Skocz do zawartości

problem z dielectric material


Destroyer

Rekomendowane odpowiedzi

mam problem z dielectric material zamiast szkiełka jest czarny brzydal

2003105141566789826_rs.jpg

 

 

materiał jest przypisany do Subd surface

w scenie jest użyte GI+FG render to mental jak ktoś jeszcze się nie zauważył :)

 

ustawienia rendera które moim zdaniem mają tu znaczenie :)

 

2003103817674453834_rs.jpg

 

2001249527105891378_rs.jpg

 

2001234747668592205_rs.jpg

 

2001278166315620738_rs.jpg

 

co jest źle o czym zapominam?

any idea?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

MR obsługuje SubD. Natomiast na moje oko, jedynym obiektem widocznym dla odbić i refrakcji w twojej scenie jest dywanik i kolor tła kamery (czarny). Sprawdź visible in reflections, refractions w render stats shape nodów dla reszty geometrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do shadera nie ma co się rozpisywać utworzyłem go i dodałem do obiektu ;)

na prostych scenach działa ale na prostych scenach wszystko działa :)

może trzeba jakoś włączyć inetrakcje między nim a fotonami, zresztą nie wiem nie znam się:P

 

co do błędów podczas renderingu to jest kilka ostrzeżeń o braku UV i jeden błąd ze skopiowanym shaderem ale do tych obiektów(table i table2) co mają dielectric material nic

 

poniżej wszystko co majka wypluwa podczas renderingu, chyba z outputa nie chcecie ;)?

 

// Warning: (Mayatomr.Scene) : MeshShape: empty UV set map1 detected, ignored //

// Error: (Mayatomr.Shader) : pasted__lambert3SG: no shader assigned in material //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : pasted__polySurfaceShape14: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape14: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape15: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape16: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape17: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape18: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape19: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape20: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape21: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape22: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape23: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape24: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurface23|polySurfaceShape25: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape26: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurface25|polySurfaceShape25: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Geometry) : polyToSubdShape10, subdivision surface contains creases on boundary edges which are unsupported and have been ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : lampShape: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : balkonShape: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : window|lg|lgShape: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : window|sm|smShape: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape108: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurface100|polySurfaceShape109: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape110: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape111: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape112: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : window1|lg|lgShape: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : window1|sm|smShape: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape103: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape104: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape105: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape106: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape107: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : window2|lg|lgShape: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : window2|sm|smShape: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape113: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape114: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape115: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape116: empty UV set map1 detected, ignored //

// Warning: (Mayatomr.Scene) : polySurfaceShape117: empty UV set map1 detected, ignored //

 

 

peteRlo zrobiłem jak radziłeś i tylko dla ścian w tajemniczych okolicznościach visible in reflections, refractions było wyłączone ale po włączeniu nic lepiej nie wygląda

 

a tak btw to ta geometria była konwertowana z poly all quads na subd teraz przekonwertowałem znowu na poly dałem smooth, usunąłem historie i nic nie pomogło czyli też nie tu pies pogrzebany :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mib_shadow_transparency i segment shadow nie pomogło

 

jak zmieniłem kolor env w kamerze to powstało coś takiego

 

2000158468727664656_rs.jpg

 

stolik jest dubble sided, ściany są dubble sided, wszystko jest dubble sided

 

 

dgs material jak zrobię go przezroczystego to też jest czarny :(

 

zrobiłem szybciutko szkło z blina i dla odmiany jest prezroczyste :)

ale chyba nie powinno być tego żółtego z kamery bo pokój jest szczelny i z grubej ściany ap rzez drzwi które troszkę widać na górze raczej nie powinno się nic przbić

 

2000125443597353815_rs.jpg

 

na kulce też widać skąd to się pojawia ale nie wiem co dalej z tym zrobić

 

tak przy okazji to geometria nie była tworzona w majce tylko zaimportowana jeśli to ma jakieś znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji to możesz mieć problem z normalnymi podczas importu. Efekt Dielectric material jest totalnie uzależniony od kierunku normalnych obiektu (powykrecaj normalne na obiekcie, a zobaczysz co sie stanie). Wykorzystuje je do rozróżnienia styku środowisk na ściankach (IOR). To samo się tyczy refrakcji w mia_material.

Natomiast podobny efekt do twojego uzyskałem ustawiając czerń w Col_out w parametrach materiału, co jest błędem, jeżeli chcesz uzyskać przezroczyste szkło. Znaczy to tyle, że ustawiasz materiał jako interakcję środowisk "dielectric-dielectric" zamiast "dielectric-air". Promienie po wyjściu z obiektu nie trafiają do "powietrza", ale w środowisko dialektryczne (IOR_out decyduje czy to jest np. szkło, czy cóś innego), a Col_out decyduje o oporze tego środowiska dla światła, kolor czarny (V=0) to tyle co całkowita absorpcja światła, a np. V=0.9 to 10% absorpcji światła na jednostkę długości sceny (więcej na ten temat w F1).

 

Jeśli to nie jest przyczyną problemów, to nie wiem... W Maya istnieje coś takiego jak "zero-length normal", może to ma coś do rzeczy, jako że importowałeś obiekty (?).

 

Co do żółtego. Promień wystrzelony z kamery z położenia żółtego piksela jak "wleciał" w to szkło, to się tam poodbijał 10 razy(taki dałeś mu limit), ale w tych 10-ciu skokach(IOR) nie miał szansy wrócić do kamery z informacją o kolorze np.grubej ściany, a szkło jest przezroczyste. Dlatego przejmuje kolor tła kamery(w tym przypadku żółty), a jak zrobisz szkło np.o kolorze cyan, to efektem będzie zieleń. Możesz sukcesywnie zwiększać limit refrakcji do momentu pozbycia się tego koloru(w pełni przezroczysty materiał) albo przypisać w tych miejscach materiał z innym IOR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peteRlo dobrze pisze. To mogą być normalne, szczególnie jeśli model jest importowany. Daj Set to face.

 

peteRlo: Miałeś na myśli, że nie zdążył uderzyć w ścianę? Z tego co wiem promienie nie wracają do kamery tą samą drogą :). Ale w całości oczywiście masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mathix:Dokładnie. Wpada w szkło (promień), tam odbija się 10 razy i koniec, nie wypada. Ale informacje o kolorze musi dostarczyć do piksela, a te pobiera z shaderów i tła kamery, a następnie je sumuje. Do shaderów z obiektów otoczenia nie dotarł, zatem pozostał shader szkła (materiał przezroczysty, "brak"(hehe) koloru - w Blinn kolor czarny, w Dielectric biały, czyli zero absorpcji), oraz kolor tła kamery (żółty). Po zsumowaniu(czarny + żółty) efektem jest żółty. Pamiętaj przy tym, że działasz w addytywnym systemie kolorów, a nie tak jak w realu substraktywnym.

Kierunek odbicia promienia(za każdym razem jak walnie w obiekt) jest określany przez informacje z shadera w tym punkcie (np.IOR) i normalne obiektu w tym punkcie. Zatem chyba jest możliwe, że wóci tą samą lub podobną drogą. Ktoś w końcu czasem trafia szóstkę w totka (hehe).

 

Tak to mniej więcej rozumiem.

 

Co do normalnych. Myślę jednak, żę fikołek ustawił w Col_out czerń. Może sugerował się sposobem tworzenia szkła w majowych materiałach? Bo nawet jak masakrycznie powykręcąsz normale, to nie uzyskasz kompletnej czerni (chyba). Normale decydują, czy promień jest in, czy out.

 

Czołem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz poodwracane normalne na subdiv, jak i na poly. Odwróć je(Revers) i Set to face. Sprawdź, czy masz poscalane vertexy. Pozatym jak importowałeś subdiv, to może wystąpił jakiś problem z kompatybilnością(?).

Jak nie pomoże, możesz jeszcz użyć Create polygon tool z włączonym snapem do punktów, i szybko przemodelować obiekt.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności