Jump to content

Modelowanie skomplikowanych portali. W jaki sposób?


giegu

Recommended Posts

Witam.

 

Często robię projekty w których trzeba wymodelować portal drzwiowy lub zdobione okno, np cos takiego 94888257ba8.th.jpg

 

No i teraz zaczyna sie problem bo juz kilka lat robię to tzw metodą "łopatologiczną", czyli obrysowywuje wszystkie linie tworząc zamknięte obrysy, często na różnych warstwach osobno żeby potem w maxie pokolei extrudowac i bevelować, efekt jest ok ale niestety przy bardziej skomplikowanych obiektach (czyli np to co wyzej pokazałem) człowiek może się pogubić...

 

Moje pytanie brzmi, czy istnieje jakaś opcja w cadzie albo maxie, nie wiem coś takiego żeby program automatycznie wygenerował ładna siatkę z poligonami powstałymi na przecięciach linii? Ja osobiscie próbowałem wszystkiego i nigdzie nic nie znalazłem, może ktoś mi pomoże? Poniżej daje zobrazowanie mojego problemu i przykład co bym chciał osiągnąć.

 

75866021ya8.th.jpg

 

Gdybym znał taką opcję mółgłbym poprostu liniami na jednej warstwie obrysować taki portal, a potem tylko zaznaczac poligony i po kolei extrudować, co zajełoby nieporownywalnie mniej czasu a praca byłaby bardzie j profesionalna :)

Link to comment
Share on other sites

hmm, ta metoda brzmi jakoś bardzo nietypowo, a czy z pomoca samego maxa i cada nie da sie juz nic wymyslić? Jakis plug moze jest? Albo macie jakies prostsze sposoby poprostu, dzieki ktorym szybko mozna taki poligon utworzyć?

Link to comment
Share on other sites

No więc sprawdziłem shape merge o ktorym calkowicie zapomnialem i efekt jest niemalze taki jaki chcialem, jednak niestety, po skonwertowaniu takiego planea na edit poly okazuje sie ze powstała cała masa nowych vertexow pomiędzy tymi które maja być, dziwne to a ręczne ich usuwanie też nie za fajnie :(.... może to jakoś dopracuje..

Link to comment
Share on other sites

Sorry ale osobiscie uwazam ze wydziwiasz - w Cadzie (bez uzycia maxa do modelowania) taki portal majac juz ksztalty obrysowane (nawet nie zamkniete i nie polaczone w polyline-funkcja boundary sie klania) to gora godzinka... ale moze to duzo, nie wiem ;) sam robilem takie portale z kolumnami korynckimi wlacznie, na rozne dziwne prace semeSRalne z HA i CAD do modelowania takich rzeczy po prostu RULEZ(wylaczajac ozywiscie glowice kolumn i co bardziej skomplikowane ornamenty) . Polecam jedynie w LISPie skonfigurowac sobie komendy do manipulowania UCSem, na pisanie z klawiatury (5min roboty a jaki speed up!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy