Skocz do zawartości

Wolne podręczniki


Hynol

Czy uważasz że współpraca przy programie "Wolne podręczniki" to:  

19 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy uważasz że współpraca przy programie "Wolne podręczniki" to:

    • Bardzo dobry pomysł
      9
    • Nie wiem, chciałbym się dowiedzieć więcej na ten temat
      5
    • To strata czasu
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy znana jest forumowiczom idea wolnych podręczników, mam nadzieje że tak. Jest to kolejny mały krok ku przełamaniu monopoli wydawnict i dystrybutorów oraz włączenia edukacji do nurtu open source. Jest to również szansa na zapewnienie młodzieży dostępu do taniego źródła wiedzy i odcięcie sporej liczby pijawek które przyssały się do naszego systemu edukacyjnego. Wielu ludzi wspiera już program i myśle że każdego z nas stać aby dołożyć małą cegiełkę do projektu (nie mówie tego w sensie finansowym).

 

Ad rem. Sprawa wygląda tak że podręczniki opracowywane są w warstwie merytorycznej przez nauczycieli i wolontariuszy. Jednak ze względu na prawa autorskie i majątkowe, ciężko jest pozyskać grafiki i reprodukcje które mają niebagatelny wpływ na przystępność i czytelność podręcznika (chemia, biologia, historia, fizyka). Jest nas tu sporo, jesteśmy utalentowani ;) i możemy naprawde pomóc nie wysilając się zbytnio. A myśle że nawet możemy się fajnie zabawić. Tyle rzeczy jest robionych do szuflady, niech będzie z tego jakiś porzytek! Portal zyskałby na tym reklame i marke. Może ktoś z moderatorów forum zapoznałby się ze stroną: http://www.wolnepodreczniki.pl/

i dał znać czy uważa pomysł za dobry. Ja ze swojej strony zapewnić mogę wsparcie "na lini frontu".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

patrzac na nauczycieli ktorych spotkalem w mojej karierze uwazam ze to bzdura, masa bledow i wogole by powstala, a prawda jest taka ze jakos nie odczuwam braku mozliwosci zdobywania wiedzy, lepiej zorganizowac akcje darmowy internet, wyjdzie na to samo. nie jest tak łatwo napisac ksiazke , tymbardziej jezeli to bedzie robione przez zlepek ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz - ja nie miałem dostępu do wolnych podręczników ;)

 

ttaaddeekk - Jakoś nie rozumie twoich argumentów, a co do metod zdobywania wiedzy nie masz zupełnie racji. No więc jedziemy:

 

- metody open source są sprawdzone i dają równie dobre (czasem lepsze) rezultaty niż metody tradycyjne (OS software, wikipedia)

- podręczniki szkolne zazwyczaj nie są pisane przez jedną osobe, ale przez grupę autorów oraz redaktora który zbiera to wszystko do kupyi kieruje pracą.

- myślisz że kto jak nie nauczyciele z odpowiednim przygotowaniem piszą podręczniki? Maszyny pewnie...

- twoja kytyka wynika z nieznajomości zasad w jakich będą opracowywane podręczniki. Wszystkie twoje obawy, mimo że teoretycznie prawidłowe, zniknełyby gdybyś zapoznał się z programem prac.

- Co do metod zdobywania wiedzy i internetu. Jest to metoda dobra dla studentów, którzy mają już wypracowane metody przyswajania i zdobywania informacji, a nie dla dzieci z gimnazjów czy liceów. Podręczniki właśnie dlatego są potrzebne żeby odpowiednio kierować młodzież w kierunku samodzielnego pozyskiwania wiedzy, zapewnić jej dostęp do odpowiedniego materiału dydaktycznego oraz stworzyć możliwość sprawdzenia wiedzy. Internet jest miejscem pełnym śmieci a informacje zawarte nawet na bardzo profesjonalnych i dobrych stronach nie są przystosowane do programu nauczania w szkole.

 

Osoby które chciałyby zapoznać się nieco szerzej z projektem, lub mające wątpliwości, zapraszam do odwiedzenia strony:

http://www.nowoczesnapolska.org.pl/wolnepodreczniki.php

Tutaj artykuł z Dziennika:

http://www.dziennik.krakow.pl/public/?2007/05.26/Kraj/52/52.html

 

Na koniec jeszcze pare słów. Obecnie toczy się ostra debata między innymi nad zaostrzeniem prawa autorskiego i zmianą regulacji odnośnie dozwolonego użytku prywatnego. Wszelkiego typu inicjatywy mające przełamać monopol wydawców i będące skierowane na uwolnienie i liberalizacje zasad wymiany twórczości są potrzebne dla ochrony szeroko rozumianego interesu społecznego. Jest to możliwość udowodnienia decydentom że obecne przemiany związane z początkiem Tofflerowskiej czwartej fali, idą w kierunku swobody wymiany informacji i to zo dawniej było dostępne odpłatnie, zaczyna być darmowe. Wiele organizacji i monopolistów rynkowych nie jest z tego zadowolonych i próbuje działać na rzecz zaostrzenia przepisów prawa autorskiego. I nie chodzi im o dobro twórców i konsumentów, ale o kase (naszą) w której się pławią. Nie można im na to pozwolić :). Zainteresowanych problematyką zapraszam na:

http://www.vagla.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności