Skocz do zawartości

Modelowanie skomplikowanych portali. W jaki sposób?


giegu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Często robię projekty w których trzeba wymodelować portal drzwiowy lub zdobione okno, np cos takiego 94888257ba8.th.jpg

 

No i teraz zaczyna sie problem bo juz kilka lat robię to tzw metodą "łopatologiczną", czyli obrysowywuje wszystkie linie tworząc zamknięte obrysy, często na różnych warstwach osobno żeby potem w maxie pokolei extrudowac i bevelować, efekt jest ok ale niestety przy bardziej skomplikowanych obiektach (czyli np to co wyzej pokazałem) człowiek może się pogubić...

 

Moje pytanie brzmi, czy istnieje jakaś opcja w cadzie albo maxie, nie wiem coś takiego żeby program automatycznie wygenerował ładna siatkę z poligonami powstałymi na przecięciach linii? Ja osobiscie próbowałem wszystkiego i nigdzie nic nie znalazłem, może ktoś mi pomoże? Poniżej daje zobrazowanie mojego problemu i przykład co bym chciał osiągnąć.

 

75866021ya8.th.jpg

 

Gdybym znał taką opcję mółgłbym poprostu liniami na jednej warstwie obrysować taki portal, a potem tylko zaznaczac poligony i po kolei extrudować, co zajełoby nieporownywalnie mniej czasu a praca byłaby bardzie j profesionalna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

hmm, ta metoda brzmi jakoś bardzo nietypowo, a czy z pomoca samego maxa i cada nie da sie juz nic wymyslić? Jakis plug moze jest? Albo macie jakies prostsze sposoby poprostu, dzieki ktorym szybko mozna taki poligon utworzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc sprawdziłem shape merge o ktorym calkowicie zapomnialem i efekt jest niemalze taki jaki chcialem, jednak niestety, po skonwertowaniu takiego planea na edit poly okazuje sie ze powstała cała masa nowych vertexow pomiędzy tymi które maja być, dziwne to a ręczne ich usuwanie też nie za fajnie :(.... może to jakoś dopracuje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale osobiscie uwazam ze wydziwiasz - w Cadzie (bez uzycia maxa do modelowania) taki portal majac juz ksztalty obrysowane (nawet nie zamkniete i nie polaczone w polyline-funkcja boundary sie klania) to gora godzinka... ale moze to duzo, nie wiem ;) sam robilem takie portale z kolumnami korynckimi wlacznie, na rozne dziwne prace semeSRalne z HA i CAD do modelowania takich rzeczy po prostu RULEZ(wylaczajac ozywiscie glowice kolumn i co bardziej skomplikowane ornamenty) . Polecam jedynie w LISPie skonfigurowac sobie komendy do manipulowania UCSem, na pisanie z klawiatury (5min roboty a jaki speed up!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności