Skocz do zawartości

rozmiar grafiki rastrowej a wektorowej


Gość KTM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie wiem czy wybrałem dobry dział, i czy dobrze sformułowałem pytanie ale jeśli nie to proszę o przeniesienie tematu do innego działu a ja postaram się jeszcze raz wytłumaczyć o co chodzi :) więc:

Ogólnie wiemy że rozmiar pliku zapisanego w grafice rastrowej jest większy niż w grafice wektorowej. Lecz czy znacie jakieś przykłady co zrobić aby ten sam plik zajmował więcej miejsca w grafice wektorowej. Czyli mówiąc wprost potrzebuje jakiegoś przykładu którym można podważyć twierdzenie że charakterystyczną cechą grafiki wektorowej jest mały rozmiar, nawet jakąś wzmiankę o tym że tak nie jest na jakiejś stronce www. z góry dziękuje za pomoc.

pzdr

ps. nie mam bana w googlach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jeśli rysunek wektorowy jest bardzo skomplikowany, to przy pomniejszeniu obrazka rastrowego do 10x10 wektorowy będzie miał o wiele więcej szczegółów, ale będzie większy. Możesz też tak odwzorować obrazek rastrowy, żeby każdy piksel był kwadracikiem, wtedy masz o wiele więcej danych w pliku wektorowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zapytam Cię, po cóż Ci to? To tak jakby zaprzeczać faktom. Za grafiką wektorowa stoi czysta matematyka i określone algorytmy a za rastrową informacje dotyczące danego np zdjęcia. To tak jak z wirtualnym drzewem...można go narysować i w pliku przechowywane są informacje każdego z pikseli określającego to drzewo. Ale można uformować to samo drzewo np wzorem tworzącym fraktale. To pierwsze musi przechowywać informacje całego drzewa a to drugie tylko przepis na jego stworzenie.

A co do Twojego problemu to tak jakby mieć ubrane czerwone kalosze i chcieć żeby Ci mówili że one są zielone w kropki fioletowe:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z kaloszami jest to dobry przykład i świetnie to rozumiem, tylko hmmm "założyłem" się z moim sorem że nie zawsze grafika rastrowa zajmuje mniej miejsca trochę to głupie ale:) więc postanowiłem poszukać konkretnych przykładów, dzięki za pomoc

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to spróbujmy wygrać ten zakład :) No załóżmy że mamy 2 grafiki o tej samej wielkości np A4. jedna jest rastrowa a druga wektorowa. ta rastrowa to jest zdjęcie..natomiast wektorowa to jest kompozycja z figur, bardzo dużo linii wypełnienia gradientowe. I załóżmy że jest tam strasznie dużo tych wszystkich kombinacji + warstw. Całkiem możliwe wtedy że wielkość pliku wektorowego będzie większa. Bo w rastrze jak są 1000 kwadratów nałożonych na siebie to efekt i tak jest "zmerdżowany". Za to w wektorach to rzeczywiście jest 1000 kwadratów na sobie...

Nie wiem czy nie pisze głupot ale całkiem możliwe że się nie mylę..

 

PS. witam na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chciałbym się przywitać, wcześniej zapomniałem. W sumie to jest nie głupi pomysł tylko muszę to sprawdzić w jakimś programie jak będzie to wyglądać, w jakim programie najlepiej jest to wykonać? narazie szukam pomysłów i jakiś artykułów. dzięki za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwa programy: Photoshop do rastra i Illustrator do wektorów. oba ze stajni Adobe i oba dobrze pokazują o co biega w tym temacie.

 

ogólnie zalożenie jest takie: plik potrzebny do wydrukowania plakatu 80x40 cm:

 

w Photoshopie przy 300 dpi to gigantyczny plik o wymiarach ok: 4500x9500 px.

w zależności co tam upchasz plik będzie ważył naprawdę sporo: powiedzmy ze 150MB

 

w illustratorze: to plik powiedzmy z max 10MB. zależy co tam upchasz i ile bitmap tam będzie leżało :]

 

obydwa konwertujesz i tak do EPS czy TIFF (jeśli chcesz drukować) więc nic ci to nie da. chyba, że polecisz LZW w TIFF wtedy będzie miło i mało :)

 

więc lepiej robić w wektorach aczkolwiek jeśli chcesz umieścić na plakacie bitmapę np: kobiety to musi być przygotowana wtedy pod rozmiar oryginalny (czyli w skali 1:1 i w DPI takiej jaka będzie przypadała na wyjście na druk). rozmiar pliku wtedy się zwiększa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie spor z psorem bez sensu:

na sile wszystko co "charakteryzuje sie mniejszym rozmiarem" moze byc wieksze od drugiego ktorej tej cechy nie ma

 

przyklad

Avi nieskompresowane

Avi np. Div-X

 

pierwsze ma duze rozmiary z zasady, a drugi charaklteryzuje sie maly rozmiarem pliku. ustawiasz wszystkie parametry na max i juz masz wiekszy plik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności