Skocz do zawartości

Temple sphere - projektowanie architektury energooszczędnej.


powelt

Rekomendowane odpowiedzi

Oto mój projekt (koncepcyjny) na w/w przedmiot:) Oceńcie, jestem ciekaw (w razie czego zaliczyłem)

 

 

Tekst z planszy reklamowej:

Kula jest symbolem matematycznej doskonałości - harmonii. Nie kojarzy się jednoznacznie z żadną formą budowli sakralnych ani z żadnym symbolem religijnym. Stojąca na tle morza 20 metrowa kula, zapraszająca do swojego wnętrza naprowadzającym molo, ma wywoływać wrażenie oderwania się od ziemskiego świata. W wodzie odbija się niebo, na horyzoncie nie widać żadnej ludzkiej konstrukcji - tylko morze, niebo i kula - kaplica. Z wnętrza kaplicy również widać tylko morze i niebo, co ma potęgować wrażenie oderwania. Wnętrze ośrodka dzieli się na 3 poziomy: część podwodną, molo i znajdującą się ponad poziomem morza kaplicę. W założeniu powierzchnia morza ma stać się granicą pomiędzy dwoma światami - ziemskim i duchowym. W części podwodnej znajdują się wszystkie pomieszczenia użyteczności publicznej, takie jak magazyny, kuchnia, jadalnia, toalety, pokoje mieszkalne, przestrzeń dzienna oraz sala konferencyjna ściśle łącząca się w pionie z kaplicą. Przechodząc z sali konferencyjnej systemem spiralnych pochylni ku kaplicy znajdującej się na ostatnim poziomie przechodzi się przez pomieszczenie, w którym panuje półmrok - strefa “graniczna” - która również ma na celu podkreślenie wrażenia przejścia do innej rzeczywistości, jaka ma panować w kaplicy. W samym wnętrzu kaplicy znajdują się rozmieszczone współśrodkowo na okręgach siedziska. W centrum pomieszczenia (zarazem środek kuli) znajduje się model Ziemi, oświetlany przez wpadające do środka światło z wielkiego przeszklenia umieszczonego w poszyciu kuli. Ziemia ta i układ siedzisk mają wprowadzić nastrój zamyślenia i pozwolić każdemu, niezależnie od wyznania, oddać się spokojnej kontemplacji.

 

energo11.jpg

 

energo12.jpg

 

energo13.jpg

 

energo14.jpg

 

Cały projekt wykonany w archicadzie 9 - zresztą cały model w większości jest własnie z archicada tylko że wywalony do maxa i oświetlony v-rayem. Te obrazki z zachodem i wschodem to vue6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Wykonanie graficzne bardzo ładne. ale reszta mym zdaniem przekombinowana, coś w stylu muzeum sztuki współczesnej w warszawie. A tekst do reklamy to jakby usprawiedliwienie się z poziomu pomysłu. Wsumie kawał dobrej roboty. Gdyby nie sam pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz już niewiem czy współczesnej czy nowozczesnej. raczej o współczesną mi chodziło.. Jest jakaś róznica?

 

tak czy inaczej bardzo dobre opracowanie graficzne ale pomysł mi nie podchodzi. No ale już sama nazwa architektura energooszczędna jest dla mnie abstrakcyja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wiesz, raczej nie jest abstrakcyjna skoro mam taki przedmiot (a Ty gdzie studiujesz? bo nie wiem, czy na innych uczelniach jest coś takiego?) - to nie jest siakieś wyssane z palca - choć my Też nie lubimy tego przedmiotu za bardzo Po prostu czasem na studiach wymyśla się rzeczy, których w pracy zawodowej prawdopodobnie nigdy nie odważyło by się wymyślić - ale chodzi też o to żeby zaskoczyć prowadzących którzy na oddaniu oglądaj ok 80% modernistycznych kostek zerżniętych z zachodnich projektów. Od mojej głównej koncepcji w trakcie ćwiczeń budynek wylądował na wodzie itd:P Cieszę się, że spodobała się oprawa graficzna. Rozumiem, że przez tą całą symbolikę wplecioną w formę i nie za bardzo jasne zasady konstrukcji i możliwości wykonania (przypominam, że to projekt koncepcyjny :P) pomysł może wydać się przekombinowany - ale czy w architekturze nie można czasami poszaleć w bardziej niekonwencjonalne kształtowania przestrzeni? Spróbować wyreżyserować przestrzeń? Nadać jej jakiś inny charakter - tak żeby pobudzała zmysły? Czyż temat "Ośrodek ekumeniczny" nie jest właśnie idealny do takiego pofantazjowania? W razie czego projekt został oceniony na -5 A muzeum nazywa się: muzeum sztuki nowoczesnej i jest różnica;) Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm.. czyzby lisiki?? 2 pietro ?? 2 rok?? calkiem w stylu tej katedry. tez robilem cos rownie abstrakcyjnego. jesli chodzi o projekt to przyznam szczerze ze nie bardzo rozumiem konstrukcje, a raczej jej brak... zwlaszcza tej ogromnej kuli.. na czym ona sie opiera? jak wogole jest skonstruowana, ze nie zawali sie pod wlasnym ciezarem? rozumiem ze to koncepcyjny projekt, ale mimo wzystko dosc mocno te rzeczy rzucaja sie w oczy. oprawa graficzna przyzwoita. ladnie pokazuje obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no dokłądnie 2 piętro 2 rok:D z tą konstrukcją powiedz to mojemu prowadzacemu. przynajmniej te 3 słupy udało mi się przeforsować:P Może jak by je zrobić, hym z betnonu klasy C80 jakiegoś na mosty, zbrojonego niewiadomo czym, to moze by ustało:P sam zdaje sobie z tego sprawe:D ale skoro przeszedłeś ten wydział to powinieneś wiedzieć jak abstrakcyjnie czasami bywa, szczególnie na 2 roku, hehe;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już chyba wole modernistyczne klocki z zachodu. :)

Przegadane imo, przerost funkcji nad treścią. Nie widzę jakiejś konsekwencji w kształtach.

Gadam od rzeczy, bo mnie nikt tego nie wykładał, więc się nie znam. ;)

 

A same plansze, estetycznie podchodzą pod tygodniki w stylu polityka czy wprost, zwłaszcza te schematy na ostatniej planszy. Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale jednak od studenta arch. spodziewałbym się czegoś estetycznie estetyczniejszsego. :D

 

Dobra, gorąco jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe - schematy obowiązkowe były. Im bardziej obrazkowo pokazujące o co w tym ma niby biegać to tym lepiej na oddaniu - wiec natrzaskałem tego tyle ile jest. Ale spoko, rozumiem że jest dziwny projekt i niestandardowy (mało realny) i się może niepodobać przez to;) więc spójrzcie na niego trochę mniej pod kątem tego że to ma gdzieś naprawdę stać - bo przypominam że to projekt koncepcyjny. Np. na prezentacji złotych tarasów modelem było 5 piłek tenisowych nakrytych szmatą - niby nie możliwe a stoi (a fe:P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja chcialem bronic powelta...mialem z nimi ten sam przedmiot i jako umysl scisly wymyslilem cos o wiele bardziej przyziemnego i oczywiscie 3,5 to bylo wszystko...tam sie wymysla cos co ma fajnie wygladac a nie miec konstrukcje..no i jemu sie udalo...mnie nie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności