Skocz do zawartości

HDR inne niż \"spherical\" - how to?


Tymek

Rekomendowane odpowiedzi

Wykazując się ponadprzeciętną spostrzegawczością zauważyłem, że jest kilka rodzajów map HDR. Wszystko jest jasne, jeżeli chodzi o mapy, które ustawia się jako Spherical Environment, ale co zrobić z mapami, które są w postaci zdjęcia?

Na przykład - w dziale HDRI jest zdjęcie zamku oświetlonego na żółto. :| Jeżeli ustawię ją jako Environment - Screen, to żaden obiekt nie jest przez nią oświetlony, bo mapa znajduje się na dalszym planie i mamy zasadę ciemnej strony księżyca oglądanej z Ziemi.

O co chodzi? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

No to pytanie brzmi czy ty chcesz oswietlic scene, czy wstawic obrazek na tlo. Spherical zawsze robi cos takiego z hdri - wtedy użuwa sie jako tła, coś innego. :)

 

dodam jeszcze ze map hdri jako tła używa się raczej rzadko. Wtedy musi to być mapa w dużej rozdziałce co bywa sporym obciążeniem dla renderingu. Gdy mapa ma być uzywana tylko jako oświetlenie, może być w całkiem niewielkiej rozdziałce. Efekt i tak będzie a render szybciej pójdzie.

Tyle z wyczytanej wiedzy, bo hdri zbyt rzadko używam zeby to poprzeć :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy tak... tego rodzaju mapą nie oświetlę sceny w żaden sposób? Co najwyżej wyjdzie taka abstrakcja jak na dolnym obrazu?

Chodziło mi jakby o zamierzenie tworzenia takich map HDR :) Nie wiem, czy dobrze przekazałem wątpliwość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja przetestowałem i w mentalu nawet mi jakieśtam oświetlenie wygenerowała ;) (oczywiście na ustawieniu spherical), więc pod warunkiem, że nie chcesz jej widzieć, to do oświetlenia jak najbardziej można ja wykorzystać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności