trybu. jaka jest zależność między parametrami jednego i drugiego trybu jeśli chcę żeby ząbki jednego idealnie pasowały do rowków drugiego? np: mając dane a, b, x, c i d jak obliczyć y? Dodam że a - b = c - d. byłbym wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

źle podeszłeś do tego, w tym przypadku co teraz masz w zależności od parametru y bedzie Ci sie zmieniały wymiary żąbka, a tak nie może być, żąbki musza być stałe. najlepsze rozwiązanie to prosta proporcja, opierajac sie o ten rysunek bedzie ona wyglądała tak : x/b = y/d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czak wie na pewno, podobnie jak wszyscy którzy znają się choć trochę na matematyce. Zapewne wie też że zarówno z twojego jak i z master kiełbasterowego wzoru można wyliczyć to samo. Że najpierw trzeba ustalić sobie ilość ząbków w postaci liczb naturalnych to ja wiem tylko tak mi się napisało. Wielkie dzięki za pomoc. Wzory wydają się być poprawne. Oczywiście + rep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności