Skocz do zawartości

realistyczny lakier ?


tuptup

Rekomendowane odpowiedzi

mam taki maly problem z ktorym tulam sie od jakiego czasu

a mianowicie nie moge uzyskac dosc realistycznego efektu lakieru samochodowego

jak by ktos byl tak mily i mogly rzucic jakas mala wskazuwka za co gory dziekuje :)

 

staram sie teraz przezucic calkowiecie na V-raya (widzac jego efekty i mozliwosci) ktorym od niedawna sie bawie

tak to glownie FR (z ktorym to sa dosc duze problemy jezeli chodzi o zalamywanie sie cieni) no i zwykly Scanline z Light Tracer (tylko liczy liczy i nigdy skonczyc nie moze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Jest wiele sposobów na taki lakier, coć mało kto robi realistyczny lakier. Bo taki realistyczny lakier mało się nam podoba jest taki zwykły i opatrzony i...

więc tu wszyscy koloryzujemy realia.

Lakier zasadniczo buduja 3 aspekty:

1) Materiał Lakieru

2) Otoczenie lakierowanego obiektu -> odbicia na lakierze

3) Uczulenie materiału na dodatkowo właściwie zestrojene światło

 

Zatem w dużym uproszczeniu mozemy ci powiedzieć jedynie o tym 1 aspekcie 2 kolejne musisz hm zgłębić sam i poczuć. Ja lakier robie prosto Materiał standart w zakładce koloru shader metal lume a reszta to już zabawa w budowniu odpowiednich falloffów kolejno w kolorze powierzchni, odbiciach i czegos co nalezalu by nazwać podziałem miedzy 1 i 2 dalej kwestia czy rozmyć to nieco czy nie wzaleznosci od poszukiwanego efektu. do tego równolegle efekty spektakularne słowem reakcja na swiatło no ale to elaborat musiał bym tutka pisać a w tej chwili i tak mało ci sie przyda skoro pracujesz na vrayu. Przemysl co napisałem i czekaj cierpliwie na vrayowców az ci podpowiedzą co gdzie nawklikać.

sa jednakże tutki w sieci króer krok po kroku pokazuja jak to rozgrywać i jesli nie pomagają to z powodu ignorowania 2 i 3 punktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fikolek - dzieki napewno tam poszperam w tym linku

damusto - trafiles w sednu

wlasnie scena

wiem ze efekt lakieru i to bardzo zalezny od otaczajacego auto scenerii

najprosciej jest zrobic jakies proste max dwu kolorowe tlo z miekkim swiatlem

ale co kiedy chce je wkomponowac w jakies zdjecie :(

jedyne wyjscie to chyba zbudowac mniej wiecej podobna scene

pasujaca do sceny

np. mam wolna przestrzen na parkingu gdzie stoja dwa samochody i miedzy nimi chcial bym wstawic jakis swoj wyrenderowany samochod

pomijam aspekty oswietlenia i cieni chodzi mi glownie i odbicia

moze mapa HDR ?

a jak tak to jest jakis prosty sposob tworzenia tej mapy czy pozostaje mi szukac podobnej ?

help pleas :)

thx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozwiazesz tego problemu 1 mapą

musza być 2

1- to mapa odbić robiona niejako w puncie gdzie stoi pojazd i sferyczna

2- mapa tła zwykłe foto zbierzne z camerą jaką tam plaujesz w maxie

 

No a reszta to juz obróbka jeśli dodatkowo któres z aut zaparkowanych w realu zasłania twoje to jeszcze jazdy w PS z kanałami alpha generalnie kupa zachodu darowałbym sobie ten efekt nie sadze by mogło to wyjsc naturalnie.

Głównie z powodu dystorsji na sferycznych fotkach która wymusza gigantyczne rozdziałki które docelowo i tak nie rozwiązuja problemu. Sugestia więc stawiania na fotce ale w otwartej przestrzeni, załatwienie tego 1 mapą sferyczną. ale szczegóły to znów do vrayowców odsyłam bo to nieco z mentalem rozbiezne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam tylko taka sugestie (sam kiedys w cos takiego wpadlem) wpasowales auto w jpega tylko zastanow sie jakiej rozdzielczosci jest ten jpeg bo po co sie masz meczyc i jak sie okaze ze chcesz miec rozdzialke 1600x1600 zeby autko ladnie bylo widac i zobaczysz pixelioze w tle :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko maverick sheep zdjecie robilem lustrzanka EOS 350 (taka amatorska klasa)

wiec mysle ze jest dosc w dobrej jakosci do renderowania

zreszta zawsze mozna zdjecie lekko podmaskowac w ps to nie problem

ale dzienki za spostrzezenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności