Jump to content

animowane wstęgi/linie - jak ?


smile_please
 Share

Recommended Posts

najprostsza metoda, bez używania plugów i innych cudów, z której sam często kożystam:

 

Tworzysz lofta w oparciu o 1 Spline definiujący ścieżkę ruchu oraz 2 będący przekrojem wstęgi. Wchodzisz potem w parametry lofta. Ustawiasz Skin na dość gęsty (czasami dobrze dodać modyfikator Normalize Spline do ścieżki aby zagęścić podziały w osi ruchu), w deformacjach Lofta wchodzisz w Scale i dodajesz dwa punkty. Ustawiasz im bardzo mocny skok.. tak aby twoja wstęga momentalnie się ucinała ze 100% grubości do 0%. Reszta to kwestia zkluczowania tych punktów w czasie aby uzyskać właściwe tempo rozwijania wstęgi.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Heh, Kris . Kiedyś też właśnie tak do tego podchodziłem, ale potem poznałem path deform. Tworzysz co chcesz (coś podłużnego, np cylinder), podpinasz pod ścieżkę i tylko wystarczy animować parametr percent. Efekt murowany a wykorzystywałem to przynajmniej 50 razy.

 

Pozdro

Link to comment
Share on other sites

Bardzo słusznie Dave :) Na szczęście nie zapomniałem o PathDeform. Technika jest faktycznie dużo szybsza, ale nie pozbawiona kilku czułych punktów. Jeśli robimy tak jak mówisz (animujemy parametr percent) to nie mamy zblokowanego punktu początkowego. Jeśli zanimujemy parametr 'Stretch' jest niby ok, ale zależy od ilości podziałów w naszym modelu. Im dalej w las tym obiek zaczyna się robić bardziej kanciaty bo ilość podziałów jest rozkładana na długość ścieżki. Czasami prawidłowe spasowanie modelu tak, aby poruszał się dokładnie po narysowanej ścieżce, może początkującemu użytkownikowi sprawić mały kłopot. No ale wiadomo - wszystko zależy jak leży. Są sytuacje gdzie loft lepiej się sprawdzi i są takie, gdzie PathDeform będzie niezastąpiony. Jak zwykle to bywa, w maxie da się jedną rzecz na kilka sposobów zrobić :) No a wybór już należeć będzie do 'smile_please'

 

Dzięki Dave za czujność! Jak zwykle z resztą :) Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy